Galeria Olkuskich Poetów

galeria poetow18 marca 2014 roku w olkuskiej GSW BWA odbyło się spotkanie będące 10-tym jubileuszem „Galerii Olkuskich Poetów”. Impreza organizowana co roku przez Zespół Szkół Nr 4, zaznajamia młodzież z poezją lokalnych twórców.

Lata temu, przy „Budowlance”, został powołany do życia nieformalny klub literacki. Jego inicjatorką i opiekunką była ś.p. Jolanta Skawińska, która działała przy wsparciu dyrektorki szkoły Maridy Zoń. W ramach projektu odbywały się spotkania młodzieży z poetami. Czytano i interpretowano wiersze. Rozwijano poetyckie zamiłowanie uczniów. Zaczęto odkrywać młode talenty. Z czasem wspomniany klub przekształcił się w „Galerię Olkuskich Poetów”.

Wtorkowe spotkanie w BWA otwarła Marida Zoń oraz Marek Krzykawski (prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olkuszu) witając przybyłych i przybliżając genezę powstania „Galerii”. Następnie uroczystość poprowadził Marcin Tomsia opowiadając o poezji i przyrównując ją do podróży.

Kluczową częścią imprezy było wystąpienie uczniów z ZS-4 deklamujących wiersze. Przedstawiali oni utwory poetów, którzy do tej pory wzięli udział w spotkaniach omawianej organizacji. Niespodzianką był występ młodych wokalistek wspomnianej szkoły, a także tort, który został podany przez uczniów technikum hotelarstwa.

Uroczystości towarzyszyło wydanie tomiku „Jubileuszowe Powroty”. Znajdują się w nim wiersze poetów związanych z „galeryjnymi” spotkaniami: Zdzisławy Barczyk, Krystyny Basary, Mirosławy Czerniak, Janusza Czerniaka, Olgerda Dziechciarza, Krystyny Dziurzyńskiej, Sławomira Elsnera, Kazimiery Janczy, Łukasza Jarosza, Zofii Jurczyk, Marty Jurkowskiej, Grzegorza Ludwiczaka, Jacka Majcherkiewicza, Mariusza Majty, Jarosława Nowosada, Anny Piątek, Marka Pieniążka, Ewy Pogan, Olimpii Rychlińskiej, Sebastiana Sierki, Tamary Szumskiej, Marcina Tomsi i Ireny Włodarczyk. Książka powstała dzięki ZS nr 4 oraz ZNP. Jest przekrojem przez różnorodność lokalnej twórczości poetyckiej.


Komentowanie dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się lub załóż nowe konto.