25. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę

We wtorek z Olkusza wyszła 25. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Przez pięć dni w drodze pątnicy nie tylko maszerują, ale także dobrze się bawią. Przykładem może być czwartkowy wieczór w Złotym Potoku, podczas którego koncertował zespół „Pielgrzym”. Nie zabrakło też wspólnych śpiewów i tańców.

Pogoda nie rozpieszcza uczestników tegorocznego marszu. Najpierw upał, potem ulewny deszcz, a teraz także zimne noce. Pomimo niedogodności cały orszak ochoczo idzie dalej i jest bliski celu, jakim już od ćwierć wieku są wały częstochowskie. Tam w sobotni wieczór uroczysta liturgia eucharystyczna zakończy jubileuszowy przemarsz na Jasną Górę.

Trudne warunki na trasie z jednej strony mocno utrudniają pątnicze życie, ale z drugiej skłaniają wszystkich do wytężonej aktywności, choćby tej pod sceną. Tradycyjnie, na miejscu trzeciego noclegu pielgrzymi mają możliwość radosnej zabawy. Najpierw ostatnie godziny przed snem wypełniały przedstawienia teatralne, ale teraz wieczór trzeciego dnia pielgrzymki zarezerwowany jest dla... „Pielgrzyma”, zespołu, który powstał z inicjatywy ks. Marka Bigaja, będącego dyrektorem corocznego przemarszu wiernych z Olkusza do Częstochowy.

Formacja skupiająca lokalnych muzyków i wokalistów na co dzień koncertuje w parafiach diecezji sosnowieckiej i promuje ideę pieszego wędrowania na Jasną Górę. Zespół wydał już płytę, trwają także prace nad wydaniem drugiego krążka. Jak wypadł występ i jak bawiła się publiczność?! Możecie się przekonać na poniższym materiale filmowym. Dostępne są również zdjęcia z czwartkowego koncertu w Złotym Potoku.

Po „Pielgrzymie” scenę opanował ks. Piotr Pisarczyk, który jak zwykle ze swoimi przyjaciółmi porwali pątników do wspólnych tańców. Nie zabrakło pogo i układów choreograficznych, często także i tych autorskich. Ci, którzy mieli nieco mniej sił wybrali wizytę w polowej kaplicy lub zostali na polu namiotowym zasiadając przy ogniskach.

- To już ostatnia prosta. W sobotę pokonamy końcowy etap i zakończymy nasz marsz. Wierzę, że mimo niesprzyjających warunków, w komplecie dotrzemy pod częstochowskie sanktuarium – mówi ks. Marek Bigaj.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!