Droga Krzyżowa wg ks. Jana Twardowskiego

Od dwóch lat działa w naszym mieście Klub „Zielone Światło”, którego celem jest udzielanie wsparcia osobom dotkniętym chorobą nowotworową oraz ich bliskim. Klub organizuje też przedsięwzięcia kulturalne, czego przykładem jest wystawiony w czwartek 14 marca na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury multimedialny spektakl pasyjny, oparty na tekstach ks. Jana Twardowskiego.
„Teraz czas na naszą drogę krzyżową. Nas też czasem niesłusznie posądzą. Nas też dotknie cierpienie i będziemy przewracali się może więcej, niż trzy razy. Nieoczekiwany przyjaciel okaże nam pomoc. (…) Obnażą nas, pokażą wszystkim nasze wady; czas obedrze nas ze wszystkich uroków. (…) Zostanie tylko to, co w naszym życiu było miłością do Boga i do ludzi. Tego żaden grób nie zamknie, żaden kamień nie przywali” – tymi słowami wstępu do rozważań Drogi Krzyżowej ks. Jana Twardowskiego powitał gości spektaklu Grzegorz Ludwiczak, założyciel i główny organizator działań podejmowanych przez Klub „Zielone Światło”. On też recytował kolejne strofy-stacje, gdy na ekranie ukazywały się poświęcone męce Jezusa dzieła mistrzów światowego malarstwa, a z głośników płynęła muzyka W. A. Mozarta, J. S. Bacha, F. Schuberta, G. Mahlera, E. Griega oraz Vangelisa. Wybrane i przygotowane przez Jolantę Banasińską multimedialne tło stanowiło doskonałe uzupełnienie dla filozoficznych tekstów, dodatkowo wzmacniało siłę przekazu, podkreślało wymowę strof odnoszących istotę pasyjnych wydarzeń do ludzkiego życia, postaw, uczuć i do śmierci. Najistotniejszym i najtrudniejszym zarazem wyzwaniem dla twórców tego rodzaju przedstawień jest interpretacja tekstu, stanowiącego przecież podstawę i główny element składowy spektaklu. Grzegorz Ludwiczak nie uległ pokusie przesyconej patosem deklamacji, z wyczuciem akcentował fragmenty, które wymagały wzmocnienia dla lepszego ich zrozumienia przez słuchaczy, stonowaną intonacją i przemyślanymi pauzami zwracał uwagę na kluczowe słowa. Co więcej, również mimiką twarzy, zatroskaniem, surową powagą, a z rzadka także uśmiechem podkreślał klimat i przesłanie kolejnych myśli ks. Jana.

Zaduma i skupienie, malujące się na twarzach osób goszczących tego wieczoru na widowni, mogły być dla twórców spektaklu lepszą nagrodą, niż brawa, którymi obdarzeni zostali na koniec. Podziękowania wraz z upominkiem, przekazanym na ręce Grzegorza Ludwiczaka, dołączyła też dyrektor MOK Grażyna Praszelik-Kocjan.

- W tych strofach odzwierciedla się los każdego z nas. Upadamy, podnosimy się, przeżywamy swoje radości i smutki, bliskość przyjaciół, ale też postawy ludzi obojętnych na nasz los. Poezja ta doskonale oddaje ideę „Zielonego Światła” - odpowiedział Grzegorz Ludwiczak pytany o motywy wyboru tekstów ks. Jana Twardowskiego na potrzeby pasyjnego spektaklu.

Olkuski Klub „Zielone Światło” powstał 16 lutego 2011 roku. Jego głównym celem jest niesienie pomocy osobom borykającym się z rakiem i jego skutkami, a także bliskim tych osób. Zadania swe Klub realizuje poprzez grupy wsparcia, warsztaty psychoonkologiczne, przedsięwzięcia promujące profilaktykę chorób nowotworowych, a także imprezy integracyjne. Obecna siedziba stowarzyszenia mieści się w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu, przy ul. Fr. Nullo 29, pokój nr 37. Spotkania odbywają się w każdą środę od godz. 16.00 do 19.00.

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!