Fizyka i chemia w kuchni?

Nowy rok w Zespole Szkół w Bukownie rozpoczęła nowa edycja Projektu „Absolwent”. 2 stycznia br. w szkolne mury powrócił absolwent Technikum Gastronomicznego z 2005 r. – Wojciech Korfel, aby młodszym kolegom przekazać swe doświadczenie zawodowe.

Gastronomia to nie tylko miejsce pracy, ale dziedzina fascynująca Wojciecha Korfela od wielu lat. Dzięki swojej pasji i zaangażowaniu już w młodym wieku udało się wiele osiągnąć absolwentowi Skałki. Nadal jednak szuka nowych wyzwań oraz pracy, która dałaby mu możliwości rozwoju. Obecnie pracuje w angielskiej miejscowości Berkshire (region South East) w najlepszej restauracji w Europie „The Fat Duck” (warto dodać, że tylko pięć restauracji ma taki tytuł).

Ten lokal gastronomiczny wykorzystuje zdobycze kuchni molekularnej, która wykorzystuje wiedzę naukową na temat gotowania. Celem jest otrzymanie czystych smaków, nietypowymi sposobami i niekiedy w bardzo zaskakujących zestawieniach.

Pionierem takiego podejścia do kuchni był Sir Benjamin Thompson. Termin „kuchnia molekularna" powstał w 1988 r. w wyniku współpracy węgierskiego fizyka Nicholasa Kurti oraz francuskiego chemika Herve This. Jednymi z najbardziej znanych mistrzów kuchni molekularnej jest Hiszpan Ferran Adria, prowadzący restaurację El Bulli i właściciel restauracji „The Fat Duck” (uhonorowanej 3 gwiazdkami przez Przewodnik Michelin) – Heston Blumenthal, czyli szef absolwenta Skałki.

Gotowanie molekularne to nic innego jak świadome i celowe wywoływanie reakcji chemicznych i zjawisk fizycznych na kuchennym blacie. Potrzebne są do niego solidna wiedza, laboratoryjne wyposażenie i talent.

Tradycyjne gotowanie, pieczenie, smażenie to także procesy fizyczne i chemiczne, ale gotowanie molekularne bardziej świadomie je wykorzystuje przy jednoczesnym zastosowaniu całkowicie naturalnych składników. Szefowie kuchni używają ciekłego azotu, więc w bardzo krótkim czasie można (w temperaturze -196 °C) zamrozić produkt, a aromaty i wszelkie wartościowe substancje w nim zawarte nie mają szansy się ulotnić. Tworzą też pianki, gorące żele, bardzo powoli je pieką w niskiej temperaturze oraz smażą nie w oleju, lecz w wodzie, po dodaniu do niej specjalnego roślinnego cukru, w 120 °C.

Gastronomia to fascynująca dziedzina, której poświeciło swoje życie wiele kobiet, jak i mężczyzn. Znając tajniki kulinariów, można przygotować wspaniałe posiłki, które będą zaskoczeniem tak dla naszych gości, jak i nas samych. Ilość potraw i możliwości ich przyrządzenia jest ogromna, zaś techniki związane z gotowaniem to temat tak zawiły, jak niejedna nauka ścisła. Wojtek jednak nie ukrywa, że obok pasji, talentu, wiedzy, kreatywności, liczy się ciężka praca.

Awans od „zlewaka” do pracy w trzygwiazdkowej restauracji jest możliwy, czego dowodem jest sama kariera W. Korfela. Absolwenci gastronomii mają wielkie pole do popisu. Wykształcenie, kwalifikacje zawodowe potwierdzone Europassem, przyczyniają się do tego, że uczniowie Zespołu Szkół w Bukownie znajdują zatrudnienie w branży gastronomiczno – usługowej, również poza granicami kraju.

Bo taka jest ta współczesna gastronomia – iście fascynująca.

Tekst: ZS Bukowno

Dodaj komentarz
Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od tematu artykułu, przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka
UWAGA: jeśli chcesz zamieszczać komentarze pod własnym imieniem i nazwiskiem musisz się zarejestrować. Rejestracja i używanie awatarów zapobiega także podszywaniu się innych internautów pod wybrany przez Ciebie nick. Komentarze użytkowników ukazują się w czasie rzeczywistym. Zachęcamy do zgłaszania administratorowi komentarzy naruszających regulamin.
Apelujemy do naszych Czytelników o zamieszczanie przemyślanych komentarzy. Administrator portalu ma obowiązek udostępnić organom państwowym na ich wniosek dane użytkowników zamieszczających groźby karalne, komentarze obraźliwe bądź naruszające dobra osobiste. Nasz portal pozwala na dodawanie komentarzy bez rejestracji apelujemy jednak o niewykorzystywanie "pozornej" anonimowości do obrażania innych osób.
Do wszystkich którzy NIE ZROZUMIELI zamieszczonego powyżej apelu: zapewne zauważyli Państwo, że zostaliśmy zmuszeni do usunięcia niektórych komentarzy z naszej strony. Nie jest to wyrazem naszej cenzury, próby ograniczania prawa do merytorycznej dyskusji czy też wolności wypowiedzi, lecz jedynie stosowaniem się do przepisów obowiązującego prawa. Komentarze są usuwane na podstawie uzasadnionego wniosku pokrzywdzonej osoby lub w wyniku PROWADZONEGO POSTĘPOWANIA o zniesławienie, naruszenie dóbr, z powodu gróźb karalnych itp. Redakcja ma OBOWIĄZEK UDOSTĘPNIĆ (na podstawie pisemnego wniosku) uprawnionym organom dane użytkowników którzy takie komentarze zamieścili oraz usunąć je z publikacji. W pewnych kręgach nastała wręcz moda na ustalanie tożsamości komentujących, więc PONOWNIE APELUJEMY o zamieszczanie przemyślanych komentarzy.
NIE HEJTUJĘ, BO SZANUJĘ !!!