urna wybory

Jacek Soska (PSL) i Andrzej Wójcik (PiS) będą nas reprezentować przez najbliższe cztery lata w sejmiku wojewódzkim. Łącznie z powiatu olkuskiego w wyborcze szranki stanęło 21 kandydatów.

Z naszego okręgu, obejmującego powiaty: olkuski, chrzanowski i oświęcimski, wybraliśmy pięciu radnych. Po dwa mandaty przypadły reprezentantom PiS – u i PO, a jeden przedstawicielowi PSL. Najwięcej głosów uzyskał dotychczasowy marszałek Małopolski Marek Sowa (17 776 głosów), startujący z listy Platformy Obywatelskiej. Z wynikiem 10 878 głosów w sejmiku znalazł się Jacek Soska (PSL), na którego najczęściej stawiano w powiecie olkuskim (8833 głosy). Mandaty zdobyło dwóch przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości. Pierwszym z nich jest Zdzisław Filip z Brzeszcz (9725 głosów), dla którego będzie to druga kadencja we władzach Małopolski. Drugi reprezentant PiS – u to Andrzej Wójcik z Olkusza (5266 głosów), dotychczasowy radny powiatowy. Z piątym wynikiem do sejmiku dostała się wicestarosta powiatu chrzanowskiego Maria Siuda (4291 głosów) z PO.

Kogo najchętniej wskazywali mieszkańcy powiatu olkuskiego? Poza wspomnianym już Jackiem Soską dużą popularnością cieszyli się kandydaci Platformy Obywatelskiej: Marcin Cockiewicz (3987 głosów) oraz Włodzimierz Łysoń (3308), a także Prawa i Sprawiedliwości: Andrzej Wójcik (2821) i Ewelina Owczarska (2194). Niektórym niewiele zabrakło, by znaleźć się w małopolskim sejmiku. Nasi mieszkańcy oddawali też głosy na wygranych spoza powiatu: Marka Sowę poparło 2001 osób, Zdzisława Filipa – 1433, a Marię Siudę – 303 osoby.

Trzech reprezentantów powiatu olkuskiego na kartach do głosowania często wskazywali mieszkańcy ościennych samorządów. W Chrzanowie i Oświęcimiu niezłym poparciem cieszyli się: Ewelina Owczarska (odpowiednio:1027 i 968 głosów), Jacek Soska (965 i 1080 głosów), Andrzej Wójcik (870 i 1575 głosów).

Spośród 39 wojewódzkich radnych 17 reprezentuje PiS, 14 PO, a 8 PSL. Wiele wskazuje więc na to, że utrzyma się koalicja z poprzedniej kadencji, czyli PO – PSL. Wielce prawdopodobne jest również, że urząd marszałka ponownie obejmie Marek Sowa.

Warto podkreślić, że sporo oddanych głosów było nieważnych. W powiecie olkuskim na 49 161 wyborczych kart za nieważne uznano aż 8197. Podobnie wygląda sytuacja w chrzanowskim, gdzie głosów nieważnych było 8746 na 47 558 ogółem. W powiecie oświęcimskim liczby te kształtują się odpowiednio na poziomie: 11 601 na 63 339.

 

 

10
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
10 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
olkuszakbacazadowolonyomem omenAntek Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
olkuszak
olkuszak

GazetaKrakowska.pl – aktualności Kraków, wiadomości Kraków
Serwis powstaje we współpracy z The Times

Wyniki wyborów 2014. Zwycięstwo Piaśnika [NIEOFICJALNIE]

Data dodania: 2014-11-30 23:27:47 Ostatnia aktualizacja: 2014-11-30 23:27:47
Gazeta Krakowska

Według nieoficjalnych jeszcze wyników Roman Piaśnik, kandydat KWW Wybierzmy Zmiany zwyciężył w drugiej turze wyborów na burmistrza Olkusza. Pokonał kandydata PiS Łukasza Kmitę.
Tagi:

wyniki wyborów Olkusz
wyniki wyborów olkusz 2014
wyniki wyborów 2014 olkusz

Reklama

baca
baca

[quote name=”Józek”]Wójcik to niewypał , to człowiek bezideowy , karierowicz i aż przykro patrzyć że nabrał tyle ludzi którzy na niego głosowali. Winę za jego wybór ponosi olkuski PiS który właściwie jest komitetem obywatelskim skupiającym karierowiczów a nie ideową partię polityczną. Mam nadzieję że ludzie to w końcu zrozumieją i w drugiej turze nie zagłosują na Kmitę.[/quote]
Jozuś, tylko Pan Kmita

baca
baca

Akurat.
Soska będzie kogokolwiek reprezentował.
Tyle razy był wybierany i tylko siebie reprezentował, już nie wie co ma i ile.
Kiełbasą wyborczą w Wolbromiu u idiotów wolbromskich kupił sobie miejsce w sejmiku a ledwie powłóczy nogami

zadowolony
zadowolony

Te wybory pokazały prawdziwe preferencje mieszkańców którzy nie zaakceptowali dotychczasowych notabli odsyłając ich z kwitkiem na śmietnik historii.Zwycięzcą serdecznie gratuluję i życzę im sukcesów w pracy na rzecz zwykłych ludzi.

omem omen
omem omen

[quote name=”Antek”]Ciekawe co PiS robi aby biednym w tym kraju żyło się lepiej. !?!? Progi dochodowe w OPS od lat się nie zmieniają, nie wspomnę już o funduszu alimentacyjnym gdzie próg od 2008 roku nie uległ żadnemu podwyższeniu. Nie zaobserwowałem żadnej interwencji Pana posła Osucha w tym temacie.[/quote]

Zapytaj o to Bronka, Donalda i Ewkę to ci na pewno na te pytania odpowiedzą. Oni żądzą tobą Antek od 8 lat, a ty o to pytasz opozycję. Nie błaźnij się.

Antek
Antek

Ciekawe co PiS robi aby biednym w tym kraju żyło się lepiej. !?!? Progi dochodowe w OPS od lat się nie zmieniają, nie wspomnę już o funduszu alimentacyjnym gdzie próg od 2008 roku nie uległ żadnemu podwyższeniu. Nie zaobserwowałem żadnej interwencji Pana posła Osucha w tym temacie.

michael
michael

[quote name=”@”]No i dobrze że Soska się dostał. Przynajmniej nie dopuści do otwierania bubli. Chociaż za PSL nie przepadam ale Soskę poważam za to że pilnuje żeby nie używano nadaremnie nożyczek. Prawdziwi mężczyźni też lubią konie, nawet jeśli zdarzy się im czasem z nich spaść. Ale znajdźcie kowboja co nigdy nie spadł z konia. :-)[/quote]Ja się cieszę, że pan Jacek Soska dostał się do Sejmiku Wojewódzkiego. Poważam go, ale nie z powodu nożyczek (tu akurat był niewypał, bo droga , tzw. bydlinka jest i dobrze słuzy także uczestnikom wówczas zorganizowanego protestu, z którego nic nie wynikło , jeno wstyd dla… Czytaj więcej »

Józek
Józek

Wójcik to niewypał , to człowiek bezideowy , karierowicz i aż przykro patrzyć że nabrał tyle ludzi którzy na niego głosowali. Winę za jego wybór ponosi olkuski PiS który właściwie jest komitetem obywatelskim skupiającym karierowiczów a nie ideową partię polityczną. Mam nadzieję że ludzie to w końcu zrozumieją i w drugiej turze nie zagłosują na Kmitę.

felek
felek

wreszcie sie Olkusz doczekał…. GRATULACJE

@
@

No i dobrze że Soska się dostał. Przynajmniej nie dopuści do otwierania bubli. Chociaż za PSL nie przepadam ale Soskę poważam za to że pilnuje żeby nie używano nadaremnie nożyczek. Prawdziwi mężczyźni też lubią konie, nawet jeśli zdarzy się im czasem z nich spaść. Ale znajdźcie kowboja co nigdy nie spadł z konia. 🙂