ikona kampania

Znane powiedzenie mówi, że kampania wyborcza zaczyna się dzień po wyborach. Oznacza to, że tak naprawdę o sympatię i zaufanie wyborców walczy się przez całą kadencję, a nie tylko tuż przed wyborami. Prawda niestety jest taka, że wyborca ma bardzo dobrą pamięć, ale krótką i dotyczy to zarówno zasług, jak również porażek i afer z udziałem władzy. Mimo wszystko komitety wyborcze robią, co tylko mogą, żeby przypomnieć obywatelom, jak wiele im zawdzięczamy. I z drugiej strony – jest to moment doskonały, aby zdyskredytować przeciwników.

Co nazywamy kampanią wyborczą? Należy przez nią rozumieć ogół środków masowego przekazu, których głównym celem jest promocja danego kandydata lub partii w wyborach. Przeważnie agitacja wyborcza odbywa się za pośrednictwem wszystkich rodzajów mediów drukowanych i elektronicznych, a także przez bezpośrednie spotkania z mieszkańcami.

Oficjalnie kampania wyborcza przed wyborami samorządowymi rozpoczyna się z dniem ukazania się w Dzienniku Ustaw rozporządzenia prezesa rady ministrów, co będzie miało miejsce 27 sierpnia. Komitety i ich kandydaci mają więc niespełna 3 miesiące na zdobycie poparcia kandydatów, bo agitację wyborczą kończy cisza wyborcza, która rozpocznie się 24 godziny przed dniem wyborów.

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić żadnych działań, które można by nazwać agitacją wyborczą. Będzie to z całą pewnością dystrybuowanie materiałów wyborczych, organizowanie manifestacji, pochodów, przemówień, namawianie do głosowania na daną partię lub osobę za pośrednictwem środków masowego przekazu i inne. Co ważne, w okresie ciszy wyborczej nie mogą się poruszać pojazdy oklejone materiałami wyborczymi.

Należy pamiętać, że w Kodeksie wyborczym zostały jasno określone działania, których nie wolno podejmować w ramach kampanii wyborczej i są one nazywane nielegalną agitacją.

Zgodnie z jego zapisami między innymi:
– agitacji wyborczej nie wolno prowadzić na terenie urzędów administracji rządowej i administracji samorządu terytorialnego oraz sądów, zakładów pracy w sposób i w formach zakłócających ich normalne funkcjonowanie oraz na terenie jednostek wojskowych i innych jednostek organizacyjnych podległych MON
– zabronione jest agitowanie uczniów na terenie szkół (za takie działanie nie są uważane zajęcia edukacyjne z zakresu wiedzy obywatelskiej)
– komitety wyborcze, kandydaci i członkowie sztabów wyborczych nie mogą organizować żadnych gier i konkursów, w której dla zwycięzców przewidziana jest nagroda o wartości wyższej niż standardowe gadżety reklamowe
– w ramach wydarzeń kampanijnych nie wolno podawać ich uczestnikom alkoholu (ani za darmo, ani za opłatą).

Należy pamiętać również, że płazem nie ujdą jakiekolwiek formy znieważania i naruszenia dóbr osobistych za pomocą środków masowego przekazu, czy też w formie publicznego znieważenia osób kandydujących w wyborach. W takich sytuacjach pozwy sądowe rozpatrywane są w trybie wyborczym, a konsekwencje dla pozwanego natychmiastowe.

Ciekawostka: podczas wyborów samorządowych 2010 w powiecie olkuskim był jeden taki przypadek i sąd nakazał przeprosiny w trybie natychmiastowym na łamach gazety.

masz glos poradnik wyborcy kampania

Infografika: „Masz głos, Masz wybór”.

 

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Uczeń IVLO Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Uczeń IVLO
Uczeń IVLO

„zabronione jest agitowanie uczniów na terenie szkół (za takie działanie nie są uważane zajęcia edukacyjne z zakresu wiedzy obywatelskiej)” – szkoda, że niektórzy kandydaci do rady powiatu w ogóle się do tego nie stosują, zbierają podpisy pod listami na lekcji, namawiają uczniów do głosowania i robią ulgi uczniom pod pretekstem „może tak być, ale tylko jeśli twoja cała rodzina na mnie zagłosuje”. Nikomu się to nie podoba, ale uczniowie boją się odezwać