bukowno sprzatanie psiej kupy

Nareszcie zawitała do nas piękna pogoda, zrobiło się ciepło i słonecznie. Każdy z nas może wreszcie cieszyć się spacerami, relaksem na słońcu. Niestety całą tą przyjemność psuje konieczność zachowania wzmożonej czujności, by nie nadepnąć na „minę”, czyli wszechobecne na terenach zieleni i placach zabaw psie kupy.
Wiele organizacji wspierających walkę z zanieczyszczaniem miast wystosowuje głośne i niezwykle obrazowe odezwy w formie plakatów czy ulotek. Niektóre z nich pokazują dzieci bawiące się psimi odchodami, jeszcze inne ironicznie nawołują, aby właściciele nie sprzątali po swoich pupilach również w domu. Sugestywność i dosadność owych afiszy może siać zgorszenie, niemniej głośne mówienie o problemie może uwrażliwić społeczeństwo i wpłynąć na zmianę nastawienia co bardziej zatwardziałych właścicieli.

Psy nader często pozostawiają zabrudzenia w miejscach, w których absolutnie się ich nie spodziewamy np. na placach zabawach dla dzieci czy podwórkach. Właściciele nie zdają sobie sprawy, że w psiej kupie znajdują się liczne pasożyty i bakterie, które w czasie bezpośredniego kontaktu z dzieckiem mogą wywołać rozliczne schorzenia i infekcje takie jak toksokaroza i toksoplazmoza.

Objawy toksokarozy są na początkowym etapie słabo widoczne. Dopiero po upływie kilku dni możemy zacząć gorączkować, mieć problemy z widzeniem i przestać przyjmować posiłki. Nieleczona toksokaroza prowadzi do bardzo groźnych powikłań: w najgorszym przypadku możemy całkowicie stracić wzrok. Dzieci mają niekiedy zwielokrotnione objawy; często dochodzi do powiększenia wątroby, która nawet po leczeniu może nie powrócić do prawidłowego stanu.

Sprzątanie po psie powinno być czynnością rutynową, która nikogo nie zaskakuje i nie zadziwia. Niestety większość Mieszkańców naszego Miasta wciąż uważa ze sprzątanie po swoim psie jest czymś nienaturalnym i dziwacznym. Oczywiście od reguły są wyjątki co bardziej świadomi właściciele praktykują sprzątanie po psie i nie potrzebują do tego celu specjalnych dyrektyw i dopomnień.

W naszym Mieście funkcjonuje Uchwała Rady Miejskiej w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku, z której jasno wynika jakie są obowiązki właścicieli psów. Możemy w niej przeczytać iż właściciel ma obowiązek natychmiastowego usunięcia kupy pozostawionej przez swojego pupila. A w szczególności z klatek schodowych lub innych pomieszczeń wspólnego użytkowania, jak również z chodników, ulic i placów, zieleńców oraz parków i innych miejsc publicznych.

O tym obowiązku nie trzeba natomiast przypominać właścicielom przydomowych ogródków, na które wypuszczają swoje własne psy – oni usuwają odchody z trawnika, bo wiedzą, że nieprzyjemnie jest wypoczywać na świeżym powietrzu mając przed oczami śmierdzące kupki. Zadbajmy więc również o to, aby także osiedlowy trawnik był czysty, a piaskownica dla dzieci bezpieczna.

Ostatnimi czasy władze Miasta Bukowno zainstalowały szereg automatów, które bezpłatnie wydają specjalne, plastikowe woreczki przeznaczone na sprzątanie odchodów po psie. Dodatkowo w woreczki takie można zaopatrzyć się nieodpłatnie w Referacie Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim (pokój nr 23, II piętro) albo w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej Jeżeli ktoś pod wpływem naszych uwag zechce zadbać o stan swojej okolicy i oczyścić ją z psich odchodów, może skorzystać z gotowych rozwiązań.

W sklepach zoologicznych możemy dostać gotowe zestawy do sprzątania po psie, które zawierają nie tylko torebki, ale także łopatki, zbieraczki i rękawiczki. Dzięki temu możemy zachować maksymalny poziom higieny, a następnie wyrzucić zużytą torebkę do najbliższego kosza na śmieci.

Nie zapominajmy że za nie posprzątanie po swoim piesku grozi nam ukaranie. Więc po co narażać się na problemy i uprzykrzać życie sąsiadom. Po prostu sprzątajmy po naszych milusińskich.

UM Bukowno

6
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
6 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
IzaMiętuspiesJan SztaudyngerJuruś z PSKi Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
zzzz
zzzz

„Nie zapominajmy że za nie posprzątanie po swoim piesku grozi nam ukaranie. Więc po co narażać się na problemy i uprzykrzać życie sąsiadom. Po prostu sprzątajmy po naszych milusińskich.” mam pytanie czy za nie posprzatanie po swoim dziecku też jest karane? bo niestety ale i takie miny są na terenach zielonych

Juruś z PSKi
Juruś z PSKi

Nie czarujmy się – Straż Miejska nie zjawi się natychmiast, żeby złapać właściciela na odsry*aniu psa i niesprzątaniu.
Przepis martwy, więc jak kupsztale leżą, tak będą leżeć. Przykre, ale prawdziwe.

Jan Sztaudynger
Jan Sztaudynger

Krakowskie zarobki.

Gołębiami brukowany Kraków,
Gówno ma z tych ptaków.

pies
pies

Co za geniusz wpadł na pomysł zamieszczenia gówna na zdjeciu?

Miętus
Miętus

W Bukownie można zainstalować szereg automatów, które wydają specjalne , plastikowe woreczki na sprzątanie odchodów po psie. Ale w Olkuszu włodarz doszedł do wniosku że będzie ładował kary mieszkańcom którzy mają czworonogi zamiast zamontować kilka bezpłatnych automatów na osiedlach aby było czysto w mieście.

Iza
Iza

Problemem jest mentalność ludzi. Przecież każdy ma w domu woreczki foliowe. Miłośnicy psów najczęściej nie widzą jednak problemu w kupach swoich pupili na trawnikach itd. Wiem, bo rodzina ma psy. Przyjaciele,psów. Ale ludzi już nie.