wybory-ikona-500x500

Jeszcze tylko kilka dni mają komitety wyborcze na oficjalną rejestrację, co później umożliwi zgłaszanie list kandydatów. Z danych opublikowanych 1. września przez Komisarza Wyborczego w Krakowie wynika, że zgłosiło się już kilka komitetów wyborców z powiatu olkuskiego. Nazwy nowe, nazwiska liderów doskonale znane. Kandydaci się układają, trwają rozmowy, nikt oficjalnie nie chce nic potwierdzać, ani też niczemu zaprzeczać. Wiadomo i tak sporo, a baczni obserwatorzy lokalnej sceny politycznej mogą wiele wniosków wyciągnąć sami.

Jednym z pierwszych komitetów zarejestrowanych w Krakowie jest Komitet Wyborczy Porozumienie Społeczne (jest to komitet organizacji). Pełnomocnik komitetu, Jarosław Medyński, nie chce jeszcze zdradzać, kto konkretnie i o jakie mandaty będzie się ubiegał. Z zapowiedzi wynika, że ma to być komitet o cechach ruchu obywatelskiego, apolityczny.

Nie jest niespodzianką zarejestrowanie Komitetu Wyborczego Wyborców Wspólnota Samorządowa Ziemi Olkuskiej (KWW Wspólnota Samorządowa Przymierze). To już czwarte wybory samorządowe, w których walczy o poparcie ten komitet. Z nieoficjalnych informacji wiadomo, że Leszek Konarski będzie chciał budować zespół w oparciu o między innymi takie nazwiska jak Wojciech Gleń czy Andrzej Feliksik. Drugi z panów w kuluarowych rozmowach jest typowany na kandydata Wspólnoty na burmistrza Olkusza. Najbliższy miesiąc przyniesie odpowiedź, czy tak rzeczywiście będzie.

W poprzednich wyborach z listy Wspólnoty zostało wprowadzonych po kilku radnych do gminy i powiatu. Chociaż jej lider, Leszek Konarski, nie uzyskał mandatu, to jego komitet zawiązał koalicję i miał swojego starostę Jerzego Kwaśniewskiego. Dalsze losy znamy już z ostatnich kilku miesięcy i nie są one bez znaczenia dla genezy powstania kolejnego komitetu wyborczego – KWW Samorząd OdNowa. Pod tą nazwą kryje się nowa siła polityczna z Pawłem Piasnym na czele. Kto jeszcze dołączy do jego drużyny? Obecny wicestarosta nie chce na ten moment uchylać rąbka przedwyborczej tajemnicy. Można się jednak spodziewać, że będzie chciał wprowadzić swoich ludzi do rady powiatu, rad gminnych i na pewno zgłosi kandydatów na wójtów i burmistrzów. Jak będzie z nim samym, oficjalnie nie wiadomo. Od kilku miesięcy mówi się, że Paweł Piasny ponownie będzie ubiegał się o fotel burmistrza Olkusza. Można przypuszczać, iż równie chętnie widziałby się w kolejnej kadencji w swoim aktualnym gabinecie przy ulicy Mickiewicza.

Interesujące rzeczy podziały się też po lewej stronie lokalnej sceny politycznej. Tutaj z dialogiem w ostatnich miesiącach nie było najlepiej. Pomimo koalicji na szczeblu krajowym, lokalni liderzy SLD i UP ramię w ramię iść nie będą. Jan Orkisz i Janusz Dudkiewicz najwyraźniej mieli rozbieżne wizje na nadchodzące wybory i współpracy nie zawiązali. Od dawna mówi się, że kością niezgody był między innymi kandydat na fotel burmistrza Olkusza. SLD postawiło na Roberta Herzyka, co tym samym uniemożliwiło ubieganie się o tę funkcję Janowi Orkiszowi. Długo nie było wiadomo, co w tej sytuacji zrobi Jan Orkisz, który również miał ochotę sprawdzić się w szrankach na najważniejszy urząd w Olkuszu. Osobiste ambicje ustąpiły zdrowemu rozsądkowi i wszystko wskazuje na to, że lider Unii Pracy zgadza się z tymi, którzy sądzą, iż kolejny lewicowy kandydat na burmistrza w jednym mieście to trochę za dużo. Żeby było jeszcze ciekawiej, Jan Orkisz założył KWW Gospodarny Samorząd i, jak można przeczytać na jego profilu na FB, komitet będzie uprawniony do zgłaszania list kandydatów na radnych na terenie całego województwa małopolskiego. Wiadomo, że akcent zostanie położony na powiat olkuski. Lider tego komitetu ma ambicję, aby ułożyć listy do wszystkich rad na rodzimym terenie i wprowadzić kandydatów na wójtów i burmistrzów.

Komitet wyborców zarejestrował również Wojciech Bloch, kiedyś wiceburmistrz Olkusza. Nie wiadomo dokładnie, jakie nazwiska oprócz tego oczywistego, kryją się pod nazwą Komitet Wyborczy Wyborców Wojciecha Blocha i czy powalczy tylko o mandaty do gminy.

To nie koniec. W planach olkuskiej lewicy namieszał kolejny z jej byłych liderów – Roman Piaśnik. Podziękował kolegom za współpracę i założył własny komitet – Komitet Wyborczy Wyborców Roman Piaśnik – Wybierzmy Zmiany. Komitet nie jest związany z żadną opcją polityczną, a jak twierdzą jego członkowiei, celem jest reprezentowanie wszystkich mieszkańców gminy Olkusz, bez względu na ich poglądy. Jest niemal pewne, że lider tego komitetu będzie chciał powalczyć o fotel szefa miasta.

Olkusz wiele lat był bastionem lewicy, jednak ostatnie wyścigi wyborcze pokazały, że jest wręcz odwrotnie –  większe poparcie mieli kandydaci prawicowi. Jeśli lewica chciała odzyskać pozycję lidera i spełnić oczekiwania lewicujących mieszkańców, to rozmienieniem się na drobne prawdopodobnie nie zrobiła dobrze ani sobie, ani zwolennikom lewicy.

Spośród komitetów wyborców, które będą zgłaszać kandydatów na radnych w jednej gminie, oficjalnie zarejestrował się Komitet Wyborczy Wyborców „Jaroszowiec dla Wszystkich”, którego kandydaci zapewne będą się ubiegać o miejsca w ławach kluczewskiej rady. 

Oprócz komitetów wyborców, na pewno w powiecie olkuskim zostaną zgłoszone listy komitetów partyjnych. Ze 100-procentową pewnością będą to listy Polskiego Stronnictwa Ludowego, Platformy Obywatelskiej, Prawa i Sprawiedliwości oraz Sojuszu Lewicy Demokratycznej. O tym, czy jeszcze jakieś, dowiemy się niebawem. Również wkrótce będzie jasne, o jakie mandaty, która z partii będzie walczyć.

O kolejnych komitetach będziemy informować na bieżąco w naszym serwisie „Wybory Samorządowe 2014”. Nazwiska konkretnych kandydatów poznamy dopiero za miesiąc.

 

23
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
15 Wątków
8 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
1 Autorzy komentarzy
AadamJaSpireJan Orkiszemilia Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
sos
sos

Nie głosujcie na złodziejskie i smierdzące aferami PO

theon
theon

cyrk dla głupców i żniwa dla drukarni

pIs
pIs

Olkusz tylko dla PO i PIS

hadeq
hadeq

Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD – Lewica Razem też utworzony

lewica podzielona
lewica podzielona

[quote name=”hadeq”]Koalicyjny Komitet Wyborczy SLD – Lewica Razem też utworzony[/quote]

Jaka Lewica Razem , skoro olkuskie SLD nie chciało koalicji z UP.

ryry
ryry

a kto by chciał z koalicji z UP? tzn z Orkiszem bo UP w sumie nie ma, jest tylko Orkisz. a z takim człowiekiem to lepiej nie mieć nie wspólnego, taka prawda.

#lewica razem
#lewica razem

Czy w powiecie olkuskim istnieje tylko UP jako lewica??? Coś się komuś pomieszało. Są inne związki itd o poglądach lewicowych. Puknijcie się w głowę 😛 zanim coś napiszecie. SLD ma prawo wyboru 😛

safcio
safcio

W naszym mieście jest ciekawa sytuacja. Obecnie panujący burmistrz Olkusza ma co prawda nieprawomocny wyrok sądu ale zawsze wyrok, będzie się odwoływał ale nie ma żadnej pewności , że wyrok zostanie uchylony. Pytam , dlaczego pomimo tego startuje? Czy apelacja będzie jeszcze przed dniem wyborów? Czy honor nie powinien mu zabronić startu? Jeżeli wygra a wyrok zostanie utrzymany to straci funkcję i będą nas czekać kolejne wybory. czyli nie warto już na starcie na niego głossować.

pytanie
pytanie

Czy to prawda? Co to za sprawa?

Ja
Ja

a o jakim wyroku Pan mówi?
Zdradzi Pan swą tajmemną wiedzę?
/pomijając, ze nei wszystkie wyroki dyskwalifikują do startu w wyborach;)

pytanie1
pytanie1

Czy to prawda? Co to za sprawa?

Kinga
Kinga

Jaka Lewica Razem jak są 4 komitety lewicy? Herzyk, Bloch, Piaśnik, Orkisz? Chyba na dzisiaj tyle?????????

właśnie
właśnie

[quote name=”Kinga”]Jaka Lewica Razem jak są 4 komitety lewicy? Herzyk, Bloch, Piaśnik, Orkisz? Chyba na dzisiaj tyle?????????

Jan Orkisz, Roman Piaśnik oraz Wojciech Bloch utworzyli komitety wyborców nie partyjne lewicowe czy prawicowe.Tylko Robert Herzyk jest z listy SLD

Kinga
Kinga

Jak zwał tak zwał ale byli od zawsze w lewicy tylko tymczasowo zameldowali się pod adres niezależnych!!!!!!!!!!!!

związkowiec
związkowiec

[quote name=”#lewica razem”]Czy w powiecie olkuskim istnieje tylko UP jako lewica??? Coś się komuś pomieszało. Są inne związki itd o poglądach lewicowych. Puknijcie się w głowę 😛 zanim coś napiszecie. SLD ma prawo wyboru :P[/quote]
Jakie związki są z sld , przecież pan Jan Orkisz jest przewodniczącym Federacji związków zawodowych w Małopolsce i nie jest z sld.

radny
radny

„Żeby było jeszcze ciekawiej, Jan Orkisz założył KWW Gospodarny Samorząd” aby było jeszcze ciekawiej to powiem że wypisuje Pani bzdury poniewaz to nie Orkisz założył ten komitet prawda jest że był jedną z wielu osób założycieli

emilia
emilia

[quote name=”radny”]”Żeby było jeszcze ciekawiej, Jan Orkisz założył KWW Gospodarny Samorząd” aby było jeszcze ciekawiej to powiem że wypisuje Pani bzdury poniewaz to nie Orkisz założył ten komitet prawda jest że był jedną z wielu osób S[quote name=”radny”]”Żeby było jeszcze ciekawiej, Jan Orkisz założył KWW Gospodarny Samorząd” aby było jeszcze ciekawiej to powiem że wypisuje Pani bzdury poniewaz to nie Orkisz założył ten komitet prawda jest że był jedną z wielu osób założycieli[/quote]

Szanowny Panie,
Jan Orkisz w wielu miejscach, w tym również na tym portalu, napisał bardzo wyraźnie – „Komitet ten został utworzony z mojej inicjatywy”.
Pozdrawiam
EKG

radny
radny

„Komitet ten został utworzony z mojej inicjatywy”. Szanowna Pani Emilio inicjatywa to jeszcze nie założenie
Pan Jan pisał tez że popiera Pana Piaśnika na burmistrza uważając że jest to najlepszy kandydat ma do tego prawo
a w.g. mnie ten Pan nie ma żadnych predyspozycji do jakiegokolwiek zarządzania merytorycznie jest bardzo słaby
no ale jak wiemy łączy ich wspólna przeszłość PZPR-owska i może stąd te sentymenty. No ale jak to mówią
cyk Walenty na bok sentymenty bo wybory tuz tuz
Równiez pozdrawiam

Jan Orkisz
Jan Orkisz

[quote name=”Emilia Kotnis-Górka”][quote name=”radny”]”Żeby było jeszcze ciekawiej, Jan Orkisz założył KWW Gospodarny Samorząd” aby było jeszcze ciekawiej to powiem że wypisuje Pani bzdury poniewaz to nie Orkisz założył ten komitet prawda jest że był jedną z wielu osób S[quote name=”radny”]”Żeby było jeszcze ciekawiej, Jan Orkisz założył KWW Gospodarny Samorząd” aby było jeszcze ciekawiej to powiem że wypisuje Pani bzdury poniewaz to nie Orkisz założył ten komitet prawda jest że był jedną z wielu osób założycieli[/quote] Szanowny Panie,Jan Orkisz w wielu miejscach, w tym również na tym portalu, napisał bardzo wyraźnie – „Komitet ten został utworzony z mojej inicjatywy”. PozdrawiamEKG[/quote]Pani Redaktor… Czytaj więcej »

Aadam
Aadam

No faktycznie gospodarczy, A poprosił bym relacje ze spotkań czy posiedzeń (nieważne jak je tam sobie nazywacie ) na których zapadały decyzje donośnie, niby szpitala i jego pracowników, w Olkuszu.Jak wyglądało głosowanie? A może udział w strajku ktoś komuś proponował? a może bezczelność posuwała taki zabieg?

radny
radny

ciekawe jak zareaguje reszta

Spire
Spire

W kontekście rozdrobnienia lewicy – Wojciech Bloch utworzył komitet wyborczy, bo będzie startował do rady miejskiej. Komitet wystawi jednego kandydata – W.B. – i nie będzie angażował się w walki na olkuskiej lewicy, z którą (mowa tu o partiach, nie o ludziach) od lat nie ma nic wspólnego.
I rzeczywiście nie sposób nie zgodzić się z komentarzami – .lewica wybory przegra.

radny
radny

Pani Redaktor – napisała Pani prawdę , uzupełnię, że jestem pełnomocnikiem wyborczym KWW Gospodarny Samorząd i nie ma powodu aby Pani się tłumaczyła.
Tak wyglada dyskusja w.g. Pana Jana Orkisza ja tak mówię i tak ma być