wybory urna

Na najwyższych stanowiskach w Olkuszu, Bolesławiu, Kluczach i Wolbromiu zasiądą wkrótce nowi wójtowie i burmistrzowie. Druga tura wyborów jasno pokazała, że wyborcy wolą kandydatów z lokalnych ugrupowań. Decyzją głosujących mieszkańców w trzech gminach polegli partyjni kandydaci. O ogromnym sukcesie może mówić Samorząd OdNowa, utworzony przez Pawła Piasnego. Właśnie z tego komitetu wybrano bowiem dwóch nowych wójtów i jednego burmistrza. Porażkę z kolei poniosła Platforma Obywatelska, która straciła dwóch włodarzy.

OLKUSZ

Roman Piaśnik, lider lokalnego komitetu KWW Roman Piaśnik Wybierzmy Zmiany pokonał Łukasza Kmitę z Prawa i Sprawiedliwości. Z nieoficjalnych informacji wynika, że rywalizacja pomiędzy kandydatami była bardzo wyrównana. Przegrany pozostanie radnym powiatowym. Taki wynik oznacza wybory uzupełniające w okręgu nr 6, z którego Roman Piaśnik uzyskał wcześniej mandat miejskiego radnego.

Łukasz Kmita 7550 głosów
Roman Piaśnik 7760 głosów

Frekwencja 38,12 %

BOLESŁAW

Po pierwszej turze wyborów wiadomo było, że w ostatecznym starciu liczyć się będzie dosłownie każdy głos. Różnica między pretendentami do fotela wójta wynosiła bowiem zaledwie 35 głosów. Taką nieznaczną przewagą 16 listopada wygrał Ryszard Januszek z Platformy Obywatelskiej, który o trzecią kadencję walczył z Krzysztofem Dudzińskim z Samorządu OdNowa. Bolesławianie postawili na drugiego z kandydatów. Dalszą polityczną karierę Ryszard Januszek  będzie kontynuował w Radzie Powiatu.

Krzysztof Dudziński 1 728 głosów
Ryszard Januszek 1 370 głosów

 

KLUCZE
Ze stanowiskiem wójta pożegna się Kazimierz Ściążko z Platformy Obywatelskiej. Mieszkańcy gminy, którzy w niedzielę poszli do urn, zdecydowali, że gminą rządził będzie Norbert Bień (Samorząd OdNowa). Wynik wyborów nie był łatwy do przewidzenia, gdyż w  pierwszej turze nowo wybrany wójt miał 812 głosów mniej niż jego kontrkandydat. Kazimierz Ściążko zostanie radnym powiatowym. Mandat w Radzie Powiatu zdobył też Norbert Bień, którego zastąpi tam Marek Świerczek.

Norbert Bień 2779 głosów
Kazimierz Ściążko 2459 głosów

Frekwencja 42,09 %

WOLBROM
Przez najbliższe cztery lata na czele gminy stać będzie Adam Zielnik, reprezentujący Samorząd OdNowa. O fotel burmistrza walczył on z reprezentantem Gospodarnego Samorządu, Stanisławem Kołodziejem. Nie zmieni się zatem skład Rady Miejskiej, do której dwa tygodnie temu dostał się przegrany wyborczej dogrywki.

Stanisław Kołodziej 3129 głosów
Adam Zielnik 4485 głosów

Frekwencja 40,3 %

W minioną niedzielę głosujący mieszkańcy powiatu olkuskiego postawili wszędzie na nowe nazwiska. Porażkę ponieśli wszyscy kandydaci, którzy startowali pod partyjnymi emblematami. Może to oznaczać, że mieszkańcy powiatu olkuskiego w swoich wyborach kierowali się oceną poszczególnych kandydatów, a nie partyjnymi sympatiami. Ogólnokrajowa polityka nie miała decydującego wpływu na lokalne wybory. To odwrotna tendencja niż cztery lata temu. Wówczas zmiany na najwyższych stanowiskach dotyczyły tylko jednej gminy na sześć ogółem. Teraz tylko w dwóch samorządach (Bukowno i Trzyciąż) wyborcy już w pierwszej turze dali szansę dotychczas urzędującym włodarzom.

Gdy tylko poznamy dokładne wyniki wczorajszych wyborów, opublikujemy je na naszej stronie.

 

175
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
avatar
500
175 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
lollolr.gpISbelAndrea Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Sarna
Sarna

Wyniki z Olkusza podało szybciej od Przeglądu Olkuskiego Radio Kraków. Co się stało z moim Przeglądem?…

lol
lol

Chapeau bas.

babol
babol

[quote name=”Sarna”]Wyniki z Olkusza podało szybciej od Przeglądu Olkuskiego Radio Kraków. Co się stało z moim Przeglądem?…[/quote]
Śpiochy

baca
baca

No to Olkusz popłynął…
Następne 4 lata stagnacji i upadku

pep
pep

Wieś w ratuszu, wieś w starostwie…brawo olkusz!!

...
...

Młodych jest mniej niż seniorów i oto powód. A demokracja polega na większości nie ważne że wyborca dysponuje alzheimerem ważne że jest go więcej. Ja nie głosowałem w II turze, bo mój kandydat przepadł w pierwszej.

Młody
Młody

Pierwszym testem Piaśnika będzie rozwiązanie zagadki co zrobiono z płytami i kostką ze starego rynku o co przez lata pytał Rzepkę i rozliczenia tych wszystkich ton wartego podobno miliony zł materiału nigdy nie uzyskał … zresztą nie tylko to przecież głośna kradzież paliwa też za Rzepki została wyciszona … no i te imprezy po kilkanaście tysięcy złotych każda przed wyborami …

Alojzy
Alojzy

To Pan Piasny zgarnął pulę mimo, że nie został burmistrzem.

wniosek
wniosek

a prawdziwych olkuszan juz nie ma……na co to przyszło że Kosmolów z Gorenicami bedzie rzadził w magisracie

no to macie
no to macie

Radio Kraków podaje: w Olkuszu wygrywa Roman Piaśnik KWW Wybierzmy Zmiany (50,69 %) przed Łukaszem Kmitą PiS (49,31 %), w Bolesławiu wygrywa Krzysztof Dudziński Samorząd OdNowa (55 %) przed Ryszardem Januszkiem PO (44 %), w Kluczach wygrywa Norbert Bień Samorząd OdNowa (53 %) przed Kazimierzem Ściążko PO (46 %), a w Wolbromiu wygrywa Adam Zielnik Samorząd OdNowa (58 %) przed Stanisławem Kołodziejem KWW Gospodarny Samorząd (41 %). http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/aktualnosci/wieczor-wyborczy/

Kobieta
Kobieta

No cóż miałes chamie złoty róg. Kolejny raz. Chyba trzeba podnieść poprzeczkę do wieku emerytalnego na 100 lat.Piszecie, ze brak pracy, a kto zajmuje miejsca młodym? Na wasze życzenie kolejny raz na kolejne lata. Panie Kmita jak widać – tak jest . Jak to mówią nieważne kto i jak głosuje. Ważne kto liczy głosy. A kto jest w Komisji podsumowującej?A czy w tych bezpartyjnych ktoś się nie ukrył? Te nowe to jakby stare tylko w nowych szatach. Czy trzeba może lecytyny, czy jeszcze pamiętają?Dla mnie to ostatnie wybory. Szkoda nerwów i myślenia, ze coś się zmieni. Jak wymrze jedno pokolenie… Czytaj więcej »

Karol
Karol

[quote name=”pep”]Wieś w ratuszu, wieś w starostwie…brawo olkusz!![/quote]
Wieś głosowała na Kmitę, to blokersi wybrali Piaśnika. Pewnie liczą, że wybuduje kolejne bloki.

władca lemingow
władca lemingow

lemingi!
uklad piasnik orkisz zostanie realizowany: zauwazcie ze orkisz nie wystawial nikogo do rady miasta a piasnik jako jedyny mial komplet na wszysdtkie okregi ale nie bardzo mu sie udalo wstawic swoich radnych(ale uklad to uklad)
piasnik obiecal za to orkiszowi prezesostwo w wodociagach ( biurko mu dostawia na korytarzu chyba, bo wszyscy spadkowi z ukladow tam leca jak z bogucina pan dostał dyscyplinarke to spadl do wodociagow)

OLKUSZU OBUDZ SIE!

Wyborca nr 2
Wyborca nr 2

No to chyba jasne, że starostą zostanie Kmita. Gratulacje. Może to lepiej niż być burmistrzem. Tylko jak się tamten burmistrz dogada z radnymi z opozycji? Współczuję. Będzie jak w sejmie.

jacek 33
jacek 33

Ale wstyd na całą Polskę żeby kandydat PISu dostał tyle głosów w Olkuszu o zgrozo.

felik100
felik100

no teraz młodzi olkuszanie nie będą jedz zagranice to pracy po Roman Piaśnik będzie szukała im pracy heh ciekawe jak 😆 😀

kilef1000
kilef1000

[quote name=”felik100″]no teraz młodzi olkuszanie nie będą jedz zagranice to pracy po Roman Piaśnik będzie szukała im pracy heh ciekawe jak 😆 :D[/quote]
Chłop ie, (albo babo) styla twojego pisanie jest jak pozioma twojej intyligencji.

blowiś
blowiś

pep,gołodupce to w blokach mają siedzieć i narzekać.A gdzie ty masz tych Olkuszan.Ojciec na wsi jak nie wiedział co zrobić z parobkiem obibokiem, to do bloków wywalał i tyle.A że to było niekumate, więc i głosowanie sprawiło problem.A tak przy okazji,z której wsi to twoja babka pochodzi???

olkuszankaaaaaaaaaa
olkuszankaaaaaaaaaa

Oj tam, na Pulsie Olkusza nadal cisza… 😛

zniesmaczony
zniesmaczony

Wczoraj wieczorem wchodziłem na Przegląd Olkuski, na Twittera i uświadomiłem sobie jaką Dziurą jest Olkusz. Żeby największa lokalna gazeta nie pracowała w taki dzień i nie informowała ludności o wynikach??? Szkoda słów. Myślałem, że Przegląd Olkuski miło mnie zaskoczy, a tymczasem pracują tam chyba ludzie i zarządzają nimi osoby, które wyznają pracę od do jak za PRL. Pora na zmiany mentalności droga gazeto

staryolkusz
staryolkusz

Trzeba wyjeżdżać z tego Olkusza!! Starego prawdziwego Olkusza już nie ma. Napłynęła szarańcza z różnych gnojników o ilorazie inteligencji „0”. Trzeba stąd wiać – nowo odkryty przez naukowców wirus głupoty jest podobno zaraźliwy!!!

ajajaj
ajajaj

God bless Olkusz 🙁

maniek
maniek

Kmita czuł się tak pewnie, że nawet pierwszą sesje w powiecie olał. A co to będzie jak Posła Osucha nie wybiorą ? Pozostanie tylko dieta radnego 😡

Olkuszanin1
Olkuszanin1

Teraz płaczecie! Na Burmistrza Rzepkę pluliście, jeszcze będziecie za nim płakać. Czekają was suche lata bez inwestycji i przyszłości, może Bóg da i jakimś cudem wyremontują ul. Sosnową, przez lata było tam 4!!! radnych a raczej bezradnych Karierowiczów! Czas pokarze, lata lecą.

I.
I.

Niestety. Sprawdził się najgorszy scenariusz dla Olkusza. Pan Piaśnik wygrał chyba, dlatego że Pan Kmita miał więcej przeciwników niż Pan Roman zwolenników więc awans do fartem do drugiej tury przyniósł mu zwycięstwo w wyborach. Oprócz tego słyszy się, że wiceburmistrzem zostanie pan Orkisz.
4 lata w plecy.

No i co !
No i co !

No i co!
Strażacy!, wędkarze!, sportowcy! i inni nie myślący samodzielnie moderacja Gminy Bolesław!
Nie udało się utrzymać na stołku Januszka!
I bardzo dobrze!!! 😆

Młody
Młody

Frekwencja 38,12 %
A później narzekają że jest źle chociaż nawet na wyborach nie byli

Sarkazm
Sarkazm

Kasa na remont sosnowej poszła na skate park, który okazał się jednym z wielu wielkich sukcesów Rzepki.Dzięki tym inwestycji oczekuję się wielkiego wzrostu budżetu. Chodzą słuchy że w Olkuszu dzięki D.R. wszystkie drogi będą podgrzewane a nawet zostanie trochę pieniędzy do podzielenia na każdego mieszkańca. Dzięki wrodzonym talencie strategicznym i ekonomicznym Pana Dariusza i widocznym efektom( Widać zmiany!) odliczyło się tylu kandydatów na burmistrza, ponieważ zostawiając miasto z takim wzrostem budżetowym oraz poukładanymi sprawami miasta kadencja burmistrza będzie 4 letnimi płatnymi wakacjami. Jutro składam petycje do nowego burmistrza o postawienie pomnika Pana Dariusza na rondzie kończącym odcinek obwodnicy.Każdy będzie mógł… Czytaj więcej »

realnie
realnie

[quote name=”Olkuszanin1″]Teraz płaczecie! Na Burmistrza Rzepkę pluliście, jeszcze będziecie za nim płakać. Czekają was suche lata bez inwestycji i przyszłości, może Bóg da i jakimś cudem wyremontują ul. Sosnową, przez lata było tam 4!!! radnych a raczej bezradnych Karierowiczów! Czas pokarze, lata lecą.[/quote]Suche lata bez inwestycji i przyszłości czekają nas ktokolwiek by nie wygrał, a to dzięki zadłużeniu i całkowitemu zaniechaniu polityki progospodarczej przez minionych osiem lat. Nam potrzeba gospodarza, a nie zleceniodawcy inwestycji, z których nie przybywa ani miejsc pracy, ani dochodów. Olkusz wybrał dobrze odrzucając kontynuację szkodliwego rządzenia. Czy był to dobry wybór z innych powodów? Ocenimy za… Czytaj więcej »

siara
siara

[quote name=”No i co !”]No i co!
Strażacy!, wędkarze!, sportowcy! i inni nie myślący samodzielnie moderacja Gminy Bolesław!
Nie udało się utrzymać na stołku Januszka!
I bardzo dobrze!!! :lol:[/quote]

Ty, samodzielnie myślący moderacja nie podniecaj się tak, bo ci żyłka pęknie 🙁
Poczekamy, zobaczymy jak to pan Dudziński będzie walczył z odorem z cuchnącego wysypiska..
Jakich to fachowców i za jakie pieniądze zatrudni w kwestii likwidowania uciążliwego smrodu…
Czy zlikwiduje tak przeszkadzającą wam strefę aktywności gospodarczej…
Zobaczymy też, ileż to nowych miejsc pracy stworzy…Zobaczymy, czy zlikwiduje te uciążliwe dla was Swięta Gminy i inne hałaśliwe dla was imprezy…. 🙁

legwan
legwan

[quote name=”Młody”]Frekwencja 38,12 %
A później narzekają że jest źle chociaż nawet na wyborach nie byli[/quote]

Pichaczewo

baca
baca

[quote name=”Olkuszanin1″]Teraz płaczecie! Na Burmistrza Rzepkę pluliście, jeszcze będziecie za nim płakać. Czekają was suche lata bez inwestycji i przyszłości, może Bóg da i jakimś cudem wyremontują ul. Sosnową, przez lata było tam 4!!! radnych a raczej bezradnych Karierowiczów! Czas pokarze, lata lecą.[/quote]

Rzepka na odchodne sprezentował mieszkańcom Olkusza utrzymankę, ul. 29 listopada do remontu i utrzymania.
Niestety wodociągi tą rodzinną synekurkę trzeba przetrzebić łącznie z niezatapialnym prezesikiem a nie ciągle podnosić ceny.

roman
roman

Droda Sarenko Przeglad Olkuski to marny tygodnik.

staryolkusz
staryolkusz

[quote name=”ajajaj”]God bless Olkusz :sad:[/quote]
“Straw” in English remains “straw”

baca
baca

No to może apel do Pana Burmistrza Piaśnika. Panie Burmistrzu prosimy o BILANS OTWARCIA. Proszę pokazać całkowite zadłużenie miasta i długi wypracowane przez Pana poprzednika.Kto z obsługi prawnej urzędu poniósł odpowiedzialność za dopuszczenie do sprzedaży działki parafii (Dudkiewicz) i niezapłacenie w terminie zasądzonego przez sąd odszkodowania (Rzepka).Liczymy na weryfikację lukratywnych kontraktów Pana Dudkiewicza z domem pogrzebowym.Do radnych PiS, jeśli Pan Burmistrz będzie działał dla d o b r a miasta (ale nie dla prywaty) to gęby w ciup i podnosić kartki.I ostatni apel, mamy telewizję w P.O. proszę kręcić obrady i głosowania tak, żeby ten co chce mógł je obejrzeć… Czytaj więcej »

stt
stt

Łukasz Kmita 7550 głosów, Roman Piaśnik 7760 głosów ciekawe w obu przypadkach na końcu jest 0?

Bezpartyjny
Bezpartyjny

Brawo Panie Piaśnik! Pokładamy w Panu nadzieję! 😉

aleikuk
aleikuk

[quote name=”Karol”][quote name=”pep”]Wieś w ratuszu, wieś w starostwie…brawo olkusz!![/quote]
Wieś głosowała na Kmitę, to blokersi wybrali Piaśnika. Pewnie liczą, że wybuduje kolejne bloki.[/quote]

Ciekawe skąd zaczerpnąłeś takie informacje? Na Słowikach wygrał Kmita, więc twoje źródło nie jest wiarygodne.

szorstki
szorstki

O naiwni którzy oczekują cudów po tym wyborze. Dla mnie cudem jest to, że wygrał. Dla naiwnych cuda się zaczną, kiedy w ratuszu zagości codzienność i tzw. realizacja przedwyborczych obietnic. Mnie szczególnie interesuje budowa kanalizacji w Gorenicach. 😆

dYL_sOWIZDRZAŁ
dYL_sOWIZDRZAŁ

[quote name=”I.”]Niestety. Sprawdził się najgorszy scenariusz dla Olkusza. Pan Piaśnik wygrał chyba, dlatego że Pan Kmita miał więcej przeciwników niż Pan Roman zwolenników więc awans do fartem do drugiej tury przyniósł mu zwycięstwo w wyborach. Oprócz tego słyszy się, że wiceburmistrzem zostanie pan Orkisz.
4 lata w plecy.[/quote]
Niezależnie od okoliczności wygranej p. Piaśnika należą mu się gratulacje za wytrwałość i taktykę wyborczą. Do tej pory nikt nie zakwestionował wyniku. Kontestowanie tego wybory jest bezsensowne. Czas pokaże jak nowy burmistrz poradzi sobie z prowadzeniem gminy.

ciekawy
ciekawy

a jak myslicie na kogo głosował p.Dudkiewicz ? i jaki bedzie dalszy ciąg przedwyborczej szopki ?

duce
duce

[quote name=”jacek 33″]Ale wstyd na całą Polskę żeby kandydat PISu dostał tyle głosów w Olkuszu o zgrozo.[/quote]

Oczywiście. Popieram!!!!! Jak olkuszanie mogli oddać tak mało głosów na PIS!!! xD xD xD Skoro Juz wszystkie partie rządziły i nie zrobiły nic przełomowego to trzeba wyciągnąć wnioski i oddać władzę pis!!!!!
jak mawiał Albert Eistein:” szaleństwem jest robić w kółko to samo i oczekiwać różnych rezultatów”.

lol
lol

PiS wkrótce może mieć nowego członka. Jako radykalna, nie socjalistyczna (kato)lewica, może wkrótce przyjąć w swoje szeregi Piaśnika na jego własny wniosek. SLD lewica, PiS lewica i wszystko zostanie w rodzinie. Jedna wielka rodzina. PiS będzie wtedy mocno rządził gminą i potrząsał powiatem.

szorstki
szorstki

Durnowatej społeczności potrzebna jest dyktatura. Trudno wyciągnąć inny wniosek po tym co można dostrzec po kolejnych wyborach. Raz na cztery lata pospolity Kowalski ma rzeczywistą władzę trzymając kartę do głosowania. Zamiast ją właściwie wykorzystać robi z niej użytek w taki sposób, że oddaje głos na kogoś kto jest konkurentem tego, którego on zwyczajnie nie lubi. Nie ma większych powodów aby go nie lubić, ale go nie lubi i już. Wychodząc z lokalu czuje się spełniony, że uczynił wszytko aby mu dołożyć i zrobi tak mając świadomość, że wybiera gorszego z nich. Komu najbardziej tym zaszkodził, ów Kowalski przekona się niebawem.

young
young

[quote name=”maniek”]Kmita czuł się tak pewnie, że nawet pierwszą sesje w powiecie olał. A co to będzie jak Posła Osucha nie wybiorą ? Pozostanie tylko dieta radnego :-x[/quote]

Pycha kroczy przed upadkiem.

gładki
gładki

[quote name=”szorstki”]Durnowatej społeczności potrzebna jest dyktatura. Trudno wyciągnąć inny wniosek po tym co można dostrzec po kolejnych wyborach. Raz na cztery lata pospolity Kowalski ma rzeczywistą władzę trzymając kartę do głosowania. Zamiast ją właściwie wykorzystać robi z niej użytek w taki sposób, że oddaje głos na kogoś kto jest konkurentem tego, którego on zwyczajnie nie lubi. Nie ma większych powodów aby go nie lubić, ale go nie lubi i już. Wychodząc z lokalu czuje się spełniony, że uczynił wszytko aby mu dołożyć i zrobi tak mając świadomość, że wybiera gorszego z nich. Komu najbardziej tym zaszkodził, ów Kowalski przekona się… Czytaj więcej »

baca
baca

[quote name=”lol”]PiS wkrótce może mieć nowego członka. Jako radykalna, nie socjalistyczna (kato)lewica, może wkrótce przyjąć w swoje szeregi Piaśnika na jego własny wniosek. SLD lewica, PiS lewica i wszystko zostanie w rodzinie. Jedna wielka rodzina. PiS będzie wtedy mocno rządził gminą i potrząsał powiatem.[/quote] Jeśli wszystko pójdzie w dobrym kierunku czyli rozwoju miasta ( nie mylić ze sprzedawaniem resztek własności gminy i inwestycjami) to dlaczego nie? Moim baranom dyndoli kto rządzi byle trawa była.Muszą powstać strefy ekonomiczne a z nich dochód do budżetu i wtedy można prowadzić inwestycje a nie nowe kredyty, zadłużenie, emisja obligacji ( bo obligacje to taka… Czytaj więcej »

Młody_Olkuszanin
Młody_Olkuszanin

Jestem zaskoczony takim wynikiem. Przed wyborami wydawało mi się, że faworytami są p.Piasny, p.Rzepka, p.Kmita i za plecami goniący ich p.Herzyk. A tu pierwsza tura – bach – niespodzianka – nieznany mi p.Piaśnik i faworyt p.Kmita. Myślałem sobie p.Kmita go zdemoluje w drugiej turze. Czytam wczoraj „idą łeb w łeb”, „mała różnica” i w końcu p.Roman Piaśnik nowym burmistrzem. Niestety mam obawę, że nic się nie zmieni, że dalej będzie to samo p.Piaśnik raczej kojarzy mi się z człowiekiem bez charyzmy, bez świeżego poglądu na rozwój miasta otoczonego znanymi nam z poprzedni kadencji „politykami”. Mam nadzieję, że się mylę i… Czytaj więcej »

baca
baca

Szorstki, a jakie to ma w gruncie rzeczy znaczenie kto wygra? ŻADNE.[/quote]
Zdziwiłbyś się, może mieć ZDECYDOWANE.

duce
duce

do szorstki
często bywa ,ze przeciętny kowalski nie lubi kogoś , bo kolega kowalskiego też go nie lubi. a w zasadzie kowalski do tego kogoś nic nie ma. podobnie z mediami .Media ubezwłasnowolniły umysły ludzi.
Patriotyzm to nienormalność, Normalnością jest Biedroń w Słupsku.
Ostatnio okazało się również w naszej gminie, ze zadawanie niewygodnych pytań Panu Piaśnikowi swiadczy ,ze jest się pisiorem .
Wolałem mięc dwóch ziemniaków na szczycie władzy( jak określiły niemieckie gazety kaczyńskich) niż te sprzedajne PeOwskie szuje.