1

Sala ceremonialna olkuskiego Domu Pogrzebowego zyskała nowe oblicze. Prezentacja obiektu po remoncie odbyła się w towarzystwie proboszczów olkuskich parafii oraz władz miasta.

 11

Zarządzający Domem Pogrzebowym Zbigniew Kwinta przypomniał, że przez wiele lat msze pogrzebowe odprawiane były w Bazylice pw. Św. Andrzeja Apostoła , po których przechodziło się w kondukcie na miejscowy cmentarz. W przypadku innych wyznań niż rzymskokatolickie bądź pogrzebów świeckich uroczystości pogrzebowe rozpoczynały się przy bramie cmentarnej bądź już bezpośrednio przy grobie. Z czasem powstała koncepcja budowy Domu Pogrzebowego. Wiele osób chciało bardziej uroczyście żegnać swoich bliskich; nie bez znaczenia był też coraz większy ruch samochodowy oraz kwestie bezpieczeństwa uczestników konduktów.

3

Dom Pogrzebowy z salą ceremonialną, nowoczesnymi chłodniami oraz zapleczem technicznym powstał w połowie lat 90 – tych ubiegłego wieku. Od 1 kwietnia 1997 roku obiekt był dostępny dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

– Każdy z nas kiedyś żegnał albo będzie w przyszłości żegnał swojego bliskiego i na pewno chciałby zrobić to w jak najlepszych warunkach. W Domu Pogrzebowym mamy bowiem do czynienia z ludzkimi tragediami. Dziękuję władzom miasta na czele z burmistrzem Romanem Piaśnikiem, że w miarę posiadanych środków zapewniają możliwość wykonywania kolejnych prac w Domu Pogrzebowym. Wspomnę tylko, że w 2015 roku dzięki woli współpracy ze strony burmistrza powstała tu Kaplica Najświętszego Sakramentu. Zostały również wyremontowane schody wejściowe do sali ceremonialnej oraz schody do biura Domu Pogrzebowego. I wreszcie ostatnia inwestycja, na którą czekaliśmy latami – wykonanie odnowienia kompleksowego sali ceremonialnej – mówił Zbigniew Kwinta.

6

7

Co zrealizowano w ramach przedsięwzięcia? W wieżyczce wymieniono okna, co pozwoli na lepszą wentylację w obiekcie. Nowe oblicze zyskał ołtarz, w którym widnieje teraz tryptyk. Odnowiono również Kaplicę Najświętszego Sakramentu oraz elementy oświetlenia.

– Szczególne słowa podziękowania kieruję do księdza dziekana Henryka Chmieły i proboszczów olkuskich parafii: ks. Mieczysława Miarki, ks. Stanisława Parkity i ks. Grzegorza Gołuszki za rady i wsparcie. Dziękuję także wszystkim osobom zaangażowanym w remont. Ze swej strony chcę zapewnić, że jeżeli będę dalej mógł zarządzać Domem Pogrzebowym w Olkuszu dołożę wszelkich starań, by z roku na rok wyglądał on coraz lepiej. By ludzie, którzy przyjeżdżają tu z całej Polski wynieśli dobre wspomnienie o Olkuszu – zapewnia Zbigniew Kwinta.

4

Remont wykonał Zakład Remontowo – Budowlany Wojciecha Kocjana z Kosmolowa. Nowy krzyż ufundował Wiesław Mucha, a pozostałe elementy tryptyku wykonała Firma OMEGA ART Pawła Martyki. Andrzej Thir z parafii pw. Dobrego Pasterza zajął się odnową oświetlenia, Zbigniew Gierczak przygotował wizualizację sali, a Małgorzata Brodzińska wystrój kwiatowy.

5

8

9

10

2

 12

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze