Jedno zimowe popołudnie upłynęło licealistom z II LO w Olkuszu i Regional High School Ort w Ramla-Lod w Izraelu pod znakiem współpracy, a przede wszystkim wzajemnego poznawania kultury tych dwóch narodów. Dla młodych Żydów była to okazja do poznania części historii swoich przodków, a dla olkuszan szansa na świeże spojrzenie na tenże fragment historii. Pokaźna grupa gości przewędrowała olkuskim szlakiem polskich Żydów. Odwiedziła cmentarze przy ulicach Kolorowej i Kantego oraz plac, na którym stała kiedyś synagoga. Jerzy Roś zapoznał gości z najciekawszymi i najważniejszymi  faktami historycznymi dotyczącymi ludności żydowskiej w Olkuszu. Nie można zapominać, że były takie czasy, kiedy w Olkuszu nawet 40% mieszkańców było pochodzenia żydowskiego, a co druga kamienica w Rynku należała do członka tej wspólnoty.

– To jest ekscytujące, ponieważ w Polsce jestem pierwszy raz. Dla mnie, jako Żydówki, pomimo tego, że nie mam rodziny w Polsce, jest to powrót do dziedzictwa. Jest to dla mnie bardzo ważne, szczególnie, że jestem tutaj z uczniami i mogę pokazać im, że żyli tutaj, pracowali, uczyli się i umierali nasi rodacy, a wszystko to zostało zniszczone podczas II wojny światowej – mówi Ilana Gadot, nauczycielka literatury Regional High School Ort w Ramla-Lod. Zderzenie z ojczystą spuścizną w nieznanym dotąd państwie było dla gości niezwykle ciekawe. Rzeczywiście, podróżowanie po obcym miejscu i dotykanie własnej historii, musi być wyjątkowym przeżyciem. – To jest dla nas coś innego i nowego. Wszystko jest przygnębiające, ale ma szczególny klimat – zauważa Ilana Gadot.

Wizyta gości z Izraela jest efektem przystąpienia przez II LO do projektu „Zachować pamięć. Historia i kultura dwóch narodów”, który jest realizowany od kilku la przez Ośrodek Rozwoju Edukacji we współpracy z Ministerstwem Edukacji Izraela, Instytutem Polskim w Tel Avivie i Instytutem Yad Vashem w Jerozolimie. Jego misją jest zorganizowanie spotkań młodzieży polskiej i izraelskiej w polskich szkołach. Koordynatorką projektu w Olkuszu jest nauczycielka historii – Magdalena Kosno. – Szanse, jakie daje nam to przedsięwzięcie to przede wszystkim wymiana młodzieży. Istnieje możliwość, aby pozyskać środki z ministerstwa i nadać temu spotkaniu, które niestety trwa tylko jeden dzień, charakter wymiany polsko-izraelskiej – mówi historyczka.

Na początek dobrej współpracy młodzi z obydwu państw wzięli udział w warsztatach literackich, podczas których wspólnie dyskutowali o wierszu noblisty Czesława Miłosza „Campo di Fiori”. Był też czas na nieco luźniejsze rozmowy. – Myślę, że te wizyty w polskich szkołach stanowią bardzo ważną część i są doskonałym pretekstem do tego, aby przełamać takie stereotypowe myślenie o relacjach polsko-żydowskich. Pozwalają zmniejszyć antysemityzm u Polaków. Myślę, że jest to dopiero początek, bo naprawdę trzeba zrobić jeszcze bardzo dużo. Natomiast wierzę w nasze młode pokolenie, że może coś zmienić. Są Europejczykami, to dlaczego nie mogą być światowcami? – zauważa Magdalena Kosno, koordynatorka projektu.

Zorganizowane zbiorowego przyjazdu Izraelitów do Olkusza to rzadkość. Częściej do Srebrnego Miasta przyjeżdżają indywidualni goście.Często szukają korzeni lub śladów dzieciństwa. – Jest to bardzo ciekawa grupa ludzi, bo oni mają swoje wspomnienia, zupełnie czasami nie pokrywające się z naszym wyobrażeniem o Olkuszu jako o mieście. Czasem się okazuje, że osoba ma lat 80 czy 90 i mówi, że w życiu nie piła takiej dobrej wody jak w Olkuszu, bo pamięta ten smak z dzieciństwa – opowiada Jerzy Roś, kustosz Muzeum Regionalnego i przewodnik. Dla niektórych Żydów nasze miasto stanowi jeden z wielu w Polsce punktów, które są związane z historią tego narodu. Ale jest na tyle ważny, że nie można go pominąć podczas podróży po Polsce. – I tu się musimy trochę pochwalić, bo dzięki działalności Stowarzyszenia „Brama”, a teraz trochę bardziej usilnie włączył się w to Urząd Miasta i Gminy, te pozostałości po ludności żydowskiej są doceniane. Są zadbane i oznaczone – zauważa Roś.

Do perfekcji jest nam jeszcze daleko, ale faktycznie wiele w tej dziedzinie zostało zrobione. Uporządkowane niedawno cmentarze są dowodem na to, że o dziedzictwo żydowskie również dbamy. Nowy ton relacjom tych dwóch państw w skali lokalnej, być może nada wkrótce właśnie II Liceum Ogólnokształcące w Olkuszu, którego dyrekcja, nauczyciele i uczniowie z wielkim zaangażowaniem przygotowali się na te niecodzienne odwiedziny.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
11 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Danny
Danny
13 lat temu

Dobrze, niech przyjeżdżają – może Polacy będą mniej antysemiccy a Żydzi mniej antypolscy. Pod zględem poszanowania innych kultur Polska i UE są daleko przed Izraelem który wiadomo jak traktuje mniejszości u siebie. Niech spotykają się z ludźmi i zwiedzają zabytki a nie tylko cmentarze. Oby było więcej takich inicjatyw.

Usia
Usia
13 lat temu

[quote name=”JaTyMyWyOni”]Rodzice chcą dla ciebie dobrze abyś była dobrą polką i patriotką.[/quote]

Sorry nie wciągniesz mnie w głupią dyskusję. Mam mądrych Rodziców popierających PO, ja też PO popieram. Dobre Polki Patriotki są tylko w PISie i u Ojca Tadeusza. Kończę rozmowę na ten temat 😉 .

JaTyMyWyOni
JaTyMyWyOni
13 lat temu

Rodzice chcą dla ciebie dobrze abyś była dobrą polką i patriotką.

Usia
Usia
13 lat temu

[quote name=”Maturzysta”].
U nas w I LO takie spotkanie byłoby niemożliwe. Na naszym Kaziku swoje łapska trzyma sam biskup 🙁
.[/quote]

Rodzice namawiali mnie do Kazika ale od koleżanki dowiedziałam się że tam przez cały rok odstawiają jakieś szopki i ceremonie więc postawiłam na swoim i do pierwszego nie wybieram się 😛

Zuzia
Zuzia
13 lat temu

[quote name=”Maturzysta”].
U nas w I LO takie spotkanie byłoby niemożliwe. Na naszym Kaziku swoje łapska trzyma sam biskup 🙁
.[/quote]
.
Biskupi swoje łapy trzymają na całym olkuskim szkolnictwie. Aż dziw, że takie spotkanie przeszło :sigh:

Goliweseli
Goliweseli
13 lat temu

[quote name=”syjonista”]No i jeszcze od nas biedaków chcą 200 000 000 000 zł,Tak na początek.Tacy to „bracia”.[/quote]
.
Kościół wydoił nas do zera, więc teraz każdemu możemy śmiać się prosto w gębę 😆 😆 😆
.

bliźni
bliźni
13 lat temu

Nareszcie! Taka inicjatywa była od dawna bardzo potrzebna, mam nadzieję, że to nie skończy się na jednym spotkaniu.
Bezpośrednie kontakty mogą bardzo pozytywnie wpłynąć na wzajemne postrzeganie i porzucenie negatywnych stereotypów.

Maturzysta
Maturzysta
13 lat temu

[quote name=”Też maturzysta”]Trzeba było wybrać Drugie a nie Pierwsze :lol:[/quote]

Teraz żałuję, było gorzej niż w seminarium. Byle do matury i NEVER AGAIN!
.

Też maturzysta
Też maturzysta
13 lat temu

Trzeba było wybrać Drugie a nie Pierwsze 😆

Maturzysta
Maturzysta
13 lat temu

.
U nas w I LO takie spotkanie byłoby niemożliwe. Na naszym Kaziku swoje łapska trzyma sam biskup 🙁
.

syjonista
syjonista
13 lat temu

No i jeszcze od nas biedaków chcą 200 000 000 000 zł,Tak na początek.Tacy to „bracia”.