Gmina Wolbrom

Jak co roku, w Wolbromiu Narodowe Święto Niepodległości obchodzono na różne sposoby. Tradycją jest uczestnictwo przedstawicieli samorządu lokalnego oraz różnych środowisk w mszy św. za ojczyznę, a także składanie kwiatów w miejscach pamięci. Nie zabrakło też imprez sportowych, a także różnorodnych spotkań o charakterze patriotycznym.

Msza św. w intencji ojczyzny rozpoczęła obchody zainicjowane przez władze samorządowe. W modlitwie wzięli udział burmistrz Radosław Kuś wraz ze swoja zastępczynią Dominiką Bugaj, a także radni różnych szczebli: Lidia Gądek (radna wojewódzka), Barbara Haberka i Piotr Gamrot (radni powiatowi) oraz radni miejscy. Przybyły poczty sztandarowe Cechu Rzemiosł Różnych, lokalnych placówek oświatowych i jednostek OSP oraz reprezentanci Policji.

Po zakończonej Eucharystii przybyli na uroczystość wzięli udział w poświęceniu przez proboszcza parafii pw. Św. Katarzyny Aleksandryjskiej ks. Zbigniewa Lutego i złożeniu kwiatów pod świeżo odnowionym pomnikiem Jana Kilińskiego, bohaterskiego szewca i pułkownika powstania kościuszkowskiego i uczestnika spisków powstańczych, który jest patronem Cechu Rzemiosł w Wolbromiu. Kwiaty złożone zostały także pod tablicą poświęcona upamiętnieniu pobytu marszałka Józefa Piłsudskiego na Ziemi Wolbromskiej, a także w miejscach pamięci na terenie Wolbromia i gminy. Dziękując za przybycie na obchody naszego narodowego święta tak licznej grupie mieszkańców burmistrz Radosław Kuś podkreślał wagę celebrowania wartości patriotycznych w czasie okazjonalnych świąt i codziennej pracy na rzecz dobra ojczyzny.

Po zakończeniu uroczystości oficjalnych mieszkańcy mogli poczęstować się wojskową grochówką, a także zobaczyć eksponaty zgromadzone przez członków Grupy Rekonstrukcji Historycznej „K.u.K. Sturmtruppen”. Następnie biorący udział w obchodach aktywni członkowie Stowarzyszenia Motocykliści Wolbromscy ruszyli w narodowych barwach z objazdem po miejscach pamięci w powiecie olkuskim, a następnie zaprosili do marszu pamięci wokół wolbromskiego zalewu. Pod Domem Kultury w Wolbromiu tradycyjne odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych i legionowych, a w Bydlinie, na specjalnym spotkaniu w remizie tradycyjnie wspominano czyn legionowy i bitwę pod Krzywopłotami.

Było też kilka okolicznościowych imprez sportowych: m. in. rozegrano tradycyjny turniej piłki siatkowej, a także turniej judo.

« 4 z 6 »

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze