Olkusz

Słowa piosenki zaśpiewanej przez wolontariuszy ze Szkoły Podstawowej w Chechle podczas Dnia Dobrych Uczynków idealnie oddają to, co działo się w niedzielę na olkuskim rynku. Takich dobrych wróżek w naszym powiecie zdecydowanie nie brakuje, a dla wielu młodych ludzi, uczniów podstawówek i szkół średnich wolontariat to chleb powszedni: w minioną niedzielę świętowali Dzień Dobrych Uczynków, zorganizowany przez Stowarzyszenie Dobroczynne „Res Sacra Miser”. Patronat nad tym wydarzeniem sprawował Przegląd Olkuski.

„Ideą tego dnia jest niesienie pomocy poprzez drobne gesty życzliwości na rzecz bliźniego. To święto społecznych, bezinteresownych działań, realizowane wspólnie z partnerami, którymi są szkoły średnie i podstawowe, domy dziecka oraz grupa wsparcia na rzecz uchodźców. Dzisiaj pragniemy udowodnić jak łatwo, przyjemnie i wcale nie tak trudno można czynić dobro! Zamierzeniem całego wydarzenia jest czynienie społeczeństwa lepszym, bardziej otwartym na drugiego człowieka i jego potrzeby. Głęboko wierzymy, że zmiana na lepsze zaczyna się w nas samych i dobro, życzliwość, przyjaźń „tu i teraz” przyniesie w przyszłości pokojowe współistnienie” – powitała uczestników prezes Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” Anna Dela.

W niedzielę wolontariusze w osobach uczniów szkół podstawowych i średnich opowiadali na rynku o różnego rodzaju akcjach, które organizują, lub w których uczestniczą. Słowa to jednak nie wszystko – tego dnia włączyli się w kilka inicjatyw skierowanych do wszystkich przybyłych na Dzień Dobrych Uczynków.

Podczas świętowania na rynku przez cały czas trwały animacje dla najmłodszych: malowanie plakatów, zabawy z balonami, zaplatanie warkoczyków, malowanie buziek czy zabawy z chustą animacyjną. Każdy mógł również skorzystać z punktu pomiaru ciśnienia w ramach akcji „Zapobiegaj zamiast leczyć”, a ponadto wolontariusze częstowali kawą i dobrym słowem pod hasłem „Dobra kawa na drogę”. Kolejne akcje to natomiast: „Wesoły podarek”, „Dobro powraca” oraz „Podziel się dobrym słowem”, polegające na wręczaniu przechodniom drobnych upominków, informowaniu o idei niedzielnego święta oraz szeroko rozumianej dobroczynności, a także częstowanie cukierkami z karteczkami zawierającymi miłe cytaty.

W jakie akcje angażowali się wolontariusze? Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu posprzątali Stary Cmentarz w Olkuszu w ramach akcji „Strażnicy Pamięci”, jak nazwał ich znany społecznik i opiekun tej nekropolii druh Ryszard Kowal. Kolejnym działaniem uczniów „Kazika” było natomiast wydarzenie „Zielono mi”, czyli sadzenie kwiatów: wolontariusze chcą w ten sposób podnosić świadomość na temat istotnej roli naturalnego środowiska.

„Podaj łapę”, „Senioriada”, „Dzień Wielkanocnego Zajączka”, „Dobro powraca” – tym mogą z kolei pochwalić się uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego im. Ziemi Olkuskiej w Olkuszu. Akcje te polegały odpowiednio na: organizacji zbiórki i akcesoriów dla czworonogów ze schroniska „Rafik” oraz wyprowadzeniu psów na spacery, odwiedzinach u pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu z wielkanocnymi upominkami, wizycie u Smerfów z Przedszkola nr 10 w Olkuszu oraz wspólnym tworzeniu świątecznych ozdób.

Wolontariusze z Zespołu Szkół nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu prowadzili zaś akcje: „Wiem – zapobiegam”, „Podziel się dobrym słowem” (częstowanie cukierkami z karteczkami z miłymi cytatami), ” Bazarek” (dochód ze sprzedaży losów wolontariusze przekażą dla uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Olkuszu na spełnienie ich marzenia o wydaniu książki kucharskiej) oraz „Zostań dawcą szpiku” (zachęcanie do rejestracji w bazie dawców).

„Podaj łapę” (prace porządkowe w schronisku „Rafik” i spacery z psami), „Zostań dawcą szpiku” (zachęcanie do rejestracji w bazie dawców), „Dobra kawa na drogę” oraz „Animacje dla dzieci” – to natomiast dokonania uczniów z IV Liceum Ogólnokształcącego im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Olkuszu.

Wolontariusze z Zespołu Szkół nr 1 im. Stanisława Staszica w Olkuszu porządkowali z kolei na Starym Cmentarzu w Olkuszu teren wokół pomnika Petera Westena i Pomnika Ku Czci Ofiar Komunizmu, pod którymi następnie złożyli kwiaty. Na rynku zajmowali się ponadto animacjami dla dzieci.

Uczniowie Zespołu Szkół nr 4 im. Komisji Edukacji Narodowej w Olkuszu w ramach „Senioriady” odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej w Olkuszu oraz Dziennego Domu Seniora Caritas+ z wielkanocnymi palmami. W niedzielę na rynku uczestniczyli na dodatek w akcjach: „Dobro powraca” oraz „Wesoły podarek”.

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zedermanie opowiedzieli o swoich działaniach: „Zielono mi”, czyli warsztatach ekologicznych dla młodszych kolegów i koleżanek oraz „Serce dla Emilki” – zbiórce plastikowych nakrętek.

Z kolei uczniowie klasy VIII wraz z Radą Rodziców Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Chechle zorganizowali „Słodki poniedziałek”: upiekli ciasta, babeczki i gofry z których dochód przeznaczyli dla koleżanek i kolegów z Domu Dziecka w Olkuszu.

Na Dniu Dobrych Uczynków nie mogło oczywiście zabraknąć podopiecznych Domów Dziecka w Olkuszu: „Dworku Marzeń” i „Pomocnej Dłoni”. Wolontariusze z tych placówek odwiedzają z podarunkami schronisko „Rafik” i wyprowadzają psy na spacery. Podczas świętowania na rynku z zaangażowaniem promowali ideę czynienia dobrych uczynków w ramach akcji „Dobro powraca”, jak również uczestniczyli w animacjach dla najmłodszych uczestników niedzielnego spotkania.

Członkowie działającej przy Stowarzyszeniu Dobroczynnym „Res Sacra Miser” grupy wsparcia na rzecz uchodźców z Ukrainy przygotowali z kolei dla wszystkich poczęstunek z kawą i ciasteczkami z flagami. Opowiedzieli także o swoich codziennych działaniach.

Tradycyjnym zwieńczeniem Dnia Dobrych Uczynków było wspólne śpiewanie utworu zespołu 2+1 pt. „Chodź pomaluj mój świat”. Wydarzenie to poprowadził aktor Teatru Zagłębia oraz prezes Stowarzyszenia Teatralno-Literackiego w Olkuszu Przemysław Kania.

„Pragniemy podziękować Burmistrzowi Romanowi Piaśnikowi, Wolontariuszom, ich opiekunom i wszystkim, którzy swoja obecnością uświetnili uroczystość, udowadniając tym samym że wolontariat i czynienie dobra mają sens. Nasze wydarzenie nie byłoby możliwe bez wsparcia bardzo wielu osób i instytucji, m.in.: Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Przedsiębiorstwu Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu. Do zobaczenia za rok!” – zapraszają organizatorzy.

Happening został zrealizowany w ramach projektu „Olkuskie Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej – 2023” finansowanego ze środków Gminy Olkusz, pod Patronatem Honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Olkusz Romana Piaśnika.

Więcej zdjęć można znaleźć na profilu Centrum Wolontariatu Stowarzyszenia Dobroczynnego „Res Sacra Miser” na Facebooku.

fot. organizatorzy

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze