Święto Niepodległości w naszym powiecie będzie obchodzone uroczyście. W poszczególnych gminach zaplanowano wiele okolicznościowych wydarzeń. Samo święto wypada w sobotę, a imprezy z nim związane zostaną przeprowadzone w oba weekendowe dni.
W Olkuszu obchody organizowanej przez Radę i Zarząd Powiatu uroczystości rozpoczną się już w piątek 10 listopada. Zainauguruje je zaplanowany na godz. 18.00. w Centrum Kultury przy ul. Szpitalnej Olkuski Wieczór Pieśni Patriotycznych zorganizowany przez posła Jacka Osucha i radnego powiatowego Łukasza Kmitę. Z tej okazji został przygotowany również niezwykły prezent – pamiątkowy śpiewnik. Był on kolportowany w olkuskich parafiach w najbliższą niedzielę. Patronat nad wydarzeniami objął ksiądz biskup Grzegorz Kaszak i wojewoda małopolski Piotr Ćwik.
W sobotę, 11 listopada, na płycie Rynku mają spotkać się o godz. 9.45 poczty sztandarowe. To zainauguruje całą uroczystość. Następnie w Bazylice Mniejszej odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny. Na rynku przemówienie wygłosi starosta Paweł Piasny, zaś po wystąpieniu szefa powiatu zaplanowano złożenie kwiatów przy Pomniku Józefa Piłsudskiego.
Poza tym, Starostwo Powiatowe w imieniu Hufca ZHP w Olkuszu zaprasza wszystkich chętnych na rynek, gdzie w godzinach 11.45-13.00 ma odbyć się impreza pt. „Uczcijmy Niepodległą”. Harcerze przygotowali „grę miejską” – na którą zapraszają wszystkich chętnych (wstęp wolny). Zachęcają wszystkich, którzy chcą przekonać się, co może znaczyć i na czym polegać owa „gra”, do zabrania telefonów z dostępem do Internetu.
W obchody włącza się także Miejski Ośrodek Kultury. Uroczystość pod honorowym patronatem Burmistrza Romana Piaśnika odbędzie się 11 listopada o godz. 16.00 w sali widowiskowej. W bogatym programie znalazło się między innymi wykonanie przez Trio Łódzko – Chojnowskie piosenek Jacka Kaczmarskiego oraz wręczenie nagród i koncert laureatów I Olkuskiego Koncertu Pieśni i Piosenek Patriotycznych „Olkuszanie dla Niepodległej”.
Aktywny udział w obchodach Święta Niepodległości bierze też Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji. Zorganizował on Otwarty Turniej Tenisa Stołowego – 3 Memoriał Henryka Swędzioła. Zawody odbędą się 11. listopada w hali MOSiR, a dla zwycięzców przewidziane są dyplomy, medale i atrakcyjne nagrody.
Na niedzielę, 12 listopada przygotowany jest tak zwany „Spacer historyczny” – „Śladami niepodległości”. Zaproszeni są na niego wszyscy ci, którzy chcą poznać historię mieszkańców Olkusza zasłużonych w dzieło odzyskania niepodległości. Start spaceru zaplanowano na godz. 11 spod Punktu Informacji Turystycznej MSiT przy ul. Floriańskiej 8. Wiódł będzie śladami dawnych fotografii i miejsc związanych z odzyskaniem niepodległości w Olkuszu. Udział w spacerze jest bezpłatny. Wszyscy uczestnicy otrzymają bezpłatnie okolicznościowe ulotki, w których opisane są wydarzenia, jakie miały miejsce w latach 1914-18 w Olkuszu i na Ziemi Olkuskiej. Będą też mogli zobaczyć kopie fotografii i pocztówek z tego okresu przedstawiających nasze miasto. Podczas spaceru uczestnicy, oprowadzani przez członków Olkuskiej Grupy Turystycznej „Amonit” oraz pracownika Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu, będą mieli okazję poznać historię m. in. gen. Stefana Buchowieckiego – olkuskiego lekarza, twórcy służb medycznych legionów, działacza strażackiego Jana Jarno – szefa Komitetu Ratunkowego Powiatu Olkuskiego – Antoniego Minkiewicza. Będzie można również poznać budynki, w których mieściła się Resursa Obywatelska, szpital i ówczesne szkoły. Organizatorami spaceru zorganizowanego z okazji 99. rocznicy odzyskania niepodległości jest UMiG oraz Olkuska Grupa Turystyczna „Amonit”.
W obchody Święta Niepodległości oczywiście włączają się także pozostałe gminy naszego powiatu.
Do obchodów rocznicy odzyskania niepodległości zaprasza Burmistrz Miasta i Gminy Wolbrom oraz działające na terenie Gminy organizacje kombatanckie. Zachęcają mieszkańców do wywieszenia biało-czerwonych flag. W Wolbromiu obchody rozpoczęły się już w czwartek 9 listopada. Odbyły się zawody strzeleckie i bieg na orientację – imprezy zorganizowane przez Zespół Szkół w Wolbromiu i Stowarzyszenie Byłych Żołnierzy Wojska Polskiego.
W programie obchodów Święta Niepodległości znalazła jest msza św. w kościele św. Katarzyny, po czym nastąpi przemarsz pod tablicę pamiątkową Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam przemówienie wygłosi Burmistrz Miasta i Gminy, a pod tablicą zostaną złożone wiązanki kwiatów. Następnie koncert da orkiestra OSP z Sulisławic. Szczegóły na plakacie.
W Bukownie uroczystości rozpoczną się o 9.00 od tradycyjnej mszy świętej w Kościele Parafialnym pw. Andrzeja Boboli. Po Eucharystii nastąpić ma przemarsz pod Obelisk Żołnierza Polskiego przy ul. 1 Maja. Tam wartę honorową zaciągną strzelcy ze Związku Strzeleckiego 'Strzelec’ w Bukownie, zaś młodzież z zespołu Szkół nr 1 przedstawi krótki program artystyczny, nawiązujący do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po zakończeniu części artystycznej, delegacje oficjalne oraz mieszkańcy złożą wiązanki kwiatów po pomnikiem Żołnierza Polskiego. Na zakończenie orkiestra dęta ZGH 'Bolesław’ uczci uroczystość krótkim koncertem pieśni patriotycznych. Jednocześnie władze proszą i przypominają właścicielom posesji i placówek handlowych znajdujących się na terenie miasta o wywieszeniu flag narodowych.
W Bolesławiu planowany jest między innymi przemarsz pod Pomnik Wolności i złożenie kwiatów, a także koncerty: orkiestry dętej ZGH „Bolesław” w Bukownie oraz Zespołu Pieśni i Tańca „Gołowianie” z Pałacu Kultury „Zagłębie” w Dąbrowie Górniczej.
W rejonie Klucz, Bydlina, Krzywopłotów i Załęża obchody są już tradycyjnie powiązane z uroczystością upamiętniającą rocznicę bitwy pod Krzywopłotami. Patronat nad całą uroczystością objął wojewoda małopolski. W Bydlinie odbędzie się msza święta, a następnie apel poległych oraz zostanie oddana uroczysta salwa honorowa. W Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Bydlinie najpierw będzie można obejrzeć spektakl poetycko – muzyczny, w wykonaniu uczniów tejże szkoły, później recital 'Niepodległa’ w wykonaniu Karoliny Dudek i Mateusza Sołtysika, a następnie posłuchać koncertu zespołu patriotycznego 'Ziemia Kluczewska’.
Oprócz tego, odbędzie się także kolejna edycja zawodów biegowych – XVI Międzynarodowy Bieg Uliczny „Szlakiem Walk Legionistów Bydlin – Krzywopłoty – Załęże”, zorganizowany przez Urząd Gminy Klucze, Gminny Ośrodek Kultury tamże i kluby sportowe – olkuski „Kłos” i bydliński „Legion”. Zorganizowany w kategoriach dla kobiet, mężczyzn i dla dzieci. Drugą atrakcją mają być czwarta edycja zawodów w marszu nordic walking. Początek obu imprez przewidziany jest o godz. 13.00 na stadionie LKS „Legion” Bydlin (zapisy w dniu zawodów w szkole w Bydlinie).
W Gminie Trzyciąż – samorząd zaprasza na obchody uroczystości do Imbramowic. Rozpoczną się one o godz. 10.00, od uroczystej mszy świętej w intencji ojczyzny, w kościele pw. św. Benedykta w Imramowicach. Następnie zebrani przejdą w uroczystej procesji z pocztami sztandarowymi gminnych OSP i orkiestrą dętą z Zagórowej na zabytkowy „stary” cmentarz. W planie obchodów znajduje się między innymi wystąpienie wójta Romana Żelaznego, modlitwa przy mogile powstańców styczniowych z 1863 r., przedstawienie rysu historycznego walk w obronie niepodległości Parafii Imbramowice, koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Włościjańskiej Orkiestry Dętej z Zagórowej oraz złożenie kwiatów i zapalenie zniczy na mogile powstańców. Zaś na godz. 15.00 na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych do Organistówki zaprasza Stowarzyszenie „Dłubnia u Źródeł”.
11 Listopada, d. 22 Lipca, d.E.Wedel (d – dawniej). Taki napis z czekolady.
ŻYJE I KOPAŁ W BYDLINIE OKOPY W CZASIE 2EJ WOJNY ŚWIATOWEJ I OPOWIADA JAK NIEMCY TAM ZJAWILI SIĘ A NASI ICH TAM PRZYWITALI.Zaproście go to wam opowie mieszka DWIE WSIEDALEJ
o tych co jeszcze żyją o tych co walczyli o Polskę NIEPODLEGŁĄ .Oni samodzielnie nie dadzą rady.Czy gminy przewidziały jakiś przewóz aby ich przywieżć na te uroczustości.Panowie organizatory pomyście choć raz .Ten dziadek stoi i czeka było by mu miło.
W niedzielę 12.11. 2017 r. w Olkuskim Ośrodku Kultury o godzinie 16.00, odbędzie się premierowa projekcja filmu ” Kocjan. Życie pod wiatr”, Film opowiada historię pochodzącego z tego miasta wybitnego konstruktora lotniczego ANTONIEGO KOCJANA (1902-1944), który kierował rozpracowaniem tajnej broni Hitlera V1 i V2.
Film powstał dzięki inicjatywie olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, którym kieruje student III roku prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim – KONRAD KULIG.
Proszę posłuchać wypowiedzi Konrada Kuliga, Prezesa ŚZŻAK w Olkuszu
http://www.radiokrakow.pl/audycje/pejzaze-regionalne/audycja-z-dn11112017-r-swieto-niepodleglosci/
12 listopada 2017 r. (niedziela) odbędzie się premiera dokumentu o „człowieku, który wygrał wojnę”. Niezwykłe losy Antoniego Kocjana (1902-1944) olkuszanina, wybitnego konstruktora lotniczego i kierownika akcji rozpracowania tajnej broni Hitlera V1 i V2 w filmie „Kocjan. Życie pod wiatr.”
Zaczynamy o 16:00 w Miejskim Ośrodku Kultury w Olkuszu!
PRODUKCJA:
Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Koło Olkusz
Miejski Ośrodek Kultury w Olkuszu
PATRONAT HONOROWY:
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Muzeum Armii Krajowej im. gen. Emila Fieldorfa „Nila” w Krakowie
REŻYSERIA:
Konrad Kulig i Mateusz Radomski
Cytować | Zgłoś administratorowi
ZAPRASZAMY w sobotę od godziny 10 będziemy w Krzywopłotach sadzić drzewka owocowe otrzymane od Starosty OLKUSZA.potem będą poświęcenia drzewek i Msza Święta.