piątek 25.05
Olkusz Olkusz Olkusz Olkusz Olkusz
11 °C 20 °C 20 °C 21 °C 23 °C
  Piątek     Sobota     Niedziela     Poniedziałek     Wtorek  
Przegląd TV Forum Blogi Interwencje
  • Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
Przegląd Olkuski Tragedia w Smoleńsku Olkuszanie towarzyszyli Parze Prezydenckiej w ostatniej drodze

Olkuszanie towarzyszyli Parze Prezydenckiej w ostatniej drodze

Email Drukuj

Ponad 150 tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Doczesne szczątki Pierwszej Pary spoczęły w krypcie na Wawelu. Podczas Ich ostatniej drogi nie mogło zabraknąć mieszkańców Olkusza. Większość z nich uroczystości pogrzebowe w Bazylice Mariackiej obserwowała na Rynku w Krakowie, inni na Błoniach i przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
By dostać się na Rynek, trzeba było wyruszyć z Olkusza wcześnie rano. Wyjazd autokarami zorganizowało Biuro Poselskie posła Jacka Osucha. Główny plac Krakowa wypełnił się niemal po brzegi już kilkanaście minut po 8. rano. Ludzie, którzy zjechali do starej stolicy Polski z całego kraju, oczekiwali na orszak żałobny, obserwując ostatnią drogę Pary Prezydenckiej na trzech potężnych telebimach. Gdy karawany pojawiły się na ulicach Krakowa, tysiące zebranych powitały je oklaskami. Cztery godziny w trzech miejscach Krakowa uczestnicy uroczystości pogrzebowych oczekiwali na Mszę ekumeniczną. Część ludzi modliła się, inni dzielili się refleksjami. Jednak najbardziej wzruszające były momenty, gdy niewielka grupa rozpoczynała pieśń patriotyczną czy religijną, a natychmiast podejmowały ją tysiące ludzi zebranych na Rynku. Podczas przemarszu  konduktu żałobnego rozbrzmiewały oklaski i okrzyki: “Dziękujemy”, “Nie zapomnimy”. Tłumy wspólnie odśpiewały “Mazurka Dąbrowskiego” oraz “Boże, coś Polskę”.


Po nabożeństwie, na dziedzińcu zamku wawelskiego szefowie delegacji zagranicznych złożyli kondolencje rodzinie Lecha i Marii Kaczyńskich i przedstawicielom polskich władz oraz wpisali się do księgi kondolencyjnej. Rozbrzmiało 21 salw armatnich w hołdzie Parze Prezydenckiej. Salut narodowy oddało 6 armat salutacyjnych Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, wzorowanych na haubicy z 1939 roku.
Trumny Lecha i Marii Kaczyńskich przeniesione zostały do krypty pod wawelską Wieżą Srebrnych Dzwonów. W tej części uroczystości pogrzebowych wzięła udział tylko najbliższa rodzina i przyjaciele Pary Prezydenckiej.
Wiele godzin spędzonych na stojąco i wysoka temperatura panująca na Rynku były dla uczestników uroczystości bardzo wyczerpujące, jednak nikt nie miał wątpliwości, że tego dnia miał być właśnie tutaj - na ostatnim pożegnaniu Pierwszej Pary RP.
- Tak jak wielu innych, tak i ja czułam wielką wewnętrzną potrzebę bycia tutaj, w Krakowie. Dziś tworzymy historię, jesteśmy jej częścią, czujemy się prawdziwymi Polakami. Obyśmy z tej strasznej tragedii potrafili wynieść coś dobrego na przyszłość - podkreśla Kinga Trzesimiech.
- To piękne, że jesteśmy wszyscy razem, cała Polska. Dopiero tutaj, w Krakowie, naprawdę dotarł do mnie cały ogrom tej tragicznej sytuacji - dodaje Magdalena Nawara.
Do wieczora uczestnicy uroczystości pogrzebowych mogli oddawać hołd Prezydenckiej Parze na Wawelu.

 

Komentarze  

 
+1 #16 Julka 2011-04-10 21:33
Łukasz Kochamy Cię ;-)
Cytować
 
 
-2 #15 cytryna 2010-05-05 11:04
powtarzasz się, myslisz, ze kazda osoba, ktora krytykuje zachowanie kmity jest z PO ? troszke ci się przestawiło w główce chłopcze..
żenadą można właśnie nazwac zachowanie w/w osoby
Cytować
 
 
+3 #14 Rafał 2010-04-27 02:56
POwiedzieli co wiedzieli. Ciekawe ilu z tych co się tak "żywo" wypowiadają zrobili dla swojego miasta i jego mieszkańców oraz jak go reprezentują. Śmiem jestem twierdzić ze nic nie zrobili i leżą do góry czterema literami. Żenada
Cytować
 
 
-3 #13 cytryna 2010-04-21 15:09
dałbys se juz spokoj chlopie..
Cytować
 
 
+3 #12 neuro 2010-04-20 21:36
a to ciekawe....

http://www.diecezja.sosnowiec.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=4107&Itemid=1
Cytować
 
 
-3 #11 cytryna 2010-04-20 01:48
raczej wiejskim pastuchem a nie burmistrzem
Cytować
 
 
+2 #10 wyborca 2010-04-19 20:59
trzeba się lansować jak chce się zostać Burmistrzem Olkusza;p
Cytować
 
 
-1 #9 Krzych 2010-04-19 20:36
A niechaj się lansuje, tylko co reprezentuje ten ktoś ? Bary mleczne w Lubomierzu ? Problem tylko w tych co głos na niego oddadzą...
Cytować
 
 
-2 #8 obsterwatorka 2010-04-19 19:11
przeciez do Kmita lansuje sie z tymi linkami z nowymi przy(moderacja) sami :D
Cytować
 
 
+2 #7 miki 2010-04-19 19:01
Prawda o katastrofie

http://wyborcza.pl/1,75478,7786163,Sledztwo__Jak_doszlo_do_katastrofy.html
Cytować
 

Dodaj komentarz

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników. Przegląd Olkuski nie ponosi odpowiedzialności za ich treść. Komentarze obraźliwe, szkalujące i naruszające ogólnie przyjęte normy współżycia społecznego będą usuwane. Prosimy o rozwagę w formułowaniu wypowiedzi. Chcielibyśmy, żeby dyskusja była rzeczowa i pożyteczna dla innych internautów. Zastrzegamy sobie możliwość usuwania komentarzy, których forma i treść znacznie odbiegają od przyjętej etykiety internetowej oraz naszego regulaminu. Jako redakcja szanujemy wolność i swobodę wypowiedzi, ale cenimy sobie również dbałość o kulturę języka.

Kod antysapmowy
Odśwież