Ponad 150 tysięcy osób wzięło udział w uroczystościach pogrzebowych prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i jego żony Marii. Doczesne szczątki Pierwszej Pary spoczęły w krypcie na Wawelu. Podczas Ich ostatniej drogi nie mogło zabraknąć mieszkańców Olkusza. Większość z nich uroczystości pogrzebowe w Bazylice Mariackiej obserwowała na Rynku w Krakowie, inni na Błoniach i przed Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach.
By dostać się na Rynek, trzeba było wyruszyć z Olkusza wcześnie rano. Wyjazd autokarami zorganizowało Biuro Poselskie posła Jacka Osucha. Główny plac Krakowa wypełnił się niemal po brzegi już kilkanaście minut po 8. rano. Ludzie, którzy zjechali do starej stolicy Polski z całego kraju, oczekiwali na orszak żałobny, obserwując ostatnią drogę Pary Prezydenckiej na trzech potężnych telebimach. Gdy karawany pojawiły się na ulicach Krakowa, tysiące zebranych powitały je oklaskami. Cztery godziny w trzech miejscach Krakowa uczestnicy uroczystości pogrzebowych oczekiwali na Mszę ekumeniczną. Część ludzi modliła się, inni dzielili się refleksjami. Jednak najbardziej wzruszające były momenty, gdy niewielka grupa rozpoczynała pieśń patriotyczną czy religijną, a natychmiast podejmowały ją tysiące ludzi zebranych na Rynku. Podczas przemarszu  konduktu żałobnego rozbrzmiewały oklaski i okrzyki: “Dziękujemy”, “Nie zapomnimy”. Tłumy wspólnie odśpiewały “Mazurka Dąbrowskiego” oraz “Boże, coś Polskę”.

Po nabożeństwie, na dziedzińcu zamku wawelskiego szefowie delegacji zagranicznych złożyli kondolencje rodzinie Lecha i Marii Kaczyńskich i przedstawicielom polskich władz oraz wpisali się do księgi kondolencyjnej. Rozbrzmiało 21 salw armatnich w hołdzie Parze Prezydenckiej. Salut narodowy oddało 6 armat salutacyjnych Batalionu Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, wzorowanych na haubicy z 1939 roku.
Trumny Lecha i Marii Kaczyńskich przeniesione zostały do krypty pod wawelską Wieżą Srebrnych Dzwonów. W tej części uroczystości pogrzebowych wzięła udział tylko najbliższa rodzina i przyjaciele Pary Prezydenckiej.
Wiele godzin spędzonych na stojąco i wysoka temperatura panująca na Rynku były dla uczestników uroczystości bardzo wyczerpujące, jednak nikt nie miał wątpliwości, że tego dnia miał być właśnie tutaj – na ostatnim pożegnaniu Pierwszej Pary RP.
– Tak jak wielu innych, tak i ja czułam wielką wewnętrzną potrzebę bycia tutaj, w Krakowie. Dziś tworzymy historię, jesteśmy jej częścią, czujemy się prawdziwymi Polakami. Obyśmy z tej strasznej tragedii potrafili wynieść coś dobrego na przyszłość – podkreśla Kinga Trzesimiech.
– To piękne, że jesteśmy wszyscy razem, cała Polska. Dopiero tutaj, w Krakowie, naprawdę dotarł do mnie cały ogrom tej tragicznej sytuacji – dodaje Magdalena Nawara.
Do wieczora uczestnicy uroczystości pogrzebowych mogli oddawać hołd Prezydenckiej Parze na Wawelu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
16 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Julka
Julka
10 lat temu

Łukasz Kochamy Cię 😉

cytryna
cytryna
11 lat temu

powtarzasz się, myslisz, ze kazda osoba, ktora krytykuje zachowanie kmity jest z PO ? troszke ci się przestawiło w główce chłopcze..
żenadą można właśnie nazwac zachowanie w/w osoby

Rafał
Rafał
11 lat temu

POwiedzieli co wiedzieli. Ciekawe ilu z tych co się tak „żywo” wypowiadają zrobili dla swojego miasta i jego mieszkańców oraz jak go reprezentują. Śmiem jestem twierdzić ze nic nie zrobili i leżą do góry czterema literami. Żenada

cytryna
cytryna
11 lat temu

dałbys se juz spokoj chlopie..

cytryna
cytryna
11 lat temu

raczej wiejskim pastuchem a nie burmistrzem

wyborca
wyborca
11 lat temu

trzeba się lansować jak chce się zostać Burmistrzem Olkusza;p

Krzych
Krzych
11 lat temu

A niechaj się lansuje, tylko co reprezentuje ten ktoś ? Bary mleczne w Lubomierzu ? Problem tylko w tych co głos na niego oddadzą…

obsterwatorka
obsterwatorka
11 lat temu

przeciez do Kmita lansuje sie z tymi linkami z nowymi przydupasami 😀

olkuszanin
olkuszanin
11 lat temu

ja też byłem w Krakowie w sobotę i w niedzielę… ale ja wraz z innymi Olkuszanami protestowaliśmy przeciwko chowaniu pary prezydenckiej na Wawelu! 😛

stach
stach
11 lat temu

kupiłem piwo
wróciłem do domu
i boję się otworzyć lodówki
może tam też Kmita się czai….

jagoda
jagoda
11 lat temu

[quote name=”obserwator”]krótka relacja video na olkusztv.pl[/quote]
Buaaaaa! Kmita na Prezydenta 😆 😆 😆

bn fhn gcb
bn fhn gcb
11 lat temu

[quote name=”obserwator”]krótka relacja video na olkusztv.pl[/quote]

Prze gość jak można reklamować swój serwis na stronie konkurencji , no lekka przesada 😮

Łukasz Kmita
Łukasz Kmita
11 lat temu

Bardzo dziękuję redakcji Przeglądu Olkuskiego za obecnośc i piękny materiał z tej ważnej chwili !!!

obserwator
obserwator
11 lat temu

krótka relacja video na olkusztv.pl