kasa5

Miejscy radni przystali na propozycję burmistrza dotyczącą emisji obligacji, aby zrównoważyć budżet. W tym roku dochody nie osiągnęły zakładanej wcześniej wysokości, a część unijnych dotacji zasili miejską kasę dopiero w przyszłym roku.

– W tegorocznym budżecie zmniejszamy dochody o 15 mln 600 tys. złotych. Są to głównie dotacje, które uzyskamy ze środków unijnych: 5 mln 800 tys. złotych na rewitalizację, 45 tys. złotych na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu i 56 tys. złotych na punkt informacji turystycznej. O 1 mln 440 tys. złotych korygujemy dochody związane z dotacją na termomodernizację szkół. Te środki zostaną pozyskane, ale w przyszłym roku. Dochody ze sprzedaży mienia korygujemy aż o 8 mln złotych. Do tej pory mamy wpływy na poziomie 1 mln 050 tys. złotych. Są też drobniejsze korekty w dochodach, jak opłaty targowe i opłaty parkingowe. Mamy też zwiększenie dochodów: 474 tys. złotych dofinansowania z programu „Radosna Szkoła” oraz 80 tys. złotych zwrotu z funduszu sołeckiego. Wydatki zmniejszamy o 7 mln 600 tys. złotych, tu chodzi przede wszystkim o otrzymanie mniejszych dotacji na ten rok m. in. na rewitalizację rynku – wyjaśniła skarbnik gminy Katarzyna Konieczny.

„(…) Celem emisji obligacji będzie przeznaczenie w 2011 roku środków na sfinansowanie planowanego deficytu budżetu Gminy Olkusz do kwoty 8 mln złotych oraz w 2012 roku do kwoty 8 mln złotych na sfinansowanie planowanego deficytu, spłatę  wcześniej zaciągniętych zobowiązań z tytułu kredytów, pożyczki i wyemitowanych obligacji komunalnych. Wydatki związane z przeprowadzeniem emisji, wykupem obligacji i wypłatą oprocentowania zostaną pokryte z dochodów własnych Gminy Olkusz w latach 2011-2021 (…)” – czytamy w uzasadnieniu uchwały.

Radni stwierdzili, że jedynym ratunkiem dla finansów gminy jest oszczędzanie w kolejnych latach. – Emisja obligacji na taką sumę spowoduje zadłużenie miasta w przyszłym roku na poziomie 50 mln złotych. Musimy podjąć działania oszczędnościowe. Warto może zastanowić się przy konstruowaniu budżetu, by zawrzeć porozumienie z powiatem i Zarządem Dróg Wojewódzkich na odśnieżanie dróg, uzyskując w ten sposób pewne oszczędności. Boję się, że patrząc na nasze oczekiwania inwestycyjne, także w przyszłym roku będziemy musieli decydować się na kolejne obligacje. Rozumiem emisję obligacji na 8 mln złotych, by zrównoważyć budżet, ale kolejne 8 mln na przyszły rok? Gdyby to było na inwestycje, nie miałbym wątpliwości, ale my z tego chcemy sfinansować deficyt – swoje zdanie przedstawił Łukasz Kmita

Czy zwiększenie zadłużenia zablokuje inwestycje na kolejne lata? – Zaciąganie obligacji na lata następne wiąże się z tym, że przyjdzie czas, gdy nie będzie możliwe realizowanie inwestycji. Pozostanie nam tylko splata zadłużenia. Musimy czynić wszystko, aby zaczął nam się równoważyć wcześniej budżet. Mamy coraz więcej wydatków w stosunku do dochodów. Proszę radnych i skarbnika gminy, byśmy spróbowali określić zadania na kolejne lata z realnym terminem realizacji. Nie da się wszystkiego zrobić w ciągu jednej kadencji – sądzi Janusz Dudkiewicz.

Wątpliwości radnych próbował rozwiać skarbnik gminy. – W tym roku można negocjować korzystniejsze warunki oprocentowania z bankiem, dlatego w dłuższej perspektywie jest to korzystniejsze rozwiązanie. Przy emisje obligacji możemy manewrować tą emisją. Planujemy na ten rok 8 mln, ale trwają jeszcze przetargi. Jeśli więc będą jeszcze jakieś wpływy, to wówczas zmniejszymy wartość obligacji – wyjaśniła Katarzyna Konieczny .

Niektórzy sądzą, że da się zaoszczędzić, ale na razie nie wiadomo, na czym. – 50 mln złotych długu to dużo. Przyjdzie czas, że poszczególne raty tego zadłużenia będą takie wysokie, że trudno będzie zrealizować jakąkolwiek inwestycję z wydatków majątkowych. Nic nie wskazuje na to, że w następnych latach powstanie jakieś dodatkowe źródło dochodu dla gminy. Jedyną szansą, która może nam pozwolić na spłatę zadłużenia, jest szukanie oszczędności. Wielkiego pola manewru nie mamy, ale gdybyśmy się bardzo uparli, możemy zaoszczędzić kilka milionów – uważa Andrzej Drapacz.

Trudnej sytuacji samorządu nie ukrywał włodarz miasta. – Nie jesteśmy zachwyceni, że proponujemy radnym wyrażenie zgody na emisję obligacji oraz usunięcie dochodów ze sprzedaży mienia. Nie jesteśmy w sytuacji komfortowej, chociaż mienie pozostanie i być może uda się te dochody jeszcze wykonać na sam koniec roku. W listopadzie są jeszcze przetargi, ale okres do sprzedaży jest trudny. Jesteśmy zmuszeni skoncentrować się na ściśnięciu wydatków. Od tego roku przepisy obligują nas do tego, by dochody własne pokrywały wszystkie wydatki bieżące, a dopiero nadwyżka powinna nam dawać swobodę do inwestowania. Ubiegłe lata dawały nam taką swobodę i w drugiej połowie roku mogliśmy wprowadzać nowe zadania do budżetu. Teraz jest inaczej – podsumował burmistrz Dariusz Rzepka. 18 radnych zgodziło się na emisję obligacji, pięciu wstrzymało się od głosu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
25 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
jan
jan
12 lat temu

Pani radna Rzemieniuk wniosła projekt likwidacji Galerii BWA,gdyż'”nic się tam nie dzieje” I że miasto dopłaca 400 tyś złotych.Pani Radna,Pani doktor.Czy Pani choć raz była na imprezie w BWA.Ja tam bywam zawsze i nigdy Pani nie widziałem.I nie 400 tysięcy tylko 100.Ma Pani rację.Zamknąć wszystko,łącznie ze szpitalem, w którym Pani pracuje i zarabia.
I będzie nowa Pustynia Błędowska

czerwone koale
czerwone koale
12 lat temu

[quote name=”bus”]W urzędzie należy zatrudnić R……. i synów oni wiedzą jak z 45 000 zrobić 6 000 000 PLN[/quote]

Czy coś się zmieniło od czasu tego wpisu , czy może PO już napisał coś o tym, a ja przeoczyłem

tytus
tytus
12 lat temu

Oceny jakie otrzymuję za moje komentarze powinny mnie cieszyć, a nie cieszą, bo nie pisze ich dla ocen, które są potwierdzeniem moich spostrzeżeń, ale aby wyrazić swoje niezadowolenie. Płusy są potwierdzeniem moich spostrzeżeń i uwag kierowanych najczęściej pod adresem miłościwie panujących i dziękuję za nie , ale dla mnie i dla wszystkich byłoby o wiele lepiej gdybym się mylił. Ograniczona możliwość wypowiadania się na forum pozornie sprzyja władzy, ale tylko pozornie.. Brak krytyki to jak brak bólu który jest sygnałem przekroczenia pewnej granicy i ostrzeżeniem. Bez niej sprawowanie władzy może zamienić się w swawolę, za której skutki przyjdzie zapłacić.. Może po latach, ale przyjdzie jak dziś.. Może więc warto przywrócić tą możliwość wypowiadania na forum, bez potrzeby rejestracji
jak to miało miejsce przed wyborami, bo w przeciwnym razie będzie tylko okazją do wycierania sobie gęby przez niektórych ,na wyrost nazwanych forumowiczami.

Janko Muzykant
Janko Muzykant
12 lat temu

[quote name=”czaruś”]Pytanie do przeciętnego Olkuszanina:

Czy mając do spłaty kredyt w banku w wysokości 800 000 zł gdy zarabiasz 2 000 zł i ledwie ci wystarczy co miesiąc na ratę, rozpocząłbyś remont domu za kwotę 270 tys.zł ? Przecież to kiedyś trzeba będzie oddać! Nie można spłacać jednego kredytu drugim i zadłużać się bez końca!
Tak właśnie działa nasza władza….mając potężne długi (50 mln zł?) rozpoczyna inwestycje wartą ponad 8 mln zł !!!

I potem ekonomiści się dziwią że na świecie jest kryzys i banki padają…a wszystko przez nieodpowiedzialną władzę która się zadłuża na potęgę jak Grecja a potem ma problem
ze swoim budżetem i podnosi podatki!!! Dlaczego my mieszkańcy mamy płacić większe podatki i spłacać długi zaciągane przez polityków?[/quote]

… a na koniec bazylikowe organy Hummla wyrzęzą Marsz Żałobny!

czarek
czarek
12 lat temu

Pytanie do przeciętnego Olkuszanina:

Czy mając do spłaty kredyt w banku w wysokości 800 000 zł gdy zarabiasz 2 000 zł i ledwie ci wystarczy co miesiąc na ratę, rozpocząłbyś remont domu za kwotę 270 tys.zł ? Przecież to kiedyś trzeba będzie oddać! Nie można spłacać jednego kredytu drugim i zadłużać się bez końca!
Tak właśnie działa nasza władza….mając potężne długi (50 mln zł?) rozpoczyna inwestycje wartą ponad 8 mln zł !!!

I potem ekonomiści się dziwią że na świecie jest kryzys i banki padają…a wszystko przez nieodpowiedzialną władzę która się zadłuża na potęgę jak Grecja a potem ma problem
ze swoim budżetem i podnosi podatki!!! Dlaczego my mieszkańcy mamy płacić większe podatki i spłacać długi zaciągane przez polityków?

opozycja polityczna
opozycja polityczna
12 lat temu

No, śliczne ! Radni nie zauważyli, że na świecie trwa kryzys, który m.in. polega na tym, że różne podmioty wyemitowały obligacje, a teraz ich nie stać na wykup, Padają od tego banki, a nawet całe państwa jak Grecja. Olkusz oczywiście będzie „zieloną wyspą” jak i cała Polska. Rządy Platformy Obywatelskiej gwarantują, że i nasze wnuki będą spłacać pożyczki i długi pana burmistrza i państwa radnych.

bus
bus
12 lat temu

Młody zapomnij sprawę zbada CBA

ciekawski
ciekawski
12 lat temu

Z tym hotelem dla zwierząt ,to brak słów.
Z całym szacunkiem Panie burmistrzu,ale jakoś nie przemawiają do mnie argumenty jakie Pan przedstawił w wywiadzie…

Młody 222
Młody 222
12 lat temu

[quote name=”bus”]W urzędzie należy zatrudnić R…… i synów oni wiedzą jak z 45 000 zrobić 6 000 000 PLN[/quote]
Odczepcie się w końcu od R…… i jego rodziny!!!!!!!!!!!!!!

piies
piies
12 lat temu

„gmina Olkusz podpisała z Rafałem P. kolejną umowę, na której ten zarabia.” Gość nadal może przechowywać zwierzęta jak śmieci i nawet zamierza rozwinąć interes. A władzom miasta wszystko pasi – wywiązują się przecież z obowiązku, a że żywe stworzenia cierpią, to mało istotne,
http://www.tvn24.pl/12690,1724356,0,1,biznesmen-zarabia–zwierzeta-cierpia,wiadomosc.html
wszystko w tym miescie jest robione na odwal sie i dla pozoru.

ciekawski
ciekawski
12 lat temu

Jeśli ktoś jeszcze nie oglądał i czytał …
„Biznesmen zarabia, zwierzęta cierpią”
„Niesułowice, powiat olkuski: zarabiają na cudzej ziemi”

bus
bus
12 lat temu

W urzędzie należy zatrudnić R……. i synów oni wiedzą jak z 45 000 zrobić 6 000 000 PLN

jacek.s
jacek.s
12 lat temu

[quote name=”jacek nie es”][quote name=”jacek.s”]Tak, najpierw nierealnie założono 10 mln ze sprzedaży mienia, a teraz szuka się oszczędności podnosząc podatki. Bardzo, ale to bardzo gospodarskie podejście.

Cóż, takie managera gminy wybraliśmy, to mamy.[/quote]
Ciekawe jak Pan głosował, panie radny.[/quote]

Jacku nie es, pudło, jam nie radny. By wiedzieć jak wygląda budżet miasta – wystarczy wejść na stronę http://www.umig.olkusz.pl i kliknąć w zakładkę Rada Miejska. Spróbuj, może dowiesz się czegoś więcej…

Młody 1
Młody 1
12 lat temu

Więcej zatrudniać urzedników, sekretarek, asystentek,kierowników,itp 😆

tytus
tytus
12 lat temu

Może by tak zwrócić się do powiatu o pomoc finansową dla miasta.. Starostwo nie powinno odmówić, skoro podobno wspiera finansowo tych , z których raczej powinno czerpać korzyści. Publikacji raportu NIK mogła by to potwierdzić, lub temu zaprzeczyć.,a co najważniejsze , wiele spraw wyjaśnić.

czarek
czarek
12 lat temu

„Niektórzy sądzą, że da się zaoszczędzić, ale na razie nie wiadomo, na czym. – 50 mln złotych długu to dużo. „

eee tam dużo…50 baniek to mało !!! W rynek utopione zostało ok. 8 mln zł….!!! a po co utrzymywać straż miejską? przecież to niepotrzebne koszty kilkadziesiąt a może nawet kilkaset tysięcy zł rocznie !? pensje samochody, paliwo !
Ale spoko… banki dadzą wam nawet 100 milionów zł kredytu ! Co tam że nasi wnukowie będą to spłacać? !!! 😆
Bogate zagraniczne banki trzepią na tym niezłą kasę i śmieją się z biednych polaczków 😆

Młody
Młody
12 lat temu

Proszę o kolejny artykuł – wydatki gminy z rozbiciem na poszczególne składniki. Bo mnie się wydaje że władza zachowuje się jak rozrzutna i nieudolna gospodyni której zawsze mało i która ostatecznie wykończy tych którzy na utrzymanie domu ciężko pracują …

czub
czub
12 lat temu

„Niektórzy sądzą, że da się zaoszczędzić, ale na razie nie wiadomo, na czym”, (myśle, ze wiem, ale nie powiem) ale to typowe. Po co Państwo są w tej Radzie? Czy żeby rozwijać miasto, czy je rujnować? Zadłużenie miasta na kolejne lata to nie jest wyjście. Z 2-3 lata unijna kasa sie skończy, brakuje inwestycji, spada liczba mieszkańców, idzie niż demograficzny, wpływy z podatków zmniejszą się, miasta nie będzie stać na spłatę długu, a wtedy z pustego to nikt nie naleje.

tytus
tytus
12 lat temu

Chciałbym przeczytać, ile już kosztowało układanie puzzli na olkuskim rynku, a ile jeszcze trzeba wyłożyć, by ta układanka była gotowa.10 baniek to chyba nie wystarczy bo ta niezbędna inwestycja pochłonie chyba o wiele więcej, Oby nie stała się przyczynkiem do bankructwa.

Prorok
Prorok
12 lat temu

[quote name=”Prorok czy co”]Właśnie nastąpił początek końca nieudolnej olkuskiej władzy.[/quote]
Ta jest do d. a pisowska jeszcze sto razy gorsza 😆 TYLKO PALIKOT!

Prorok czy co
Prorok czy co
12 lat temu

Właśnie nastąpił początek końca nieudolnej olkuskiej władzy.

jacek nie es
jacek nie es
12 lat temu

[quote name=”jacek.s”]Tak, najpierw nierealnie założono 10 mln ze sprzedaży mienia, a teraz szuka się oszczędności podnosząc podatki. Bardzo, ale to bardzo gospodarskie podejście.

Cóż, takie managera gminy wybraliśmy, to mamy.[/quote]
Ciekawe jak Pan głosował, panie radny.

Młody
Młody
12 lat temu

Gratulujmy umiejętności pozyskiwania pieniędzy na przemyślane inwestycje, a 5000 długu na każdą naszą olkuską rodzinę z pokorą przyjmujemy i spłatę nawet dwukrotnie większą deklarujemy … Oczekujemy, nie kilkunastoprocentowych podwyżek podatku ale conajmniej w wielkości jak za wieczyste gruntu użytkowanie …

mariuszek200
mariuszek200
12 lat temu

co jest mienia bo sam nie wiem może mi ktoś powiedz jak może,

jacek.s
jacek.s
12 lat temu

Tak, najpierw nierealnie założono 10 mln ze sprzedaży mienia, a teraz szuka się oszczędności podnosząc podatki. Bardzo, ale to bardzo gospodarskie podejście.

Cóż, takie managera gminy wybraliśmy, to mamy.