W wyniku nowelizacji Karty Nauczyciela po raz pierwszy w ubiegłym roku samorządy zostały zmuszone do wypłat dodatków uzupełniających do nauczycielskich pensji. Zapis przewiduje zagwarantowanie każdemu nauczycielowi średniej płacy, dzięki czemu nauczyciele stali się jedyną grupą zawodową, której średnie wynagrodzenie zostało zagwarantowane ustawowo.
Jednorazowe wyrównania, które stanowią różnicę pomiędzy tym, co nauczyciel otrzymał już jako zapłatę za pracę, a płacą średnią gmina musi wypłacić do końca stycznia.
Po dokonaniu szczegółowych zestawień Gmina Wolbrom na wypłatę dodatków dla nauczycieli musi przeznaczyć w tym roku blisko 400 tys. zł (dokładnie 393 277, 03 zł) z czego kwota 111 899, 14 zł przypadnie nauczycielom mianowanym, a 281 377, 89 zł nauczycielom dyplomowanym.

Stażyści i nauczyciele kontraktowi zarabiają w gminie Wolbrom ponad określone w Karcie Nauczyciela wskaźniki. Przykładowo: nauczyciel mianowany, pracujący cały rok na pełnym etacie, dostanie przeciętnie 2 280 zł, kwota dla nauczycieli dyplomowanych jest obecnie obliczana.
Tak wysokie dopłaty do nauczycielskich etatów wynikają, zdaniem władz miasta, z dość nieefektywnej organizacji szkół w gminie.
Podobnie niekorzystnie kształtuje się udział środków własnych samorządu w utrzymaniu oświaty, zapisany w projekcie budżetu na 2011 r. Wolbrom planuje, że utrzymanie szkół, w których co roku ubywa uczniów, będzie kosztowało gminę ponad 26 mln zł, choć subwencja oświatowa, wyliczana według liczby uczniów, to tylko połowa tej kwoty.
Źródło: www.wolbrom.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze