31 lipca minęła osiemdziesiąta rocznica akcji pacyfikacyjnej dokonanej przez niemieckich okupantów na mieszkańcach Olkusza. Wydarzenia te zostały nazwane Krwawą Środą. Tegoroczne obchody ze względu na obowiązujący stan epidemii, mimo okrągłego jubileuszu, miały skromny charakter.

W piątkowe południe na olkuskim rynku delegacje władz samorządowych, Instytutu Pamięci Narodowej w Krakowie, organizacji społecznych i środowiska żołnierskiego złożyły kwiaty przy tablicy upamiętniającej ofiary Krwawej Środy. To właśnie rynek był jednym z miejskich placów, na których okupanci znęcali się nad olkuszanami. W odwecie za śmierć niemieckiego żandarma, wszyscy mężczyźni zostali wyciągnięci z domów, a następnie byli bici, maltretowani i poniżani. Dla kilku mieszkańców tortury zakończyły się śmiercią. Dwa tygodnie przed Krwawą Środą, przy obecnej ulicy Dwudziestu Straconych, Niemcy rozstrzelali dwadzieścia osób.

– W tym roku – z racji na okrągłą, 80. rocznicę Krwawej Środy – planowaliśmy organizację uroczystości z udziałem mieszkańców, przedstawicieli władz państwowych i wojska. Z powodu trwającego stanu epidemii nie możemy się spotkać, aby wspólnie uczcić pamięć ofiar Krwawej Środy. Ale to nie znaczy, że o nich nie pamiętamy. Wydarzenia, które przeszły do historii jako Krwawa Środa, były pierwszą masową akcją pacyfikacyjną na terenie Olkusza i ziemi olkuskiej, do jakiej doszło podczas okupacji. – zaznacza burmistrz Roman Piaśnik. 

Z przewodnikami po miejscach pamięci

Dopełnieniem obchodów tego dnia był popołudniowy spacer historyczny „Krwawa Środa 1940 – pamiętamy”. Zainteresowani mogli poznać bliżej historię tragicznych wydarzeń z lipca 1940 roku odwiedzając m.in. miejsce egzekucji dwudziestu straconych oraz place, gdzie torturowano olkuszan. Każdy uczestnik otrzymał okolicznościową broszurę z relacjami świadków i archiwalnymi zdjęciami wydaną przez Urząd Miasta i Gminy Olkusz oraz Oddział IPN w Krakowie. Wydarzenie odbyło się w ramach cyklu „Olkuskie spacery historyczne 2020”. Podczas spacerów regionaliści bezpłatnie oprowadzają mieszkańców i turystów po najciekawszych miejscach ziemi olkuskiej. Patronem medialnym inicjatywy jest Przegląd Olkuski.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze