Narodowe Święto Niepodległości to najważniejsze święto, obchodzone co roku 11 listopada, na pamiątkę odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku. W tym szczególnym dniu w całym kraju odbywają się patriotyczne imprezy kulturalne, wystawy i koncerty. Z tej też okazji 13 listopada w Bydlinie odbyła się uroczystość 97. rocznicy bitwy pod Krzywopłotami połączona z obchodami Narodowego Święta Niepodległości.
Główne uroczystości rozpoczęły się na dziedzińcu szkoły w Bydlinie. Stamtąd zebrani ruszyli na cmentarz parafialny, na którym odbyła się uroczysta Msza Święta odprawiona przez kanclerza Kurii Sosnowieckiej ks. Mariusza Karasia. Po liturgii delegacje samorządowe, szkolne, służb mundurowych, kombatantów i zakładów pracy złożyły wieńce pod krzyżem legionistów poległych w bitwie pod Krzywopłotami, oddając w ten sposób cześć bohaterom naszej ziemi.
– Byłem tutaj w Bydlinie jeszcze przed II wojną w 1936 roku kiedy przyjechał Józef Piłsudski na otwarcie szkoły. Te uroczystości już wtedy się odbywały i ta tradycja utrzymuje się do dzisiaj. Dopóki my – ludzie starsi, żyjemy te uroczystości będą kultywowane, ale później nie wiem czy młodzi będą o tym pamiętać. Jesteśmy już w takim wieku, że nie długo nie damy rady tu przyjechać. Ja dokąd tylko mogę i starcza mi sił to przyjeżdżam w każdym roku, na tak ważną uroczystość rocznicową – mówił Henryk Banyś, kombatant wojenny.
W uroczystości, poza bardzo licznie przybyłymi mieszkańcami, kombatantami, żołnierzami i młodzieżą, uczestniczyli także, marszałek województwa małopolskiego- Marek Sowa, wójt gminy Klucze – Kazimierz Ściążko oraz ppłk mgr Krzysztof Kasza – Wojskowy Komendant Uzupełnień z Krakowa.
– Takie uroczystości potrzebne są do krzewienia patriotyzmu, aby ludzie okoliczni nie zapomnieli o tym, że tutaj rozegrała się taka bitwa. Jest to obowiązek każdego patrioty, żeby w takich obchodach uczestniczyć. Miejmy nadzieję, że w szkole będą cały czas takie uroczystości i nie zapomnimy o tym – mówił Daniel Baran z Bydlina.
Krwawa potyczka sprzed 97 lat przeszła do historii jako bitwa pod Krzywopłotami choć walki żołnierzy 1 Pułku Legionów Józefa Piłsudskiego z wojskami rosyjskimi rozegrały się na terenach miejscowości Bydlin, Załęże i Krzywopłoty. Okupione zostały śmiercią 46 legionistów, którzy spoczęli na cmentarzu w Bydlinie. Ich pamięć uczczono pomnikiem w postaci dużego krzyża, górującego nad ich grobem.
Na zakończenie niedzielnych uroczystości zaproszeni goście udali się do szkoły, gdzie obejrzeli spektakl poetycko-muzyczny, przygotowany specjalnie na tę okazję przez uczniów Gimnazjum im. Legionistów Józefa Piłsudskiego w Bydlinie.
Relacja filmowa:
Szanowna Pani autorko powyższego artykułu!
Przed opublikowanie artykułu zawierającego pewne fakty historyczne należy je sprawdzić. Przytoczone tutaj zdanie przez kombatanta pana Henryka Banysia, że rzekomo widział Józefa Piłsudskiego w 1936 roku w Bydlinie z okazji otwarcia szkoły nie jest prawdą. Mógł jedynie widzieć ducha Marszałka, ponieważ Józef Piłsudski zmarł w 1935 roku. Być może Marszałek Józef Piłsudski był w Bydlinie, ale nie z tej okazji. Szkołę zaczęto budować w 1937 roku. Co można przeczytać na stronie internetowej szkoły.
Ha! Moja praca z 2:26 – Retusz i skan ha! Jestem sławny.
Pani Marto, niech pani bardziej naturalnie czyta tekst, bo wychodzi bardzo sztywno i aż hmm.. jakiego słowa użyć no nie komfortowo się słucha : ]
Pozdrawiam,
Uczeń Gimnazjum w Bydlinie :>