jezz_4

Olkuskie Zaduszki Jazzowe to jedno z najbardziej popularnych, cyklicznych wydarzeń kulturalnych w Olkuszu. Od 11 lat nieprzerwanie najznakomitsi polscy artyści jazzowi muzyką i modlitwą pragną wspominać tych, którzy odeszli, a których twórczość wciąż żyje w naszej pamięci. W trakcie trzydniowego koncertu, który odbył się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA, swoje umiejętności zaprezentowały cztery znakomite zespoły jazzowe.

– Olkuskie Zaduszki Jazzowe odbywają się po raz 11. Od początku istnienia galerii zrodziła się inicjatywa, żeby atrakcją były nie tylko wystawy, ale również, aby coś więcej wprowadzić do kultury miasta- mówiła Iwona Szczepaniak, pracownik BWA.

Jazz wśród olkuszan ma sporą grupę zwolenników. Można było się o tym przekonać w trakcie trzydniowego cyklu koncertów. Podczas pierwszego dnia Zaduszek Jazzowych na scenie zaprezentował się krakowski zespół Piotr Domagała Quartet. Gwiazdą piątkowego wieczoru był natomiast zespół z Warszawy – Grzegorz Rogala Kwartet „Inspired by Miles”.

– Zespół powstał z potrzeby powrotu do tradycji jazzu. Dziś wystąpiliśmy z koncertem poświęconym twórczości nieżyjącego od 20 lat legendarnego Milesa Davisa. Twórczość człowieka, który dziś miałby 85 lat ciągle zachwyca i jest niepowtarzalna. Chcieliśmy tym koncertem zaznaczyć, że mimo iż muzyk odszedł, jego znakomite kompozycje pozostały. Głównym przesłaniem koncertu zaduszkowego jest wyrażenie smutku – refleksji poprzez muzykę. Smutek ma różne odcienie, tak samo jak miłość. Cieszymy się, że dorastaliśmy w cywilizacji muzyków, których mimo, że nie ma już wśród nas to ich twórczość jest ciągle żywa. Dzięki tym muzykom możemy cieszyć się ich kompozycjami i przekazywać to radość innym. Jest to coś w rodzaju „Feniksa z popiołu”, wskrzeszamy ludzi na nowo, aby cieszyć się ich twórczością. Obserwujemy, że koncerty zaduszkowe cieszą się dużym zainteresowaniem, ludzie chętnie przychodzą i widzimy, że muzyka daje im dużo radości – mówił Grzegorz Rogala, jeden z członków zespołu, grający na puzonie.

W sobotę, na zakończenie tegorocznych Zaduszek, zaprezentowały się dwa zespoły: Bossa Trio, oraz New Traditional Quartet. Charakter Jazzowych Zaduszek był kameralny i niezwykle nastrojowy. Przy blasku świec każdy mógł się zrelaksować, słuchając znakomitych wykonawców.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze