Artykuł sponsorowany

Przywiązujemy dużą wagę do suplementacji witamin oraz mikro- i makroelementów, ale wciąż zapominamy o pozostałych związkach, bez których nasz organizm nie może działać prawidłowo. Jedną z niedocenianych substancji jest maślan sodu, który wspiera jelita i przyczynia się do zachowania dobrego samopoczucia. Czy wiesz, jak wiele korzyści przynosi suplementacja tego związku organicznego?

Maślan sodu – sprzymierzeniec mikrobioty jelitowej

Maślan sodu jest pochodną kwasu masłowego, czyli substancji syntetyzowanej przez bakterie znajdujące się w mikrobiocie przewodu pokarmowego. Ta substancja naturalnie występuje w naszym organizmie, ale kiedy jest jej zbyt mało, dochodzi do zaburzeń funkcji jelit, a co za tym idzie, deregulacji pracy całego ustroju. Maślan sodu jest produkowany przez jelito grube za sprawą fermentacji niestrawionych węglowodanów. Jego wydzielanie jest uzależnione od obecności mikroorganizmów – jeżeli nasza flora jest wyjałowiona, to organizm nie będzie w stanie syntetyzować maślanu sodu. Kiedy dochodzi do zachwiania równowagi jelitowej, cierpią też inne układy, a nasze samopoczucie ulega pogorszeniu.

Dlaczego warto regularnie przyjmować produkty zawierające maślan sodu?

Niestety, dostarczanie maślanu sodu wraz z dietą jest niemożliwe, ale możemy zadbać o jego podaż dzięki odpowiedniej suplementacji. Ten związek stanowi pożywienie dla komórek nabłonkowych jelita grubego, co sprzyja odbudowie flory bakteryjnej. Suplementy zawierające maślan sodu wykazują wiele właściwości zdrowotnych:

  • wspierają motorykę jelit,
  • przyczyniają się do namnażania dobrych bakterii w jelicie grubym,
  • pobudzają produkcję śluzu chroniącego nabłonek jelitowy,
  • zmniejszają przepuszczalność ścian jelit,
  • działają przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i antyoksydacyjnie,
  • zapobiegają utracie wody oraz elektrolitów,
  • regulują pH w jelitach.

Maślan sodu może być wykorzystywany w terapii SIBO, czyli zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. To schorzenie często dotyka osoby skarżące się na wzdęcia, biegunki, czy zaparcia.

Odczuwasz dolegliwości ze strony jelit? Sięgnij po maślan sodu

Zapotrzebowanie na maślan sodu zwiększa się w momencie, gdy dochodzi do zaburzeń pracy jelit. Suplementacja pomoże w szybkim odbudowaniu wyjałowionej flory bakteryjnej. Odpowiednie preparaty są zalecane osobom, które borykają się ze stanem zapalnym jelit będącym wynikiem zatrucia bakteryjnego bądź infekcji wirusowej. Maślan sodu przyniesie ulgę osobom narażonym na silny stres, który negatywnie wpływa na funkcjonowanie układu pokarmowego. Suplementy pomogą chorym na celiakię, a także podróżnikom, których dopadła biegunka związana z diametralną zmianą diety. Maślan sodu wspiera pacjentów w trakcie oraz po antybiotykoterapii.

Zasady prawidłowej suplementacji maślanu sodu

Dobre preparaty z maślanem sodu są zamknięte w specjalnych kapsułkach, które pozwalają na dostarczenie substancji wprost do jelita grubego. Ten suplement należy przyjmować 1-2 razy dziennie, zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Zoptymalizowane dawki mieszczą się w przedziale 500-1000 mg na dobę. Maślan sodu nie wywołuje skutków ubocznych, jednak osoby cierpiące na choroby serca lub nerek powinny skonsultować się z lekarzem, zanim sięgną po ten preparat.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze