Olkusz

Uroczystość Wszystkich Świętych to wyjątkowy czas zadumy, refleksji nad życiem oraz pamięci o tych, którzy odeszli od nas na zawsze. Warto zatem wspomnieć również zasłużonych mieszkańców, którzy przez lata tworzyli lokalną historię oraz pozostawili po sobie trwały ślad: nauczycieli, działaczy społecznych, artystów, lekarzy, strażaków czy radnych, dla których Srebrne Miasto było domem oraz miejscem, któremu poświęcili wiele lat swojego życia.

Urząd Miasta i Gminy w Olkuszu, dbając o lokalną pamięć, corocznie przygotowuje materiały przypominające sylwetki tych, którzy odeszli, a dzięki którym współczesny Olkusz jest miejscem pełnym bogatej historii i wspomnień. W ostatnich dwunastu miesiącach Olkusz pożegnał wielu zasłużonych mieszkańców, których praca i zaangażowanie wzbogaciły życie lokalnej społeczności. Wśród nich była m.in. Barbara Borecka, prawniczka i sędzia Sądu Rejonowego w Olkuszu i Chrzanowie, która zmarła w 2023 roku, a także Janina Tumiłowicz, wieloletnia nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 1, będąca inspiracją dla wielu pokoleń uczniów.

Społeczność artystyczna wspomina Ryszarda Ślęczkę, malarza specjalizującego się w ikonach, których piękno było podziwiane na wielu europejskich wystawach. Odszedł także Marian Konieczny, prezes olkuskiej Ochotniczej Straży Pożarnej, kustosz Muzeum Pożarnictwa Ziemi Olkuskiej i zasłużony członek Klubu Honorowych Dawców Krwi. W pamięci lokalnej oświaty pozostaje Adam Gucfa, wieloletni nauczyciel i zastępca dyrektora „Ekonomika”, który był współredaktorem wydawnictwa z okazji 90-lecia Gimnazjum im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu.

Odeszła również Wiesława Banyś, wieloletnia nauczycielka Szkoły Podstawowej w Zedermanie oraz Grażyna Jajkiewicz, nauczycielka przedmiotów zawodowych w olkuskim „Mechaniku” Stanisław Rozmus, długoletni nauczyciel fizyki i dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 oraz „Budowlanki” także pozostawił po sobie niezatarte ślady w edukacji. Jadwiga Burakowska, nauczycielka biologii w I LO w Olkuszu, przez lata pełniła także funkcję działaczki Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Włoskiej.

Zmarły w tym roku Eugeniusz Foryś, działacz społeczny i radny pierwszej kadencji Rady Miejskiej Olkusza, zasłużył się w ochronie zabytków oraz pamięci o przeszłości miasta. Pracownicy olkuskiego magistratu wspominają również Edytę Duszę, wieloletnią pracownicę Urzędu Miasta i Gminy, która prowadziła Sekretariat Burmistrza. Leszek Litarski, działacz sportowy i sędzia piłki ręcznej, zasłużony członek KS Olkusz, pozostaje w pamięci społeczności sportowej miasta.

Olkusz pamięta także o lekarzach, którzy odeszli, w tym Janie Siacie, wieloletnim lekarzu weterynarii, oraz Stefanowi Niemyskiemu, specjaliście z zakresu chirurgii urazowo-ortopedycznej i Józefie Chałupce, specjaliście z anestezjologii. Na przestrzeni ostatnich 12 miesięcy zmarła również Bella Rotner, więźniarka obozu koncentracyjnego, podzieliła się z miastem archiwalnymi fotografiami z przedwojennego Olkusza, które są bezcennym źródłem wiedzy o tamtych czasach.

Odszedł również Jacek Ćmielewski, radny Rady Miejskiej oraz wiceburmistrz Olkusza, był aktywnie zaangażowany w życie społeczno-polityczne miasta. W pamięci sportowej pozostaje Bolesław Ściepura, sędzia piłkarski i prezes Podokręgu Olkusz. Leszek Kleszcz, proboszcz parafii w Braciejówce, pozostanie zapamiętany przez wiernych, podobnie jak Marian Biliński, były burmistrz miasta i Honorowy Obywatel Olkusza, odznaczony Złotym i Srebrnym Krzyżem Zasługi.

Tadeusz Dudek, przedsiębiorca i działacz społeczny, w szczególności aktywny w środowisku strzeleckim i strażackim, również pozostawił swój ślad w historii miasta. Wśród zmarłych znalazł się także Zenon Krukowiecki, który odszedł niedawno. Był aktywnym uczestnikiem życia kulturalnego Olkusza, związanym z zespołami pieśni i tańca. W 2019 roku uhonorowano go tytułem Ambasadora Kultury za jego wkład w rozwój lokalnej kultury. Zenon Krukowiecki angażował się również w działalność Olkuskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, wspierając seniorów w aktywności kulturalnej.

Wspominanie zasłużonych olkuszanie nie ogranicza się do publikacji prasowych: dzięki władzom miasta mieszkańcy mogą wziąć udział w specjalnych wydarzeniach, takich jak „Olkuskie Spacery Historyczne 2024”, gdzie podczas spacerów po cmentarzu przywoływane są wspomnienia o olkuskich artystach, nauczycielach i działaczach. Warto również pamiętać o inicjatywie olkuskiego koła Światowego Związku Żołnierzy AK, który organizuje akcję „Światełko Bohaterom” – uroczystość dającą okazję, by w szczególny sposób upamiętnić tych, którzy walczyli o wolność i bezpieczeństwo regionu.

Olkuski magistrat zachęca także mieszkańców do odwiedzin grobów bliskich i korzystania z internetowej wyszukiwarki „Grobonet”, która ułatwia lokalizację mogił zasłużonych osób pochowanych na cmentarzu parafialnym. Dzięki tej inicjatywie mieszkańcy mają możliwość w prosty sposób odnaleźć groby osób, których życie i działalność były związane z Olkuszem oraz oddać im cześć i hołd.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze