aaa opoka2014

 

Spółdzielnia Socjalna „OPOKA” najlepszym Przedsiębiorstwem Społecznym 2014 roku! Taki werdykt podjęła Fundacja Inicjatyw Społeczno -Ekonomicznych, która już po raz czwarty przyznała nagrody w dziedzinie ekonomii społecznej.

Podczas uroczystej gali w warszawskim Pałacu Prezydenckim, pamiątkową statuetkę, dyplom, a także 25 tysięcy złotych ufundowanych dla zwycięzcy plebiscytu przez Fundację Credit Cooperatif, odebrały Agata Swędzioł – prezes oraz Agnieszka Ścigaj – wiceprezes spółdzielni.

 

W stolicy na ogłoszeniu werdyktu pojawiło się 22 finalistów, z których zdecydowaną większość stanowiły spółdzielnie socjalne. Organizatorzy przyznali nagrody w dwóch kategoriach – Przedsiębiorstwo Społeczne Roku i Pomysł na Rozwój. Drugie z tych wyróżnień trafiło do Spółdzielni Socjalnej „Wyspa Przygód”, trudniącej się prowadzeniem sali zabaw dla dzieci w Mielcu. Tutaj nagrodę w wysokości 15 tys. zł ufundowała Fundacja BGK im. J.K. Steczkowskiego.

Najważniejsza nagroda trafiła jednak do przedstawiciela powiatu olkuskiego – Spółdzielni „OPOKA”, prowadzącej restaurację w Kluczach, a także Zakład Aktywności Zawodowej. Na co dzień zatrudnienie w spółdzielni znajduje około 50 osób, w tym grono pracowników niepełnosprawnych. Jak przyznała w momencie odbierania nagrody prezes spółdzielni Agata Swędzioł, ten zaszczytny tytuł Przedsiębiorstwa Społecznego Roku, pozwoli jeszcze mocniej zaznaczyć swoją pozycję wśród lokalnej społeczności. Za dotychczasowy wysiłek wkładany w rozwój i funkcjonowanie spółdzielni, na konto podmiotu ekonomi społecznej z Gminy Klucze trafi 25 tys. zł.

Gala finałowa była również okazją do przyznania trzech innych nagród. Swojego faworyta wyróżniła publiczność, wręczono też nagrodę specjalną oraz po raz pierwszy w historii plebiscytu nagrodę przyznawaną przez poprzednich laureatów konkursu.

Ponadto sześcioro finalistów obu konkursowych kategorii, jako dodatkowy bonus, otrzymało nagrody doradcze PwC. Mentorzy tej międzynarodowej firmy konsultingowej, pracować będą z przedstawicielami wyróżnionych przedsiębiorstw, starając się jeszcze bardziej wzmocnić pozycję zakładów, łączących w sobie biznes, pracę społeczną i skłonne do pomocy ludzkie serca.

Tegoroczny finał konkursu miał niezwykła oprawę. Nie dość, że końcowa gala odbyła się w Pałacu Prezydenckim, to honorowy patronat nad plebiscytem objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. Obok przedstawicieli nominowanych do konkursowych nagród przedsiębiorstw, pojawiło się kilku parlamentarzystów (w tym Posłanka Lidia Gądek) i doradca prezydenta, będący zarazem szefem rady konkursu Henryk Wujec. Gościem specjalnym gali była żona głowy państwa Anna Komorowska, która gratulując finalistom wskazywała na ich kreatywność oraz umiejętność związania w jedną przedsiębiorczą całość, spraw biznesowych i tych czysto ludzkich. A to wszystko w roku obchodów 25-lecia odzyskania przez nasz kraj demokratycznej wolności.

Spółdzielnia Socjalna „OPOKA” jest pierwszą tego typu placówką w Polsce, którą założyły dwa podmioty prawne o mocno ugruntowanej pozycji w obszarze pomocy i reintegracji społecznej – Stowarzyszenie na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Społeczno-Gospodarczego „KLUCZ” i Chrześcijańskie Stowarzyszenie Dobroczynne. W drugiej połowie 2009 r. utworzyły spółdzielnię, która z sukcesem zaistniała w branży gastronomicznej i szkoleniowej. „OPOKA” jest pierwszym podmiotem ekonomii społecznej, który powstał w ramach Projektu „ABC Gospodarki Społecznej” dofinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Działania prowadzone przez spółdzielnię łączą w sobie profesjonalizm działalności gospodarczej z nadrzędnym uwzględnieniem indywidualnych celów społecznych. Spółdzielnia jest przedsiębiorstwem społecznym, które wypracowane zyski przeznacza na realizację celów reintegracji społecznej i zawodowej. Tak określoną politykę spółdzielni kształtują osoby, które angażując swój potencjał, umiejętności i doświadczenie, pracując nad ciągłym rozwojem i doskonaleniem jakości oferowanych usług. Większość kadry spółdzielni stanowią osoby, które były długotrwale bezrobotne, w tym niepełnosprawne. Dzięki działalności spółdzielni dostały szansę powrotu na rynek pracy oraz możliwość aktywizacji społecznej i zawodowej.

Fot. Spółdzielnia Socjalna „OPOKA”

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
lgottczanin
lgottczanin
10 lat temu

pani poseł co robi w tym szacownym towarzystwie jakiś sponsoring przekazała czy znowu pokaz bazarowej mody na pani posel sie poznaliśmy za rok urny wyborcze ….. cienko 😆 😆

Młody
Młody
10 lat temu

Kto się wstydzi napisać po ludzku – Spółdzielnia Socjalna „OPOKA” z Chechła …