Wolbromskie Koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym poszerza działalność. W poniedziałek 21 września 2015 r. w siedzibie Urzędu Gminy Klucze została podpisana umowa użyczenia budynku po dawnym Zespole Szkół w Kluczach, zwyczajowo nazywanym „Papiernią”, gdzie w ciągu dwóch lat ma powstać ośrodek wsparcia dla rodzin zmagających się z problemami niepełnosprawności umysłowej.
Gmina Klucze, która niedawno przejęła budynek po zlikwidowanym przez Starostwo Powiatowe Zespole Szkół w Kluczach, od jakiegoś czasu prowadziła rozmowy z różnymi partnerami społecznymi na temat stworzenia w tym miejscu ośrodka, który oferowałby kompleksową pomoc dla rodzin, w których funkcjonują osoby niepełnosprawne. Ostatecznie do współpracy wybrano znanych ze skuteczności fachowców działających w Wolbromiu.
Obecnie, działające od 1995 roku wolbromskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, z powodzeniem i coraz większym rozmachem prowadzi Ośrodek Rehabilitacyjno – Edukacyjno – Wychowawczy (OREW) w Wolbromiu oraz Warsztat Terapii Zajęciowej (WTZ) i Dzienne Centrum Aktywności (DCA) w Lgocie Wolbromskiej. Stowarzyszenie w swojej wolbromskiej siedzibie przy Skalskiej 22 prowadzi także Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej, gdzie świadczone są usługi z zakresu rehabilitacji dziennej dla dzieci, logopedii i psychologii. Sam tylko OREW sprawuje opiekę nad blisko 150 wychowankami, wśród których są także dzieci z ościennych gmin (w tym z gminy Klucze), a poradnie specjalistyczne udzielają pomocy ponad 400 pacjentom. Wczesnym wspomaganiem rozwoju objętych jest 70 dzieci.
Urszula Marcinkowska, przewodnicząca PSOUU Koło w Wolbromiu podkreśla, że rozszerzenie działalności na teren gminy Klucze to nie tylko olbrzymia szansa dla stowarzyszenia, ale przede wszystkim wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin z tego rejonu. Placówka, która powstanie w budynku po byłej szkole miałaby obejmować długoterminową opieką potrzebujące osoby od momentu zdiagnozowania ich niepełnosprawności – najczęściej w okresie dzieciństwa, aż po ich wiek dojrzały i starość, kiedy rodzinie coraz trudniej zajmować się swoimi bliskimi.
-Chcielibyśmy stworzyć miejsce pobytu dziennego dla osób niepełnosprawnych umysłowo w różnym wieku, w szczególnych przypadkach z możliwością czasowego pozostawienia takiej osoby pod fachową opieką nawet na kilka dni całodobowo – informuje Zbysław Owczarski dyrektor Biura Obsługi Placówek i członek zarządu PSOUU Koło w Wolbromiu. – Często zdarza się, że opiekunowie osób niepełnosprawnych potrzebują doraźnej pomocy w opiece nad swoim bliskim wobec konieczności wyjazdu, hospitalizacji, czy zwyczajnego, codziennego zmęczenia. Z naszego doświadczenia doskonale wiemy jak potrzebne jest tego typu wsparcie. Kiedy rodzice niepełnosprawnej osoby się starzeją i mają coraz mniej siły, często nie mają na kogo liczyć – tłumaczy Zbysław Owczarski. – Jeszcze gorzej jest, kiedy najbliższych zabraknie, a osoba niepełnosprawna nie może poradzić sobie sama. Stąd nasza idea powołania do życia placówki, która nie tylko wesprze te rodziny, ale da szansę na pomoc w sytuacjach kryzysowych.
Kilka miesięcy temu powstał już nawet projekt budowy tego typu ośrodka w Lgocie Wolbromskiej, ale sprawa na razie utknęła, z powodu braku możliwości finansowania tego typu przedsięwzięć np. z MRPO. – Wciąż mamy nadzieję, że to się zmieni, bo potrzeby naprawdę są wielkie – podkreśla Owczarski.
W związku z planami powstania ośrodka w Kluczach Stowarzyszenie również ma zamiar ubiegać się o środki zewnętrzne na remont i dostosowanie budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych. Realizacja projektu i otwarcie ośrodka jest przewidziane na rok 2017. Plan przewiduje, że w ramach rewitalizacji terenów zielonych za budynkiem dawnego Zespołu Szkół powstanie przestrzeń, która będzie wykorzystywana do terapii, ale także do integracji podopiecznych ośrodka z lokalną społecznością.
Szacun dla osób,które mają możliwości i są u władzy i chcą poprawić życie osobom,które same nie maja na to szans. Oby tak dalej. I tu pole do popisu Panowie i Panie u władzy,dużo to nie kosztuje. A możecie ludziom ulżyć,lub chociaż sprawić by ich życie było odrobinę łatwiejsze.
Brawo Panie Wójcie-BARDZO DOBRA DECYZJA
Bardzo dobra decyzja władz gminy. Nie ma co się rozwodzić nad decyzją powiatu – taką podjęli, podobno nie było chętnych do nauki.
Utworzenie tam ośrodka i nie pozwolenia na to by budynek popadł w ruinę, to bardzo dobra decyzja wójta Bienia. Widać rękę gospodarza, który dba o mienie na jego terenie.
Wielki szacun za to, że Wójt znalazł rozwiązanie, które nie będzie obciążać Gminy! A jeszcze większy za to, że teraz dzieciaki z Bukowna, Bolesławia, Klucz i innych miejscowości nie będą musiały jeździć aż do Wolbromia!
Ostatnio tyle się mówi i pisze o ogólnopolskim klimacie na odbudowę szkolnictwa zawodowego a u nas w powiecie likwidacje i kierunek na wariatkowo i składowiska śmieci …
Sposób zagospodarowania godny pochwały.
Czy Gmina Klucze jako pośrednik w użyczeniu jest po to aby ponosić część
kosztów! Czy Starostwo nie potrafiło bezpośrednio użyczyć budynku Stowarzyszeniu!
A może jest to polityczny solidarny gest zadłużonej Gminy Klucze dla zadłużonego Powiatu
/gest Wójta Bienia dla kolegi Starosty Piasnego/.