Już po raz 15 rozpoczęli rok szkolny podopieczni wolbromskiego Ośrodka Rehabilitacyjno-Edukacyjno-Wychowawczego (OREW). Na początku była ich dosłownie garstka, w tym roku zajęcia w oddziałach specjalnych zaczyna 139 wychowanków w różnym wieku, najczęściej bardzo poważnymi stopniami i rodzajami niepełnosprawności. Ich nauka zdecydowanie różni się od zajęć rówieśników i jest bardzo wymagająca – zarówno od dzieci, jak zajmujących się nimi fachowców.
Rok szkolny społeczność OREW-u rozpoczęła od wspólnej modlitwy podczas mszy św. celebrowanej przez zaprzyjaźnionego z placówką ks. proboszcza Tadeusza Maja. Nie zabrakło także pięknego przedstawienia w wykonaniu dzieci i ich wychowawców. Przed nimi kolejny rok trudnej pracy, mającej na celu różnorakie wsparcie dla tych mocno doświadczonych przez los dzieci. Ośrodek jest dla nich miejscem, gdzie znajdują fachową medyczną oraz psychologiczną pomoc i nadzieję.
Działające bardzo aktywnie od 1995 roku wolbromskie koło Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym OREW prowadzi już ponad 14 lat. Placówka stale się rozwija w sferze techniczno-lokalowej i zatrudnia świetnych fachowców, zapewniając opiekę nad niepełnosprawnymi dziećmi na najwyższym poziomie. Rok szkolny to dla nich zupełnie coś innego niż dla ich rówieśników z pozostałych szkół. Ich postępy mierzy się inną miarą, a każdy indywidualny progres jest dla wszystkich zaangażowanych wielkim sukcesem.
W tym roku szkolnym na zajęcia do OREW-u będą dowożone dzieci z całej gminy Wolbrom oraz kilku miejscowości z gmin ościennych. Będą leczone, rehabilitowane i uczone różnych umiejętności w zależności od wieku i stopnia upośledzenia w 3 oddziałach przedszkolnych, 14 oddziałach edukacyjnych dla dzieci w wieku do 15 lat z upośledzeniem znacznym i umiarkowanym ze sprzężeniami oraz w 4 oddziałach przysposobienia do pracy dla starszych podopiecznych do lat 18. Na potrzeby tegorocznych podopiecznych z głębokimi upośledzeniami będzie też funkcjonowało 13 zespołów rewalidacyjnych.
Kiedyś ukryci w domach, pozbawieni fachowej opieki i możliwości rozwoju, mogli polegać głównie na swoich rodzicach i opiekunach. Dziś wychowankowie OREW-u mogą integrować się ze społecznością lokalną, mając znakomite warunki do leczenia i rehabilitacji. Specjalna szkoła, w której spędzają część dnia pozwala ich rodzinom na bardzo potrzebne chwile wytchnienia w trudnych zmaganiach z niepełnosprawnością.