Lokalny samorząd po raz kolejny został doceniony na ogólnopolskim forum. Powiat Olkuski otrzymał tytuł „Lidera w zakresie profilaktyki grypy” za realizację programu szczepień przeciwko grypie. Nagroda została wręczona podczas debaty „Flu Forum 2017”, która odbyła się 14 września w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie.
„Flu Forum” to jest to największa doroczna debata niezależnych ekspertów, którzy przedstawiają pozytywne skutki szczepień przeciw grypie. W jej trakcie Rada Naukowa Ogólnopolskiego Programu Zwalczania Grypy przyznaje nagrody „Samorządowego Lidera”.
„Samorządowy Lider” to inicjatywa, której celem jest aktywizacja jednostek samorządu terytorialnego w zakresie realizacji programów zdrowotnych oraz popularyzacja programów zdrowotnych w dziedzinie profilaktyki grypy. Przedmiotem Konkursu jest wyróżnienie samorządów podejmujących aktywne działania, mające podnieść świadomość Polaków i ograniczyć medyczne, społeczne oraz gospodarcze skutki zachorowań.
W tym roku Powiat Olkuski otrzymał wyróżnienie „Lidera w zakresie profilaktyki grypy”. Nagrodę w Sejmie RP odebrał wicestarosta powiatu Jan Orkisz. Jest to już druga nagroda tego typu. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku nasz samorząd został uhonorowany tytułem „Nowego Lidera w zakresie profilaktyki grypy”.
– Powiat Olkuski od 2012 r. przeznacza coraz większe środki na realizację programu polityki zdrowotnej pod nazwą „Program profilaktycznych szczepień ochronnych przeciwko grypie dla mieszkańców Powiatu Olkuskiego w wieku powyżej 60 roku życia”. Zachęcam pracodawców do pokrycia kosztów takich szczepień dla swoich pracowników. Prowadzi to do zmniejszenia ilości chorujących, a co za tym idzie, do zmniejszenia kosztów z tytułu zwolnień lekarskich. Znacznie taniej jest więc zapobiegać niż leczyć – tłumaczy Jan Orkisz.
Przypomnijmy, że Powiat Olkuski od 2012 roku prowadzi program profilaktycznych szczepień przeciwko grypie. Od tego czasu przeciwko chorobie zaszczepiły się 8202 osoby. Samorząd przeznaczył na ten cel 207.690.00 zł. Program uzyskał pozytywną opinię Agencji Oceny Technologii Medycznych i obejmuje szczepienie osób po 60-tym roku życia. Ideą projektu jest, aby realizatorami świadczeń, za które zapłaci Starostwo, były ośrodki zdrowia we wszystkich gminach powiatu.
Fot. Jan Orkisz