gaz spotkanie

Wieloletnie zabiegi władz samorządowych o rozbudowę sieci gazowniczej na terenie gminy Trzyciąż wkrótce zostaną zwieńczone sukcesem. Mieszkańcy Trzyciąża i Jangrota będą mieli możliwość skorzystać z niepowtarzalnej okazji podłączenia swoich posesji do sieci gazowniczej już w najbliższym czasie.

Mieszkańcy kolejnych miejscowości: Glanowa, Imbramowic, Ściborzyc, Małyszyc, Zagórowej i  Michałówki – gdyby liczba chętnych pozwoliła na odpowiednią kalkulację kosztów budowy sieci – nawet w ciągu 3 lat. Wszystko zależy od determinacji lokalnej społeczności i stworzenia potencjału do podjęcia inwestycji. W UG w Trzyciążu o rozbudowie sieci gazowniczej rozmawiali samorządowcy i przedstawiciele Polskiej Spółki Gazownictwa.

 

 konc gaz

Tereny wiejskie są dużo trudniejsze do gazyfikacji niż zwarta zabudowa miast. Przedsiębiorstwa gazownicze kierują się rachunkiem ekonomicznym, zakładając, że budowa gazociągu musi się zbilansować z przyszłymi dochodami ze sprzedaży paliwa gazowego, stąd też luźno rozrzucone domy na terenach wiejskich nie zawsze są łakomym kąskiem do inwestowania w infrastrukturę. Dlatego właśnie gotowa już koncepcja na rozbudowę sieci gazowej w Trzyciążu jest uznawana za duży sukces samorządu, jako owoc wielu starań i zabiegów. W Urzędzie Gminy w Trzyciążu z inicjatywy wójta Romana Żelaznego odbyło się ostatnio spotkanie, na którym reprezentanci poszczególnych sołectw, radni i sołtysi mogli się zapoznać z ich efektem – najbliższymi i nieco dalszymi planami inwestycyjnymi Polskiej Spółki Gazownictwa  na terenie swojej gminy.

Z wyjaśnień pracowników pionu inwestycyjnego PSG wynika, że najszybciej podłączenie do gazu uzyskają mieszkańcy Trzyciąża i Jagrota, a im szybciej podpiszą umowę na przyłącze, tym szybciej zakończy się etap projektowania i rozpoczęcia prac w terenie. Koncepcja budowy tej części sieci jest już gotowa, projektant wybrany, a inwestor zapowiada, że budowa gazociągu powinna zamknąć się w okresie jednego miesiąca. W Trzyciążu w najbliższym czasie będzie budowana nitka gazociągu, która zasili w paliwo gazowe budynek powstającego właśnie przedszkola samorządowego oraz okolicznych mieszkańców, mających już podpisane umowy.

gaz spotkanie 2

Osoby, które wystąpiły z wnioskiem do Polskiej Spółki Gazownictwa i otrzymały już z warunki przyłącza, jak najszybciej powinny dopełnić formalności, aby podpisać umowę na przyłącze gazowe. Wnioski można pobrać ze strony internetowej PSG, a także w Urzędzie Gminy w Trzyciążu lub u sołtysów. Wszyscy, którzy zdążą zrobić to na etapie projektowania, mającym rozpocząć się lada dzień, zostaną podłączeni do sieci w ciągu najbliższych tygodni. Mieszkańcy Trzyciąża i Jangrota zainteresowani przyłączem gazowym, którzy nie wnioskowali jeszcze o ustalenie warunków powinni zrobić to od razu. Jeżeli chcą, aby umowa na przyłącze została przez PSG przygotowana w krótkim czasie, powinny zaznaczyć „niezwłocznie” w odpowiednim miejscu w formularzu wniosku o warunki. Odwlekanie decyzji może spowodować znaczne opóźnienie w realizacji planów podłączenia do gazociągu.

DSC 5715 1 KopiowanieDo grona użytkowników gazu ziemnego mają również szansę dołączyć mieszkańcy kolejnych miejscowości: Glanowa, Imbramowic, Ściborzyc, Małyszyc, Zagórowej i  Michałówki. Aby doszło do budowy konieczna jest jednak ich mobilizacja i przekonanie do inwestycji jak największej liczby odbiorców. Jeżeli uda się zebrać ich odpowiednio wielu i PSG uzna kalkulację kosztów budowy sieci za opłacalną, przygotowanie koncepcji i wykonanie gazociągu mogłyby, w obecnym dobrym klimacie dla działań proekologicznych, według zapewnień przedstawicieli przedsiębiorstwa gazowego udać się nawet w ciągu trzech najbliższych lat.

Do zalet gazu mało kogo trzeba już chyba przekonywać. Ogrzewanie gazowe jest bardziej ekologiczne i przyczynia się do zmniejszenia niskiej emisji, czyli tak bardzo dręczącego nas w sezonie grzewczym smogu. Jest wygodne, można nim sterować zdalnie, albo zaprogramować na stałe. Nie wymaga nakładów pracy domowników, jak w przypadku konieczności zrzucania węgla, dorzucania go do pieca, rozpalania w kotle, sprzątania i wywożenia popiołu, itd. Ogrzewanie gazowe, wbrew pozorom obecnie wcale nie jest dużo kosztowniejsze niż węglowe, a jego zalet nie trzeba zachwalać zwłaszcza tym, którzy zdecydowali się z niego korzystać. Istnieje również możliwość pozyskania dofinansowania na wymianę źródeł ciepła, pod warunkiem uzyskania efektu ekologicznego.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze