fio logo

16 projektów autorstwa organizacji pozarządowych i grup nieformalnych z naszego terenu zyskało dofinansowania na społeczne inicjatywy. Skorzystają z tego mieszkańcy czterech gmin. 

Dotacje przyznano w ramach programu FIO Małopolska Lokalnie – Północ, który jest realizowany przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych oraz Stowarzyszenie Forum Oświatowe Klucze. Dzięki przyznawanym środkom organizacje pozarządowe, grupy nieformalne i grupy samopomocowe mogą inicjować różnego rodzaju przedsięwzięcia dotyczące lokalnych społeczności.

Trzy projekty otrzymały dofinansowanie w wysokości 5 tys. złotych. Pierwszy z nich, „KOŁO rozwojowych ZMIAN” (Rodaki) dotyczy edukacyjnych zajęć korzystania z komputera, internetu oraz społecznościowych komunikatorów dla członków Koła Gospodyń Wiejskich. Przewidziano również zakup niezbędnego sprzętu – projektora oraz laptopa. W ramach projektu „Moto Start” (Wolbrom) Stowarzyszenie Motocykliści Wolbromscy zyska materiały promocyjne (m. in. naszywki z logotypem, roll up oraz namiot i drukarkę). „PTTK w Kluczach – poznajmy się” – celem projektu jest rozpowszechnienie wizerunku PTTK w Kluczach, poprzez m. in. doposażenie stowarzyszenia w niezbędny sprzęt biurowy i materiały promujące organizację.

Dotacje w wysokości do 3 tys. złotych otrzymało 13 projektów społecznych.
Koło Gospodyń Wiejskich w Zimnodole zamierza wydać monografię sołectwa z okazji 720. rocznicy powstania miejscowości. To w ramach projektu „Zimnodół – 720 lat historii, tradycji i kultury”.
„Pamiętajcie o ogrodach…” – inicjatywa Stowarzyszenia „Razem dla Zalesia” polega na integracji mieszkańców Zalesia Golczowskiego przez realizację działań dotyczących prowadzenia przydomowych ogródków. W ramach projektu zaplanowano „Bylinowy bazarek”, wycieczkę do Ogrodów Kapiasa w Goczałkowicach oraz spotkanie integracyjno-edukacyjne „Porozmawiajmy o naszych ogródkach” z udziałem architekta krajobrazu. .
Grupa nieformalna Poligloci z Cieślina stawia na „Angielskie lato – i like it!”, czyli prowadzenie wakacyjnych zajęć z języka angielskiego dla dzieci. Warsztaty dekoratorskie, Narodowe Czytanie oraz zawody Nordic Walking – to projekt „Aktywni razem” Koła Społeczno-Historycznego w Bydlinie, skierowany do mieszkańców sołectwa.

Inicjatywa „Mali Artyści” grupy nieformalnej Kreatywni Pedagodzy z Jaroszowca polega na stymulowaniu rozwoju najmłodszych mieszkańców gminy Klucze poprzez zabawę i naukę, a także wspólne spędzanie czasu z rodzicami. Z kolei grupa nieformalna Miłośnicy Gimnastyki Korekcyjnej z Kwaśniowa Dolnego zaplanowała „Gimnastykę dla smyka”, czyli zajęcia z zakresu gimnastyki korekcyjnej dla uczniów klas 1-3. Rodziców i dzieci z Bukowna czeka „Spotkanie z teatrem” organizowane przez grupę nieformalną Kulturalnie dla Bukowna projekt zakłada m. in. rozwój kreatywności dzieci poprzez edukację plastyczną i warsztaty.

„Szach mat” grupy nieformalnej Szachomaniacy to inicjatywa skierowana do mieszkańców Bogucina Dużego (bez ograniczeń wiekowych) polegająca na integracji społeczności lokalnej oraz nauce gry w szachy lub warcaby. 10 spotkań z językiem angielskim na rodzinnych warsztatach zorganizowanych zostanie w ramach projektu „Wakacje z angielskim” – to pomysł grupy „Aktywnie w Bukownie”.

„Rozpowszechnianie wiedzy o pierwszej pomocy i pożarnictwie wśród dzieci w wieku szkolno – przedszkolnym” – tak brzmi nazwa projektu grupy nieformalnej Firefighters z Bolesławia. Seria pikników i prelekcji dla dzieci i rodziców z gminy Bolesław ma zwiększyć świadomość najmłodszych na temat zagrożeń pożarowych i pierwszej pomocy, a także zachęcić do wstąpienia w szeregi Ochotniczej Straży Pożarnej.

Grupa nieformalna „Pomysłowe Panie” z Klucz wymyśliła „Skarbnicę Wiedzy – Dziecięcy Uniwersytet”, w ramach którego odbędą się bezpłatne i ogólnodostępne zajęcia chemiczne, fotograficzne , kulinarne i aktorskie. Zajęcia będą bezpłatne i ogólnodostępne.

„Hejt- czyli dla każdego coś przykrego” – pod takim hasłem zostanie zorganizowanych 5 spotkań na terenie Bukowna z mieszkańcami, którzy sami doświadczyli hejtu w mediach społecznościowych lub dotknęło to kogoś z ich bliskich, a szczególnie dzieci. Akcja grupy „NIE- dla hejtu w mediach społecznościowych” z Bukowna ma na celu pokazanie skali hejtu w mediach społecznościowych, jego skutków oraz metod walki z nim.
6 spotkań w ramach projektu „Zadbaj o swój kręgosłup” grupy nieformalnej „Aktywni z pasją” z Wolbromia przewidziano dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Uczestników czekają zajęcia ruchowe zaplanowane na wrzesień i październik.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze