Na przedświątecznej sesji Rady Powiatu nastąpiła zmiana składu rady i niektórych funkcji. Podjęto uchwałę, na mocy której wygasły mandaty pięciu radnych, wyłonionych w wyborach samorządowych przeprowadzonych 21 listopada. Ryszard Januszek i Roman Żelazny w pierwszej turze wygrali wybory na wójta w swoich gminach, w związku z czym musieli zrezygnować z pełnienia funkcji radnych w powiecie. Wyborcy w drugiej turze wyborów zadecydowali, że Jan Łaksa, Dariusz Rzepka i Kazimierz Ściążko objęli funkcje burmistrzów i wójta w gminach Wolbrom, Olkusz i Klucze i również musieli zrezygnować z mandatów w Radzie Powiatu. Już na następnym posiedzeniu złożą ślubowanie ich następcy – Andrzej Osuch, Zdzisław Skoczyń, Jerzy Sośnierz, Barbara Rzońca i Danek Ziarno. Jan Łaksa na pierwszej sesji w powiecie został wybrany na nieetatowego członka Zarządu Powiatu. Przed ślubowaniem na burmistrza musiał z tej funkcji zrezygnować. W związku z tym radni powiatowi wybrali na jego miejsce Czesława Żaka z SLD. Kandydaturę zgłosił starosta Jerzy Kwaśniewski. Na Czesława Żaka zagłosowało 13 z 16 radnych. Nowy członek Zarządu musiał zrezygnować z dotychczas pełnionej funkcji przewodniczącego komisji rewizyjnej.
– Wszystkie swoje umiejętności i doświadczenie poświęcę tej działalności i myślę, że będzie ona służyć wszystkim mieszkańcom – deklaruje Czesław Żak.
Wybrano również nowych delegatów do Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Małopolski oraz Związku Powiatów Polskich. Pojawiły się wątpliwości co do sensu uczestnictwa w tych stowarzyszeniach. Marcin Cockiewicz był ciekaw, jakie korzyści płyną z przynależności do organizacji i ile to kosztuje. Składka w ZPP wynosi 10 gr od mieszkańca powiatu, co daje rocznie 11 393 zł. Natomiast składka dla SGiPM to 2 gr rocznie od mieszkańca, czyli 2 300 zł w sumie. Po burzliwej dyskusji zdecydowano, że Olkusz będzie miał swoich reprezentantów w obydwu stowarzyszeniach. Ze SGiPM odwołano Jerzego Górnickiego, a powołano wicestarostę Henryka Kiecę. Radni odwołali Leszka Konarskiego z funkcji delegata Powiatu Olkuskiego do Związku Powiatów Polskich, ponieważ nie ma go już w składzie Radzie Powiatu. Radni jednomyślnie zadecydowali, że nowym delegatem będzie teraz starosta Jerzy Kwaśniewski.
Powołano również skład 7-osobowej Rady Społecznej ZOZ, co oznacza zmniejszenie ilości członków o 2 osoby. Jest to spowodowane tym, że przekształcenie ZOZ w NZOZ Nowy Szpital w Olkuszu znacznie ograniczyło zadania, jakim zajmowała się dotychczas Rada Społeczna. Zgodnie z ustawą jej przewodniczącym został starosta Jerzy Kwaśniewski. Przedstawicielem z ramienia wojewody jest Marek Świerczek. Przedstawicielami wybranymi przez Radę Powiatu są: Marek Cebo, Włodzimierz Łysoń, Marek Dąbek, Hanna Strózik-Walczak i Andrzej Wójcik.
Zadecydowano, że w tej kadencji będzie tylko dwóch, a nie trzech jak do tej pory, etatowych członków Zarządu. Są nimi jedynie starosta i wicestarosta, zatem pełnione w ubiegłej kadencji przez Jerzego Górnickiego stanowiska etatowego członka Zarządu, zostało zlikwidowane.
to prawda wszyscy tylko obstawiają gdzie lepsza posadka .Najlepszy przykład z Łaksa bał się że knucia mogą nie dać rady to ciepła posadka w Powiecie a jak się udało to z powrotem 😥 żałoooosne
Jeden wielki b….l.
Albo powinno się kandydować na wójta czy burmistrza albo na radnego.
Koryto jednak mocniejsze.
BARACHŁO powiatowe jak i miejskie.
Kacper nie właź między wódkę i zakąskę.
Powtarzam:
Istotne jest ilu z nich będzie służyć nam, MIESZKAŃCOM, a ilu duchownym i kościołowi” 😆
poznamy to po wytartych kolanach 😮
Istotne jest ilu z nich będzie służyć nam, MIESZKAŃCOM, a ilu duchownym i kościołowi 😆