Olkusz

Tematy dotyczące Strefy Płatnego Parkowania w Olkuszu co pewien czas pojawiają się na naszych łamach. Kolejne miejsca, gdzie za parkowanie trzeba płacić, wzbudzały spore emocje u kierowców. Ostatnio wątpliwości naszych Czytelników dotyczą także parkomatów.

W Olkuszu istnieją trzy strefy: jedna funkcjonuje od lat – chodzi o parking przy Starym Cmentarzu, druga powstała z początkiem ubiegłego roku przy ul. Szpitalnej obok Centrum Kultury (tzw. górny i dolny parking). „Najmłodszą” strefą jest ta przy ul. Górniczej – tu płatne parkowanie obowiązuje od września 2020 roku.

We wszystkich wymienionych miejscach za postój trzeba płacić od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 – 17.00. Jak wielokrotnie informowaliśmy na naszych łamach, bilety są do zakupu w parkomatach, za postój możemy zapłacić także za pomocą płatności mobilnych z wykorzystaniem telefonu komórkowego. Karty abonamentowe dostępne są wyłącznie w Punkcie Obsługi Strefy Płatnego Parkowania. Za pierwszą godzinę parkowania kierowcy płacą 2 złote, za każdą kolejną rozpoczętą godzinę również 2 złote. Dostępne będą także karty abonamentowe: miesięczne (100 złotych), sześciomiesięczne (400 złotych) i roczne (800 złotych). Wydanie duplikatu karty abonamentowej kosztuje 30 złotych.

Kierowca musi wykupić bilet w ciągu 10 minut od zaparkowania. Bilety parkingowe, karty abonamentowe lub karty parkingowe osoby niepełnosprawnej, muszą być umieszczone za przednią szybą wewnątrz pojazdu, w sposób umożliwiający odczytanie ich pełnej treści. W przypadku przekroczenia opłaconego czasu parkowania lub niedokonania opłaty za parkowanie trzeba będzie zapłacić 100 złotych (jeśli kierowca zgłosi się do Punktu Obsługi Strefy Płatnego Parkowania w dniu otrzymania zawiadomienia lub w następnym dniu roboczym, wówczas opłata wyniesie 50 złotych).

Wątpliwości niektórych kierowców wzbudzają parkomaty. Do naszej redakcji trafiły dwie interwencje dotyczące właśnie tych urządzeń.

-Za godzinę parkowania w SPP w Olkuszu płaci się 2 złote. Tymczasem osoby planujące godzinny postój i płacące kartą muszą uiścić opłatę o 50 proc. większą – zgodnie z informacją widniejącą na parkomacie PŁATNOŚĆ KARTĄ + 1 zł. W dobie pandemii wszędzie preferowane są płatności w formie elektronicznej. Dlaczego w Olkuszu taka forma płatności za parkowanie jest droższa? – zadzwonił do nas jeden z kierowców parkujących w SPP.

Rzecznik prasowy olkuskiego magistratu wyjaśnia, że płatności kartą nie są objęte żadną opłatą dodatkową. – Godzina parkowania kosztuje 2 złote i dokładnie taka kwota jest pobierana z karty. Czytelnik mógł natomiast błędnie odczytać informację parkomatu, mówiącą o możliwości wydłużenia czasu postoju. +1 zł oznacza możliwość zwiększenia czasu postoju. Pamiętajmy, że – korzystając z możliwości płatności w parkomacie – płacimy niejako „z góry” za okres planowanego postoju, dlatego z karty pobierana jest konkretna kwota, którą przeliczamy na czas parkowania. Przypomnę w tym miejscu, że płatności za parkowanie w SPP można dokonać również za pomocą popularnych aplikacji na smartfony, np. SkyCash – odpowiada rzecznik prasowy Urzędu Miasta i Gminy w Olkuszu Michał Latos.

Dlaczego gmina zakupiła parkomaty, które nie wydają reszty? Nie zawsze pamiętam, by mieć przy sobie drobne, a w ciągu tych kilku minut od zaparkowania trudno zdążyć rozmienić gdzieś pieniądze. W efekcie za godzinę postoju zdarzyło mi się zapłacić pięć złotych – to drugie pytanie w sprawie parkomatów, które trafiło do naszej redakcji od olkuszanki.

– Niemal wszystkie parkomaty w kraju działają na takiej zasadzie, jak te w Olkuszu, tj. nie obsługują możliwości wydawania reszty. Byłaby to modyfikacja parkomatów produkowanych seryjnie, co znacznie podniosłoby koszt ich zakupu, ale – w przyszłości – także obsługi. Obecnie działające w Olkuszu parkomaty ładują się solarnie, a dzięki temu, że parkomat nie musi obsługiwać wydawania bilonu, nie mają dużego zapotrzebowania na energię elektryczną. Wprowadzenie możliwości wydania reszty to zwiększenie poboru prądu, a zatem konieczność podpięcia zewnętrznego źródła energii, a także konieczność zapewnienia stałej obsługi parkomatu w celu uzupełnienia bilonu do wydawania reszty. W całym kraju Strefy Płatnego Parkowania odchodzą w kierunku obsługi transakcjami bezgotówkowymi – kartą lub aplikacją na smartfonie. Do tego zachęcamy również kierowców w Olkuszu – mówi Michał Latos.

Jak oceniacie funkcjonowanie SPP w Olkuszu?

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Adam Kieltyka
3 lat temu

Po Górniczej cały dzień chodzi w tą i z powrotem kontroler. Tak samo mógłby chodzić jako inkasent – po co parkometry ?