Powiat
Nasi Czytelnicy donoszą o kolejnych kradzieżach i włamaniach w okolicy. Postanowiliśmy zapytać przedstawicieli olkuskiej Policji o skalę tego procederu oraz o efekty ich pracy. Co możemy zrobić, aby nie stać się ofiarami?
Kilka dni temu dostaliśmy wiadomość od Czytelnika, który prosił nas, abyśmy nagłośnili temat kradzieży w naszej okolicy. – W ostatnim czasie słyszy się dużo o włamaniach i kradzieżach na terenie powiatu olkuskiego. Czy Policja cokolwiek robi w tym temacie? W Gorenicach okradziono kaplicę cmentarną i kilka działek. Widywane są również samochody na obcych rejestracjach, które po zauważeniu szybko się oddalają – informuje osoba kontaktująca się z naszą redakcją.
Sygnały o kradzieżach docierają do naszej redakcji od dłuższego czasu. Na początku listopada pisaliśmy o tym, że mieszkańcy Sieniczna utworzyli nawet z tego powodu Straż Obywatelską. Jak informują przedstawiciele olkuskiej Policji, od początku września do 15 grudnia bieżącego roku na terenie powiatu olkuskiego odnotowano 26 kradzieży z włamaniem. W mieście i gminie Olkusz doszło do 14 takich przypadków. Złodzieje włamywali się głównie do nowo wybudowanych domów, garaży, piwnic, altan, pomieszczeń gospodarczych, firm czy do kiosku. Ich łupem padły m.in.: pieniądze, biżuteria, elektronarzędzia i sprzęt budowlany.
– W tych sprawach nadal trwają intensywne czynności wyjaśniające. Przeprowadzone zostały oględziny tych miejsc, zabezpieczono ślady i monitoring, przesłuchano świadków. W kilku przypadkach ustalono sprawców i przedstawiono im zarzuty. Cały czas prowadzone są czynności służbowe. Dopiero po ich zakończeniu będziemy mogli mówić o szczegółach – mówi podkomisarz Katarzyna Matras, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu.
– Apelujemy, aby zwrócić uwagę na nieznajome osoby, które przebywają na klatkach schodowych lub obserwują nasze samochody, domy czy mieszkania. Szczególną uwagę powinny również zwrócić pojazdy o numerach rejestracyjnych spoza powiatu. Często bywa, że złodzieje przed dokonaniem włamania pod pretekstem sprzedaży różnego rodzaju artykułów czy roznoszenia ulotek rozpoznają wcześniej teren. Zainteresujmy się tymi osobami, przyjrzyjmy się im, i starajmy się zapamiętać wygląd oraz cechy charakterystyczne np. tatuaże, blizny, fryzury czy ubiór. Marka oraz numer rejestracyjny pojazdu również może być przydatny. Wszystkie spostrzeżenia budzące niepokój, nie będą bagatelizowane i zostaną skrupulatnie sprawdzone – dodaje nasza rozmówczyni.
A jak możemy się uchronić się przed włamaniem? Mundurowi radzą, aby dokładnie zamykać obiekty oraz prawidłowo zabezpieczać cenne rzeczy, najlepiej za pomocą alarmu. – Zabezpiecz w sposób należyty drzwi i okna budynku, załóż solidne zamki. Dla włamywacza cenny jest czas, a pokonanie dodatkowej przeszkody może go skutecznie zniechęcić. Sama kłódka nie zagwarantuje bezpieczeństwa. Łatwo ją przeciąć – mówi rzeczniczka prasowa olkuskiej Policji. Radzi, aby zadbać o oświetlenie wejść, okien tarasowych i bram garażowych. Dobrze jest również zamontować rolety antywłamaniowe lub kraty w dolnych partiach budynków, takich jak piwnice.
Jeśli już staniemy się ofiarami przestępstwa, najlepiej zadzwonić po funkcjonariuszy i niczego nie dotykać, tak aby niechcący nie zatrzeć śladów. – Kiedy zorientujesz się, że doszło do włamania czy kradzieży w domu, mieszkaniu, piwnicy czy komórce, nie dotykaj niczego, opuść pomieszczenie i o zaistniałym fakcie poinformuj Policję. Sprawdzanie, co zginęło lub co zostało uszkodzone, może spowodować zatarcie śladów, które pozostawił przestępca. Takie działanie z pewnością utrudni pracę policjantów.
fot. pixabay.com