Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu serdecznie dziękuje za udział w konferencji „…a może to depresja?” Dyrektorom, Pedagogom, Nauczycielom oraz wszystkim osobom pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą, która odbyła się 24 października 2013 roku w ramach zadań wynikających z realizacji na terenie naszego powiatu Projektu Najzdrowszy Powiat Europy.
Konferencja poświęcona zaburzeniom w obszarze zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży była efektem współpracy Inspekcji Sanitarnej w Olkuszu, Starostwa Powiatowego w Olkuszu oraz przedstawicieli Małopolskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego. Uprzejmość i bezinteresowna pomoc prelegentów sprawiły, że powiatowa konferencja nie odbiegała merytorycznie od obowiązujących standardów. Obecność Starosty Olkuskiego Jerzego Antoniego Kwaśniewskiego, Burmistrzów Miasta i Gminy Olkusz – Dariusza Rzepki i Włodzimierza Łysonia, Burmistrza Miasta Bukowno – Mirosława Gajdziszewskiego, Zastępcy Wójta Gminy Klucze – Ilony Szczęch świadczy o wielkiej wrażliwości prozdrowotnej samorządowców.
Wzrost świadomości uczestników konferencji dotyczący występowania zaburzeń w obszarze zdrowia psychicznego dotykających często coraz młodszych ludzi jest kluczem do umiejętności udzielenia im koniecznej i fachowej pomocy. Psychika ludzka jest skomplikowana i bardzo wrażliwa na bodźce, im bardziej są odczuwalne, tym trudniej sobie z nimi poradzić. Dlatego umiejętność radzenia sobie ze stresem i stresorami jest niezmiernie ważna w obecnych czasach. A jeżeli przychodzi taki moment, że zostaje zaburzona równowaga psychiczna, trzeba wiedzieć, gdzie szukać pomocy nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla swoich bliskich uwzględniając w tym podopiecznych w placówkach nauczania i wychowania.
Dzięki tematom poruszanym w czasie konferencji przez prelegentów: P. Beatę Birnbach, P. Jolantę Bień, P. Krystynę Ziarnik – psychologów, P. doktor Karinę Słaboń – specjalistę psychiatrii dziecięcej oraz asp. Marcina Dzięcioła i terapeutę Jacka Wądzyńskiego, którzy są fachowcami w udzielaniu pomocy osobom zaburzonym emocjonalnie, dyrektorzy, pedagodzy, nauczyciele, personel medyczny oraz osoby pracujące na co dzień z dziećmi i młodzieżą mieli możliwość zapoznania się z formami pomocy oferowanymi nie tylko na terenie powiatu olkuskiego, ale także województwa małopolskiego i śląskiego.
Istotnym elementem konferencji było również przedstawienie wyników badania przesiewowego dotyczącego zaburzeń depresyjnych wśród uczniów gimnazjum na terenie powiatu olkuskiego w skali porównawczej z dwóch lat przez P. Elżbietę Kuras – pracownika Wojewódzkiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Krakowie. Anonimowo przeprowadzane testy dały najlepszy obraz tego, że okres dojrzewania jest niezwykle trudny nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla nastolatków. Większość młodych ludzi „wyrasta” z nurtujących ich w tym okresie problemów, niestety statystycznie u 20% problem nie mija i wtedy należy się zastanowić …a może to depresja?
Tekst nadesłany przez Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Olkuszu
Najlepeij wszystko zgonić na deprechę.
W szkołach – niektórych min w Gimnazjum nr 2 radza sobie z deprechą bo jest Halloween. Nikt o tym nie pisze, a tu szkoły nam promują nie nasza kulturę i dynia nagle taka modna się stała w sklepach i potrawy z niej takie smakowite, ze az się jesc nie hcce, ale jakimś sposobem tą głupotę trza w Polskę wpuścić. No tak na deprechę Halloween – śmiejta się nad grobami i róbmy wariatów z siebie.Czy Dyrekcja nie powinna uprzedzać rodziców o takich organizowanych dniach raczej wolnych od nauki a zajętych głupotą?