kossak

„Wojciech Kossak na Szlaku I wojny Światowej”- pod takim tytułem sołectwo Rodaki realizuje projekt nagrodzony przez Starostwo Powiatowe w Olkuszu. W jego ramach wszyscy mieszkańcy wsi Rodaki mieli okazję uczestniczyć w rajdach rowerowych oraz marszach nordic walking. Okazją do ich organizacji były obchody setnej rocznicy I wojny światowej.

Jeden z rajdów, w którym uczestniczyła grupa dzieci ze szkoły podstawowej w Rodakach odbył się 14 września. Dzieci wraz z opiekunami: Barbarą Wojnar i Grzegorzem Słotą uczestniczyły w „III Pikniku Historycznym Jura 1914”, który odbywał się w Krzywopłotach. Grupa miała okazję obserwować rekonstrukcję bitwy, zwiedziła gawrę legionistów oraz wysłuchała pieśni patriotycznych.

 

Rodaki są włączone do historycznego „Szlaku I wojny światowej” przebiegającego przez Małopolskę. Właśnie w tej miejscowości znajduje się zrekonstruowany obelisk z postacią św. Antoniego, odsłonięty 4 maja 2014r. Właśnie przy nim, w 1914 roku, słynny malarz Wojciech Kossak namalował trzy obrazy przedstawiające odpoczywających legionistów. Jedno z dzieł ma tytuł „Rodaki olkuskie 1914”.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze