Bilety jednodniowe i okresowe na okaziciela – to najważniejsze zmiany, jakie zatwierdziło Zgromadzenie Związku Komunalnego Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu. Zmiany zaczną obowiązywać od 1 kwietnia. Pasażerów niewątpliwie ucieszy fakt, że nie zmieniają się ceny biletów jednorazowych. Nie będzie już jednak biletów miesięcznych odcinkowych. W zamian za to ZKG wprowadzi 50-procentową ulgę na imienne bilety miesięczne dla uczniów i studentów. W strefie miejskiej taki normalny bilet kosztować ma 70 złotych, a ulgowy 35 złotych.

Za przejazd w strefie obejmującej jedną jednostkę administracyjną ceny te kształtować się będą na poziomie odpowiednio 80 i 40 złotych, w strefie dwóch jednostek – 90 i 45 złotych, a trzech – 100 i 50 złotych. Stanieją roczne ulgowe bilety miesięczne. Na przejazdy w strefie miejskiej uczniowie i studenci kupią je za 280 złotych. W strefie jednej jednostki administracyjnej będą jeździć za 320 złotych rocznie, w strefie dwóch jednostek za 360 złotych, a trzech – 400 złotych. Semestralne bilety ulgowe kosztować będą o połowę mniej od rocznych.

Nowością są bilety okresowe na okaziciela. Ich cena jest sporo wyższa niż dostępnych jeszcze biletów miesięcznych odcinkowych, ale na jednym bilecie będzie można jeździć po terenie trzech jednostek administracyjnych. Taki bilet na jeden miesiąc kosztować będzie 160 złotych, na dwa miesiące 300 złotych, a na trzy – 420 złotych.
Wszystkie te zmiany mają przynieść Związkowi większe zyski. – Według naszych kalkulacji, miesięcznie ze sprzedaży biletów do kasy Związku będzie wpływać więcej o około 12-13 tys. złotych niż obecnie. W tym roku będzie to łącznie około 100 tys. złotych – argumentował przewodniczący ZKG Wojciech Gleń.
Wprowadzono również bilety jednodniowe. W strefie miejskiej obowiązywać będzie cena 4 złotych za bilet, natomiast w granicach dwóch jednostek administracyjnych – 7 złotych.

Zarząd ZKG jeszcze w ubiegłym roku proponował promocyjne ceny biletów na wybranych liniach, maksymalnie na trzy miesiące. Promocja miał polegać na 50-procentowej obniżce cen biletów jednorazowych dla wszystkich pasażerów. Członkowie Zgromadzenia, czyli przedstawiciele Olkusza, Klucz, Bukowna i Bolesławia, w listopadzie ubiegłego roku debatowali nad tym pomysłem. Trudno było jednak wypracować wspólne stanowisko, na jakie linie w jakiej gminie stosować proponowaną promocję. Wówczas nie podjęto decyzji, a teraz po prostu z pomysłu jednogłośnie zrezygnowano.

Biletowe zmiany najlepiej ocenią sami pasażerowie komunikacji miejskiej. Jeden z uważnych obserwatorów poczynań w ZKG twierdzi, że przy okazji ustalania cen za przewozy o czymś chyba zapomniano. – Związek dalej nie rozstrzygnął problemu różnych cen na liniach 450 (1,60 zł) i 450S (1 zł) jeżdżących praktycznie po tej samej trasie, gdzie cena biletów bezwzględnie powinna być taka sama. W ten sposób ZKG nadal sam sobie robi konkurencję – twierdzi radny Łukasz Kmita.

4
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
4 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
lkjhgDobra radaczaruśZKG Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
lkjhg
lkjhg

Przegonić busy z miasta, dziś jechałem za takim 25/h od skarbka do dworca już myślałem że kierowca zgasił silnik dla oszczędności i zacznie pchać swojego pięknego busika… won z miasta zawalidrogi

Dobra rada
Dobra rada

Przegonić Glenia ze Związku i to bardzo szybko i sytuacja się unormuje. Proszę zauważyć, że w ostatnich latach często zmieniał miejsca pracy. A właściciel PKM szybko poznał się na nim i zwolnił Pana Glenia. Żaden z niego fachura. Niedługo gmina będzie dopłacała do komunikacji ponad 3.000.000 zł.

czaruś
czaruś

100 zł za bilet miesieczny? niech sie ugryzą w nos !!! za 150 zł mam pełny bak paliwa a jeżdże tylko po mieście to mi wystarczy na miesiąc i nie musze marznąć na przystanku i czekać na autobus…wsiadam w auto i jade kiedy chce i gdzie chce !!! 😆

ZKG
ZKG

ceny biletów nikogo nie interesują???!!!! Lepiej gnoic glenia albo rzepke. No i gloria dla busiarzy…. Czy obniżą ceny?