dawne starostwo2015 7

Budynek dawnego starostwa zostanie uporządkowany, a w ciągu kilku miesięcy jego elewacja będzie zabezpieczona. Władze miasta przedstawiają też źródła, z których można uzyskać środki na renowację zabytku. Co zatem czeka gminny budynek w najbliższym czasie?

Klasycystyczny zabytek wygląda fatalnie zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Przede wszystkim stał się on składowiskiem różnego rodzaju przedmiotów. O uporządkowanie zabytku oraz wskazanie możliwości pozyskania dotacji na jego odnowę zwrócił się do burmistrza radny Michał Masłowski. Co na to włodarz miasta?

Elewacja i sprzątanie w pierwszej kolejności

Jak informuje burmistrz Roman Piaśnik, niebawem ma zostać ogłoszony przetarg na wykonanie prac zabezpieczających i konserwatorskich elewacji budynku. Przede wszystkim chodzi o badania konserwatorskie, usunięcie fragmentów tynku grożącego odpadnięciem, wymianę rynien. Wszelkie roboty powinny być wykonane do końca czerwca. Na razie nie wiadomo, czy na ścianie od strony rynku pojawi się specjalna siatka z pierwotnym wizerunkiem elewacji, której koszt oceniono na kilkanaście tys. złotych. Decyzja ma zostać podjęta po realizacji prac zabezpieczających i ocenie efektu końcowego.

W planach na najbliższą przyszłość jest też uporządkowanie obiektu, przede wszystkim z pozostałości po rewitalizacji rynku. Jeśli finanse gminy pozwolą, sukcesywnie będą odgruzowywane piwnice. Na razie, z powodu braku innego miejsca, w budynku przechowane zostaną dekoracje świąteczne i elementy wyposażenia drogowego.

Skąd możemy dostać dotacje?
Aby rozpatrzyć wszelkie możliwości ubiegania się o zewnętrzne środki, należy określić cel, na jaki zostanie zagospodarowany obiekt. Burmistrz Roman Piasnik informuje, że wskazując źródła zewnętrznych dotacji na ratowanie budynku, założono adaptację zabytkowych pomieszczeń na działalność muzealną lub komercyjną. – W zabytkowych piwnicach kamienicy stanowiącej niegdyś budynek Starostwa powstałaby ekspozycja poświęcona najstarszej historii obiektu, ze szczególnym uwzględnieniem działalności w tym miejscu urzędu górniczego oraz mennicy królewskiej. Cześć naziemna dwukondygnacyjnego budynku byłaby przeznaczona na komercyjna działalność gastronomiczną oraz salę konferencyjno – wykładową  – podkreśla burmistrz Piasnik.

Jakie propozycje przedstawił włodarz miasta? Pierwsza z nich, Rewitalizacja Przestrzeni Regionalnej, mieści się w Małopolskim Programie Rozwoju Regionalnego na lata 2014 – 2020. Nie są jednak jeszcze opracowane dokładne wytyczne programu. Wiadomo natomiast, że dotację na zabezpieczenie, renowację i dostosowanie obiektu do nowych funkcji gospodarczych i kulturalnych można uzyskać w ramach innego działania: Dziedzictwo regionalne.  – Czynnikiem ograniczającym jest maksymalna kwota wsparcia, która wynosi 5 mln złotych – zaznacza burmistrz Roman Piaśnik.

Kolejne dwie możliwości pozyskania środków finansowych mieszczą się w Programie Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W działaniu „Dziedzictwo kulturowe – ochrona zabytków” można uzyskać finansowe wsparcie na zabezpieczenie i zachowanie budynku dawnego starostwa. Bez szans na dotacje są projekty zakładające adaptację, przebudowę lub znacząca rekonstrukcje obiektów. W pierwszej kolejności dofinansowanie otrzymają najbardziej zagrożone obiekty lub najcenniejsze zabytki: wpisane na listę Switoego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Ludzkości UNESCO, uznane za pomniki historii oraz posiadające wyjątkową wartość historyczną, artystyczną lub naukową. Regulaminowe zasady dopuszczają całkowite sfinansowanie zadania, jednak tylko w szczególnych przypadkach (wyjątkowa wartość zabytku, stan obiektu wymagający niezwłocznego przeprowadzenia prac, konieczność przeprowadzenia technologicznie złożonych robót). Ustawowa dotacja to maksymalnie 50 proc. koniecznych nakładów.  
Z kolei w ramach działania „Rozwój infrastruktury kultury”  finansowe wsparcie przysługuje na inwestycje służące prowadzeniu działalności kulturalnej. Jeśli kwota wnioskowanego dofinansowania nie przekracza 3 mln złotych, wówczas dotacja może pokryć 75 proc. budżetu inwestycji. Gdy kwota jest większa niż 3 mln złotych, w grę wchodzi 50 proc. budżetu.
W obydwu ministerialnych przypadkach dotacja nie może dotyczyć komercyjnej działalności hotelowo – gastronomicznej.

Wiemy, co z zabytkiem stanie się w najbliższym czasie. Nadal natomiast nie wiadomo, czy i kiedy radni zdecydują o modernizacji obiektu lub też jego sprzedaży.

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
5 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
demostenes
demostenes
9 lat temu

Droga carja, oczywiście, że Burmistrz nie napisał tego osobiście, ale tą odpowiedż na interpelację podpisał i w ten sposób firmuje ten tekst.Taki bełkot podsunęli mu złośliwi urzędnicy wystawiając go na pośmiewisko.Nie powinien go podpisywać, a zażądać, by urzędnicy zamiast przepisywać bezmyślnie zdania z unijnych dokumentów, co jest dla nich wygodne, przełożyli tą nowomowę brukselską na język polski, co wymaga wysiłku.

carja
carja
9 lat temu

[quote name=”demostenes”]Bardzo gorąco zachęcam do zapoznania się z pełnym tekstem odpowiedzi Burmistrza na interpelację radnego Masłowskiego ( BIP Urzędu ).Tą odpowiedż można sobie wydrukować , bo jest dokonałym przykładem urzędniczego bełkotu – europejskiej nowomowy.Np. taki fragment :”Gmina Olkusz po zatwierdzeniu samego Uszczegółowienia Programu oraz Wytycznych w sprawie metodyki, na podstawie której opracowany powinien zostać Lokalny Program Rewitalizacji (LPR) i wyznaczona strefa rewitalizacyjna, przystąpi do działań programujących rewitalizację w mieście Olkusz.”Uff! I dalej „O możliwości objęcia obiektu działaniami rewitalizacyjnymi zadecydują w szczególności Wytyczne Instytucji Zarządzającej RPO WM 2014-2020 oraz delimitacja obszaru kryzysowego…Panie Burmistrzu proszę wystrzegać się takiego bełkotu i durnego przepisywania zdań ….[/quote]

Naprawdę wierzysz, że Roman Piaśnik napisał to osobiście? Ja nie wierzę, bo wiem jak było z tym jego pisaniem przed wyborami.

demostenes
demostenes
9 lat temu

Bardzo gorąco zachęcam do zapoznania się z pełnym tekstem odpowiedzi Burmistrza na interpelację radnego Masłowskiego ( BIP Urzędu ).Tą odpowiedż można sobie wydrukować , bo jest dokonałym przykładem urzędniczego bełkotu – europejskiej nowomowy.Np. taki fragment :”Gmina Olkusz po zatwierdzeniu samego Uszczegółowienia Programu oraz Wytycznych w sprawie metodyki, na podstawie której opracowany powinien zostać Lokalny Program Rewitalizacji (LPR) i wyznaczona strefa rewitalizacyjna, przystąpi do działań programujących rewitalizację w mieście Olkusz.”Uff! I dalej „O możliwości objęcia obiektu działaniami rewitalizacyjnymi zadecydują w szczególności Wytyczne Instytucji Zarządzającej RPO WM 2014-2020 oraz delimitacja obszaru kryzysowego w mieście Olkuszu” Potworny bełkot.”Delimitacja obszaru kryzysowego w mieście Olkuszu” brzmi jak przygotowanie do jakiś działań wojennych.Panie Burmistrzu proszę wystrzegać się takiego bełkotu i durnego przepisywania zdań z unijnych dokumentów.

felik100
felik100
9 lat temu

niech lepiej sprzedają ten obiekt po ktoś ma kase na remont a olkuszu nie ma kasy na takie coś.

Sorento
Sorento
9 lat temu

Ja proponuję by właśnie tam otwarta została wielka sala gdzie będą sprzedawane zapiekanki. Inaczej mówiąc Moskwa ma Dietskij mir, a Olkusz zapiekanki świata. Prawda że ładnie???