pieniądze

To tytuł rankingu zamożności samorządów za 2015 rok, który od lat publikuje czasopismo „Wspólnota”. W porównaniu z 2014 rokiem trzy nasze gminy i powiat awansowały w zestawieniu, natomiast trzy gminy zanotowały spadki.

„Rok 2014 przyniósł wzrost wydatków majątkowych, będących w samorządach znakomitym wskaźnikiem koniunktury finansowej. Ale już w 2015 roku inwestycje znacząco się zmniejszyły. Spadek był największy w miastach na prawach powiatu, przekroczył aż 10 proc. W zeszłym roku wzrosły za to dochody budżetowe – o około 2,5 proc. Jak te zmiany wpłynęły na poziom zamożności samorządów?” – to właśnie zbadali autorzy zestawienia: prof. nauk ekonomicznych Paweł Swianiewicz i Julita Łukomska. 

Wskaźniki zamożności per capita (dochód danego samorządu na jednego mieszkańca) obliczano podobnie jak przed rokiem. Pominięto wpływy z dotacji celowych, ponieważ zdaniem autorów mają one – zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych – chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. – Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd bardzo wysoko w rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu – zamożność – piszą autorzy.

Dochody wpływające do budżetu zostały skorygowane na dwa sposoby. Odjęto składki przekazywane przez samorządy w związku z subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw), czyli tzw. janosikowe. Do faktycznie zebranych dochodów dodano skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych, by porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej. Tak skorygowane dochody podzielono przez liczbę mieszkańców danego samorządu.

Z zestawienia wynika, że ogólnie dochody samorządowe w 2015 roku, w porównaniu z 2014 rokiem, wzrosły o około 2,5 proc. W gminach wzrost wyniósł 4 proc., a w miastach na prawach powiatu o prawie 3,5 proc. O niecałe 0,5 proc. spadły dochody powiatów. Województwa z kolei zanotowały spadek o prawie 4 proc.

Sprawdźmy, jak w rankingu wypadł nasz region. Wśród województw Małopolska nadal (od 2010 roku) plasuje się na ostatnim miejscu, z kwotą 183,88 zł na mieszkańca. Na prowadzenie wysunęło się województwo mazowieckie (przed rokiem czwarta lokata), gdzie zamożność per capita wynosi 298,79 zł.

Wzrost zanotował powiat olkuski. Zamożność „na głowę” na poziomie 687,10 zł dała mu 152. miejsce (rok wcześniej 174. miejsce). Najbogatszym samorządem w tej kategorii jest powiat człuchowski z województwa pomorskiego (1294,86 zł). Zestawienie zamyka – niezmiennie od 2010 roku – powiat łomżyński z kwotą 338,48 zł.

W gronie miast powiatowych spadek odnotował Olkusz – ze 154. miejsca na 200. lokatę, z poziomem zamożności per capita 2424,01 zł. Liderem od 2001 roku pozostają dolnośląskie Polkowice (6233,74 zł). Pobliski Chrzanów zajmuje 99. pozycję (2655,18 zł), a Oświęcim 15. miejsce (3269,82 zł). Na ostatniej, 267. pozycji, znalazło się Chełmno (woj. kujawsko-pomorskie), z kwotą 2121,33 zł.

Mocny spadek zanotował Wolbrom. W grupie „miasta inne” zajmuje 546. miejsce (rok temu 382). Zamożność ” na głowę” wyniosła tu 2270,23 zł. Na 89. miejscu plasuje się Bukowno (3146,82 zł), które w ubiegłorocznym zestawieniu było na 78. pozycji. Podobnie jak przed rokiem najbogatsza jest Krynica Morska (7701,45 zł). Na ostatniej, 582. lokacie, znajduje się Rudnik nad Sanem (2006,45 zł).

Awansami w rankingu mogą pochwalić się trzy gminy wiejskie z naszego powiatu. Bolesław z 68. miejsca „wskoczył” na 52. lokatę, z kwotą 3989,54 zł na mieszkańca. Z kolei Klucze, gdzie zamożność na osobę wyniosła 2509,90 zł, zajęły 1015. miejsce (poprzednio 1322). Trzyciąż uplasował się na 1083. pozycji (2482,07 zł), a przed rokiem był na 1215. miejscu.
W tej kategorii żółtej koszulki lidera nie oddał od 2001 roku łódzki Kleszczów (43 877,04 zł). Ranking zamyka śląska Mszana (1709,91 zł), która z 76. pozycji spadła na ostatnie, 1563. miejsce.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
oj tam oj tam
oj tam oj tam
6 lat temu

[quote name=”odbiór”][quote name=”Helo”][quote name=”Leszek”]Tak czytam te artykuły z Naszej olkuskiej prasy i państwo redaktorzy gratuluję Wam treści. Jeszcze żeby tytuły był odpowiednie. Gmina Wolbrom biednieje, ponieważ od końca 2014 roku dobrano się tym, co nie wiadomo skąd brali pieniądze. Tak. Dokładnie. „No ni ma teroz i sie nie do, bo Zielnik pilnuje tych Naszych w Urzędzie. Zaczęli robić, zamiast kumbinować. Zapómnieć trza o kumbinacji. No i trza wybirać te, co sie wcześni naskładało”. A z tymi pożyczkami to istna bzdura. Skoro przychodzi młody Burmistrz i potrafi pooddawać ponad 8 baksów w ciągu pół roku za tych, co teraz biednieją, to jestem przekonany, ze wszystko idzie w dobrym kierunku. Więc Pani Wiolu. Zły przelicznik i „drukowany” materiał źródłowy. Chyba, że inny tytuł.[/quote]
A w jaki to sposób dobrano się tym co nie wiadomo skąd brali pieniądze …. bo nic o tym nigdzie nie piszą 😆 😆 😆 :lol:[/quote]
Tutaj. Na razie 😉 Pkt. 9 i 10.
http://bip.malopolska.pl/umigwolbrom/Article/get/id,1212625.html
Wystarczy ? CDN… 8)[/quote]
czekam na CDN : :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz :zzz

odbiór
odbiór
6 lat temu

[quote name=”Helo”][quote name=”Leszek”]Tak czytam te artykuły z Naszej olkuskiej prasy i państwo redaktorzy gratuluję Wam treści. Jeszcze żeby tytuły był odpowiednie. Gmina Wolbrom biednieje, ponieważ od końca 2014 roku dobrano się tym, co nie wiadomo skąd brali pieniądze. Tak. Dokładnie. „No ni ma teroz i sie nie do, bo Zielnik pilnuje tych Naszych w Urzędzie. Zaczęli robić, zamiast kumbinować. Zapómnieć trza o kumbinacji. No i trza wybirać te, co sie wcześni naskładało”. A z tymi pożyczkami to istna bzdura. Skoro przychodzi młody Burmistrz i potrafi pooddawać ponad 8 baksów w ciągu pół roku za tych, co teraz biednieją, to jestem przekonany, ze wszystko idzie w dobrym kierunku. Więc Pani Wiolu. Zły przelicznik i „drukowany” materiał źródłowy. Chyba, że inny tytuł.[/quote]
A w jaki to sposób dobrano się tym co nie wiadomo skąd brali pieniądze …. bo nic o tym nigdzie nie piszą 😆 😆 😆 :lol:[/quote]
Tutaj. Na razie 😉 Pkt. 9 i 10.
http://bip.malopolska.pl/umigwolbrom/Article/get/id,1212625.html
Wystarczy ? CDN… 8)

Helo
Helo
6 lat temu

[quote name=”Leszek”]Tak czytam te artykuły z Naszej olkuskiej prasy i państwo redaktorzy gratuluję Wam treści. Jeszcze żeby tytuły był odpowiednie. Gmina Wolbrom biednieje, ponieważ od końca 2014 roku dobrano się tym, co nie wiadomo skąd brali pieniądze. Tak. Dokładnie. „No ni ma teroz i sie nie do, bo Zielnik pilnuje tych Naszych w Urzędzie. Zaczęli robić, zamiast kumbinować. Zapómnieć trza o kumbinacji. No i trza wybirać te, co sie wcześni naskładało”. A z tymi pożyczkami to istna bzdura. Skoro przychodzi młody Burmistrz i potrafi pooddawać ponad 8 baksów w ciągu pół roku za tych, co teraz biednieją, to jestem przekonany, ze wszystko idzie w dobrym kierunku. Więc Pani Wiolu. Zły przelicznik i „drukowany” materiał źródłowy. Chyba, że inny tytuł.[/quote]
A w jaki to sposób dobrano się tym co nie wiadomo skąd brali pieniądze …. bo nic o tym nigdzie nie piszą 😆 😆 😆 😆

Leszek
Leszek
6 lat temu

Tak czytam te artykuły z Naszej olkuskiej prasy i państwo redaktorzy gratuluję Wam treści. Jeszcze żeby tytuły był odpowiednie. Gmina Wolbrom biednieje, ponieważ od końca 2014 roku dobrano się tym, co nie wiadomo skąd brali pieniądze. Tak. Dokładnie. „No ni ma teroz i sie nie do, bo Zielnik pilnuje tych Naszych w Urzędzie. Zaczęli robić, zamiast kumbinować. Zapómnieć trza o kumbinacji. No i trza wybirać te, co sie wcześni naskładało”. A z tymi pożyczkami to istna bzdura. Skoro przychodzi młody Burmistrz i potrafi pooddawać ponad 8 baksów w ciągu pół roku za tych, co teraz biednieją, to jestem przekonany, ze wszystko idzie w dobrym kierunku. Więc Pani Wiolu. Zły przelicznik i „drukowany” materiał źródłowy. Chyba, że inny tytuł.

szkocka krata
szkocka krata
6 lat temu

[quote name=”optymista”]W Wolbromiu będzie lepiej. Nie na darmo się bierze kolejne kredyty i pożyczki na co popadnie. Będzie wielki buuuum na krechę, a potem znowu 20 lat marazmu, bo trzeba będzie to wszystko pospłacać. Tyle w temacie 8)[/quote]
To nie tak. Ziobro przygotowuje przecież ustawę, że można będzie konfiskowac majątki zdobyte przestępstwem. To jak się zlicytuje te wille nad morzem i w górach, te domy na Wąwozie, działki, mieszkania dla całej famili to spokojnie wystarczy nie tylko na kredyty i pożyczki, ale jeszcze sporo zostanie. Co prawda jeden uciekł już przed ziemską sprawiedliwością, ale dobra doczesne zostały 8) :-* 😀

koryto
koryto
6 lat temu

[quote name=”faktymówiązasiebie”]hahaha, brawa dla chwalipięty z fejsbuka: „Mocny spadek zanotował Wolbrom. W grupie „miasta inne” zajmuje 546. miejsce (rok temu 382).”[/quote]
Ale to jest ranking zamożności koryciarzy. 🙂 Więc jak Wolbrom spadł to znaczy, że chalipięta dobrał się im do d…py 😉

optymista
optymista
6 lat temu

W Wolbromiu będzie lepiej. Nie na darmo się bierze kolejne kredyty i pożyczki na co popadnie. Będzie wielki buuuum na krechę, a potem znowu 20 lat marazmu, bo trzeba będzie to wszystko pospłacać. Tyle w temacie 8)

faktymówiązasiebie
faktymówiązasiebie
6 lat temu

hahaha, brawa dla chwalipięty z fejsbuka: „Mocny spadek zanotował Wolbrom. W grupie „miasta inne” zajmuje 546. miejsce (rok temu 382).”