Olkusz

-Pęd wiatru przy wymijających się tirach może być zabójczy – mówi jeden z naszych Czytelników po pokonaniu pieszo i rowerem fragmentu drogi wojewódzkiej 791 Olkusz – Trzebinia, od ronda Niepodległości na osiedlu Młodych do Żurady. Czy powstanie tam chodnik i ścieżka rowerowa?

Ostatnio sporo piszemy na temat bezpieczeństwa na drogach, a w szczególności stanu przejść dla pieszych. Oczywiście równie ważne jest kwestia bezpieczeństwa poruszania się pieszych oraz rowerzystów przy bardzo ruchliwych drogach, gdzie są tylko pobocza. Chodzi zwłaszcza o trakty, po których jeżdżą tiry. A tak jest właśnie na odcinku drogi wojewódzkiej, od ronda na osiedlu Młodych w stronę Trzebini.

Kiedy ten chodnik?

Na wspomnianej drodze dla pieszych czy rowerzystów bywa niebezpiecznie. Panuje tam spory ruch ciężarowych samochodów. Interwencja w tej sprawie trafiła do naszej redakcji. Jeden z naszych Czytelników wskazuje na trudności w jeżdżeniu tam rowerem czy przejściu ponad kilometrowego odcinka piechotą, gdy obok mkną ciężarówki. I przypomina, że temat budowy chodnika był wielokrotnie poruszany, także przez radnych wojewódzkich. Nasz Czytelnik uważa, że o takie przedsięwzięcie, potrzebne mieszkańcom, powinny zabiegać władze miasta i gminy. – Może władze Gminy czekają, aż mieszkańcy sami zrobią projekt, wezmą łopaty w dłoń i zbudują inwestycję, a burmistrz przyjedzie przeciąć wstęgę? Ta inwestycja to jedyne rozwiązanie, żeby poprawić bezpieczeństwo w tym rejonie – uważa nasz Czytelnik, dodając, że takie dobrze pomyślane przedsięwzięcie służyłoby również jako świetny takt rowerowo – turystyczny dla wszystkich.

Zarząd Dróg Wojewódzkich, administrujący tym traktem, nie posiada dokumentacji na budowę chodnika. Zapytaliśmy w olkuskim urzędzie, czy gmina Olkusz ma w planach w formule Inicjatyw Samorządowych (czyli inwestycji współfinansowanych przez dwa lub więcej samorządów) wybudować chodnik i ścieżkę rowerową od Żurady do ronda na osiedlu Młodych? – Mówimy o odcinku drogi wojewódzkiej, dlatego to Zarząd Dróg Wojewódzkich powinien wykazać inicjatywę budowy ścieżki rowerowej i chodnika. Takiej inicjatywy na tę chwilę nie ma, dlatego trudno jest dziś się do niej odnieść, zwłaszcza, że nie znamy nawet wstępnego kosztorysu zadania. Natomiast Gmina Olkusz, przy tak wielu wydatkach związanych z budową infrastruktury gminnej, nie jest w stanie finansowo udźwignąć wszystkich wydatków związanych z rozwojem infrastruktury, za których utrzymanie odpowiadają inne samorządy – w tym wypadku wojewódzki. Przypomnę, że Gmina Olkusz realizuje wiele inwestycji drogowych, choć nie tylko; niebawem rozpoczną się dwie budowy przedszkoli (w Osieku i Zedermanie), a niedawno rozpoczęła się budowa trybun na Czarnej Górze. To ogromne wydatki. Współfinansowanie inwestycji wojewódzkich sprawiłoby, że należałoby ograniczać inwestycje realizowane w ramach zadań własnych gminy – odpowiada rzecznik prasowy olkuskiego magistratu Michał Latos.

A co na ten temat sądzi radny wojewódzki Andrzej Wójcik? – Wzdłuż tej drogi trudno bezpiecznie przejść czy jechać rowerem. Chodnik na pewno powinien tam powstać. Dobrze byłoby, gdyby w ramach Inicjatyw Samorządowych gmina Olkusz wykonała projekt, a realizacją przedsięwzięcia zajęłoby się województwo. Takie wspólne inwestycje dotyczące właśnie chodników są realizowane w wielu gminach. W ten sposób droga byłaby o wiele bezpieczniejsza dla wszystkich jej użytkowników, a zwłaszcza pieszych i rowerzystów – mówi radny wojewódzki Andrzej Wójcik.

Skrzyżowanie w Żuradzie do przebudowy

Latem wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał decyzję o przebudowie skrzyżowania drogi wojewódzkiej 791 z drogą powiatową w Żuradzie. Skrzyżowanie zostanie rozbudowane, a w jego rejonie pojawi się chodnik, przejścia dla pieszych, zatoka autobusowa. Modernizacja sprawi, że widoczność na skrzyżowaniu ulegnie poprawie. Zarząd Dróg Wojewódzkich w Krakowie ogłosił przetarg na tę inwestycję. W kosztach wykonania dokumentacji drogowego przedsięwzięcia partycypowały także nasze samorządy: powiat olkuski i gmina Olkusz. Zapytaliśmy również wojewodę, co sądzi o budowie chodnika wzdłuż drogi od ronda do Żurady. – Połączenie Olkusza i Żurady ścieżką rowerową i chodnikiem wydaje się być zasadne i potrzebne. Z pewnością poprawi także bezpieczeństwo. Droga wojewódzka 791 jest administrowana przez Zarząd Dróg Wojewódzkich podległy Marszałkowi. Inwestycja musi być jednak współfinansowana przez władze gminy Olkusz w ramach tzw. „Inicjatyw samorządowych”. Jako wojewoda deklaruję, że w przypadku wpłynięcia dokumentów projektowych na to zadanie Urząd Wojewódzki sprawnie przeprowadzi postępowanie dot. wydania zgody na realizację inwestycji – mówi wojewoda małopolski Łukasz Kmita. 

fot.pixabay.com

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze