Olkusz
Czasy, w których w obrębie szkół funkcjonowały „dzikie” palarnie bezpowrotnie minęły: palenie papierosów na terenie placówek oświatowych jest obecnie bezwzględnie zakazane i wiąże się z surowymi konsekwencjami dla uczniów. Poza szkolnymi murami władza pedagogów jest jednak ograniczona, a rodzice nie zawsze są w stanie upilnować swoje pociechy. Niedawno w tej sprawie interweniował u nas jeden z naszych Czytelników.
Nasz czytelnik skarżył się na zachowanie uczniów Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu: „Ostatnio intrygującym tematem dla wielu osób jest palenie papierów przez młodzież z Ekonomika wzdłuż chodnika naprzeciwko szkoły. Jest to okropny widok psujący widok Olkusza, demoralizujący widok dla dzieci z pobliskiej szkoły podstawowej. Ta młodzież w większości nie ukończyła jeszcze 18 lat. Starsi, ale również dzieci, boją się tam wręcz przechodzić ze względu na dym, wulgarne zachowanie i słownictwo.” – czytamy w liście skierowanym do naszej redakcji.
Co na to Policja?
W związku z zaistniałą sytuacją, zwróciliśmy się z interwencją do Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu oraz do dyrekcji „Ekonomika”: zapytaliśmy, czy do tej pory wpływały do nich podobne zgłoszenia, a jeśli tak, to czy podejmowane były w tej sprawie jakieś interwencje i jaki był ich efekt. Jak wynika z odpowiedzi nadesłanej nam przez olkuską policję, w bieżącym roku szkolnym mundurowi nie otrzymali żadnych zgłoszeń w tej sprawie, w związku z czym nie były podejmowane żadne działania ani interwencje. Funkcjonariusze zapewnili jednak, że przyjrzą się tej sprawie: „Mając na uwadze powyższe został powiadomiony dzielnicowy z tego rejonu z poleceniem, aby w obchodzie swojej dzielnicy reagował na zachowania młodzieży ZS nr 3 w Olkuszu. Miejsce to zostało również włączone do kontroli przez służby patrolowo-interwencyjne.” – poinformowała nas oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Olkuszu komisarz Katarzyna Matras.
Szkoła dyscyplinuje uczniów
Władze placówki przyznały natomiast, że w ciągu pięciu ostatnich lat do szkoły kilkukrotnie kierowane były telefoniczne oraz osobiste zgłoszenia o łamaniu zasad porządku publicznego przez uczniów. Nauczyciele oraz wychowawcy każdorazowo wyciągali wówczas konsekwencje wobec swoich podopiecznych: „W sytuacji jeśli nauczyciele są w stanie zidentyfikować ucznia i przypisać mu odpowiedzialność takiego czynu, informowani są o takim fakcie rodzice i nakładana jest kara opisana w statucie szkoły. Ponadto szkoła uczestniczy i realizuje liczne programy profilaktyczne i pedagogiczne, w których poruszana jest tematyka związana z negatywnymi skutkami palenia papierosów.” – przekonują przedstawiciele Zespołu Szkół Nr 3 im. Antoniego Kocjana w Olkuszu.
W piśmie od szkoły mogliśmy również przeczytać, że w ostatnich latach „Ekonomik” wprowadził do swojej oferty edukacyjnej nowe zawody, takie jak technik programista czy technik rachunkowości, które cieszą się olbrzymią popularnością, co nie pozostaje bez znaczenia dla bezpośredniego otoczenia placówki: „Wzrost zainteresowania szkołą w społeczeństwie lokalnym spowodował, że obecnie uczęszcza do niej niemal 800 uczniów i pracuje w niej ponad 70 nauczycieli. Jeszcze 4 lata temu uczyło się w naszych murach 490 uczniów. Ponadto od ponad roku Dyrektor ZS nr 3 umożliwia odbywanie zajęć wychowania-fizycznego uczniom ZS nr 1 popularnego «Mechanika» na jednej z sal gimnastycznych, ze względu na prace budowlane w Mechaniku. Ten znaczny wzrost powoduje, że uczniowie muszą rozpoczynać zajęcia w szkole o różnych godzinach (od 8:00 do 11:45), uczniowie Mechanika także o różnych godzinach wchodzą i wychodzą z budynku szkoły. Wszystkie te fakty wpływają na zjawisko tłumu przed wejściem do szkoły.” – przyznają władze „Ekonomika”.
Gdzie obowiązuje zakaz palenia?
Choć dzisiaj wydaje się to niemożliwe, to jeszcze całkiem niedawno palenie tytoniu było dozwolone niemal w całej przestrzeni publicznej: wszystko zmieniło się wraz z wejściem w życie ustawy z dnia 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej, będącej nowelizacją ustawy z 1995 roku. Nowelizacja ta wprowadziła bowiem całkowity zakaz palenia tytoniu w miejscach publicznych oraz w środkach transportu publicznego.
Po wejściu w życie powyższych zmian dużą popularność zyskały e-papierosy, dlatego tę kwestię również uregulowano ustawowo: od 2016 roku całkowity zakaz palenia obejmuje bowiem również palenie wyrobów tytoniowych takich jak np. e-papierosy. Ustawa dokładnie precyzuje ponadto gdzie obowiązuje zakaz palenia wyrobów tytoniowych, w tym także nowatorskich wyrobów tytoniowych i papierosów elektronicznych. Palić nie można m.in.:
• na terenie zakładów opieki zdrowotnej i w pomieszczeniach innych obiektów, w których udzielane są świadczenia zdrowotne;
• na terenie jednostek organizacyjnych systemu oświaty, o których mowa w przepisach o systemie oświaty, oraz na terenie jednostek organizacyjnych pomocy społecznej, o których mowa w przepisach o pomocy społecznej;
• na terenie uczelni;
• w pomieszczeniach zakładów pracy
• w pomieszczeniach obiektów kultury i wypoczynku do użytku publicznego;
• w lokalach gastronomiczno-rozrywkowych;
• w środkach pasażerskiego transportu publicznego oraz w obiektach służących obsłudze podróżnych;
• przy przystankach komunikacji publicznej;
• w pomieszczeniach obiektów sportowych;
• w ogólnodostępnych miejscach przeznaczonych do zabaw dzieci;
• w innych pomieszczeniach dostępnych do użytku publicznego.
Za złamanie zakazu palenia grozi kara w postaci upomnienia lub mandatu w wysokości od 20 do 500 złotych.
fot.: pixabay.com
O czym te wypociny? O tym, że palą na chodniku będącym poza terenem szkoły? Szkoda bajtów na takie „artykuły”.
Szczególnie że palą zgodnie z prawem. Kłamstwem jest natomiast twierdzenie że zakaz palenia obowiązuje w całej przestrzeni publicznej bo tak nie jest. To są konkretne miejsca określone w Ustawie.