Olkusz

Otwarcie w Olkuszu Punktu Szczepień Powszechnych niewątpliwie przyspieszyło tempo szczepień w naszej okolicy. Zdarzały się jednak dni, w których na podanie preparatu trzeba było czekać w długiej kolejce. Przedstawiciele powiatu zapewniają, że dokładają wszelkich starań, aby takie sytuacje nie miały miejsca. Nie wszystko jednak zależne jest od władz samorządowych.

Z naszą redakcją skontaktowało się ostatnio kilka osób, skarżących się na kolejki do Punktu Szczepień Powszechnych przeciw COVID-19, zlokalizowanego w hali olkuskiego MOSiR-u. Jak relacjonuje jedna z nich, pomimo faktu, iż termin jej wizyty ustalony był na godzinę 14:40 i pojawiła się ona na miejscu o godzinie 14:30, musiała czekać w kolejce na szczepienie aż do godziny 16:10. Podobnych historii było więcej. Postanowiliśmy zapytać władze powiatu, z czego wynikają takiej sytuacje.

To jedna z pierwszych tego typu placówek

Punkt Szczepień Powszechnych zlokalizowany w hali MOSiR w Olkuszu jest punktem pilotażowym, pierwszym tego typu uruchomionym w Województwie Małopolskim. Decyzja Wojewody Małopolskiego o utworzeniu takiego punktu w Olkuszu, jako kolejnego etapu realizacji Narodowego Programu Szczepień Ochronnych przeciwko wirusowi SARS-CoV-2, możliwa była w związku z zapowiadanym przez producentów zwiększeniem liczby dostarczanych szczepionek.

– Wymagało to od samorządu zorganizowania w maksymalnie krótkim czasie odpowiedniej infrastruktury oraz zapewnienia personelu i niezbędnego wyposażenia tak, aby od 19 kwietnia br. uruchomić punkt w Olkuszu zgodnie z wytycznymi opracowanymi przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwo Zdrowia, Narodowy Fundusz Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego. Pragnę zapewnić, że jako starosta olkuski wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego w Olkuszu, we współpracy z Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym, Komendą Powiatową Policji, Państwową Powiatową Komendą Straży Pożarnej, Strażą Miejską, strażakami ochotnikami z terenu powiatu olkuskiego, włodarzami gmin z terenu powiatu olkuskiego oraz Realizatorem Programu Szczepień – Nowym Szpitalem w Olkuszu, podjęliśmy szereg działań, aby zorganizować i uruchomić zgodnie z odpowiednimi wytycznymi Punkt Szczepień Powszechnych w Olkuszu, a następnie od 11 maja bieżącego roku w Wolbromiu – zapewnia Bogumił Sobczyk, Starosta Powiatu Olkuskiego.

Przedstawiciel samorządu zauważa przy tym, że proces ten w początkowym etapie działalności punktu pilotażowego wymagał na bieżąco podejmowania określonych działań, które pozwalały usprawnić jego funkcjonowanie. Wielu mieszkańców pojawiało się bowiem w punkcie szczepień na długo przed wyznaczoną godziną szczepienia, co wpływało na tworzenie się długich kolejek przed obiektem.

Samorząd podjął szereg działań

Mając na względzie dobro pacjentów oraz usprawnienie systemu kolejkowego przed budynkiem, samorządowcy, wraz z odpowiednimi służbami, podjęli dodatkowe czynności, których celem było zminimalizowanie wszelkich niedogodności w tym zakresie. – W tym celu przygotowano i opublikowano odpowiednie komunikaty umieszczone na stronie Starostwa Powiatowego, na profilu facebookowym powiatu oraz bezpośrednio w punkcie szczepień, informujące o realizowaniu szczepień według kolejności godzinowej z prośbą do mieszkańców o zgłaszanie się do punktu szczepień nie wcześniej niż 5 minut przed wyznaczoną godziną szczepienia – wyjaśnia Starosta.

Nasz rozmówca dodaje również, że w trosce o przestrzeganie zasad bezpieczeństwa, a w szczególności zachowania odpowiedniego dystansu społecznego, dodatkowo oznaczono miejsca dla oczekujących na szczepienia przed wejściem do obiektu MOSiR oraz przypomniano przedstawicielom odpowiednich służb o konieczności dyscyplinowania mieszkańców w zakresie obowiązku zachowania dystansu społecznego.

Interwencja u administratora systemu rejestracji

Nie wszystko jednak zależne jest od władz samorządowych. Administratorem technicznym centralnego elektronicznego systemu rejestracji na szczepienia ochronne przeciw COVID-19 jest bowiem Centrum e-Zdrowia z siedzibą w Warszawie. – Starosta Olkuski nie jest organem właściwym do podejmowania działań w tym zakresie. Niemniej jednak ze względu na zgłaszane telefoniczne przez mieszkańców uwagi dotyczące funkcjonowania tego systemu, Sekretarz Powiatu będący koordynatorem ze strony samorządu w zakresie funkcjonowania PSP wystąpił pisemnie do władz Nowego Szpitala w Olkuszu z prośbą o podjęcie niezbędnych działań oraz ewentualną interwencję w Narodowym Funduszu Zdrowia celem usprawnienia systemu rejestracyjnego – mówi Bogumił Sobczyk.

Z danych zaprezentowanych przez olkuskie Starostwo wynika, że od początku działalności punktu do dnia 16 maja 2021 r. w Punkcie Szczepień Powszechnych zlokalizowanym w Olkuszu zaszczepiono 10389 osób, a w Punkcie Szczepień Powszechnych w Wolbromiu przez pierwsze trzy dni jego funkcjonowania (tj. od 11 do 13.05.2021 r.) preparat podano 630 osobom.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
konkret
konkret
1 rok temu

Ja mam takie pytanie: czy komuś przesunięto termin szczepienia w Olkuszu?
Zarejestrowałem się miesiąc temu (wtedy mojemu rocznikowi łaskawie na to zezwolono) i otrzymałem skierowanie. Na dzień przed szczepieniem otrzymałem sms z przypomnieniem że jutro mam szczepienie. Dwie godziny później dostałem kolejną wiadomość że moje szczepienie zostało przesunięte o … 3 tygodnie. Przecież to jest farsa.
Nie byłem zainteresowany szczepieniem, ale ostatecznie jak to się mówi: dają darmo, to wezmę. Ale po tej „akcji” anulowałem termin i środkowy palec ode mnie. To jest chore żeby czekać łącznie już ponad pół roku na możliwość zaszczepienia się.

mike
mike
1 rok temu

Dystanse to se w golfie dwójce montowałem. Poczekajcie 2-3 tygodnie i punkt trzeba będzie zlikwidować bo wszyscy chętni już przyjmą szczypawkę.
Ponadto ludziska zdejmijcie te zasmarkane i zawirusowane ścierki z twarzy jak ulicami chodzicie. Nie musicie (i nie musieliście NIGDY) nosić ich chodząc ulicami!