O modernizacji ośrodka rekreacyjno – sportowego na Czarnej Gorze w Olkuszu mówi się od dawna. W ciągu minionych kilku lat stopniowo zmieniano zakres planowanych tam zadań. Wszystko utknęło jednak w fazie koncepcji. Teraz radni z Komisji Rozwoju Gospodarczego i Gospodarki Miejskiej wzięli się do pracy nad planem rewitalizacji południowej części parku na Czarnej Górze. Czy tym razem uda się przejść od słów do czynów?
Czarna Góra to nie tylko miejsce sportowych treningów. Wolny czas, mniej lub bardziej aktywnie, spędza tam wielu mieszkańców Olkusza. Niestety, w ślad za dogodną lokalizacją nie idzie infrastruktura tego miejsca. Kilka lat temu opracowano projekt gruntownej modernizacji, licząc na spore unijne dofinansowanie. Po pewnym czasie okazało się jednak, że był on przewymiarowany zarówno pod względem finansowym, jak i funkcjonalnym. Wówczas sporym problemem była ul. Parkowa, której stan techniczny pozostawiał wiele do życzenia. Teraz tego kłopotu nie ma, bo trakt niedawno został zmodernizowany. Tym samym z projektu „odpadły” duże koszty. O remontowych planach dalej rozmawiano, ale na tym temat się kończył.
Czarna Góra nie może czekać
Czy powrót sportowo – rekreacyjnej kwestii pod obrady radnych jest dobrym prognostykiem na przyszłość? – Czarna Góra nie może czekać w nieskończoność na rewitalizację. Wiadomo, że gminy nie stać na to, by z własnych środków zrobić kapitalny remont. Zacznijmy od projektu i sukcesywnie realizujmy kolejne założenia, oczywiście zabiegając o środki zewnętrzne. Na razie mamy wstępną koncepcję. Jej ostateczny kształt musi ocenić cała Rada Miejska. Zmodernizowany park nie tylko pozwoliłby na rozwinięcie lokalnej infrastruktury rekreacyjno – sportowej, ale także zaspokoiłby potrzeby mieszkańców oraz poprawił wizerunek miasta – przekonuje przewodniczący Komisji Rozwoju Stanisław Łydka.
Wstępnie założono, że inwestycja mogłaby zostać sfinansowana ze środków zewnętrznych i własnych lub tylko własnych (przy udziale budżetu obywatelskiego). Do rozważenia jest też kwestia, czy gmina aplikowałaby o dotacje na kompleksowy projekt, czy na jego wybrane części. Wybrane zadania mogą być również finansowane z miejskiego budżetu.
Całe przedsięwzięcie podzielono na kilka części, obejmujące: boisko z bieżniami, trybuny, zagospodarowania terenu wokół boiska, kanalizację odwadniającą, parkingi (pod wiaduktem i od strony północnej), ogrodzenie parku od strony południowej oraz chodnik ze ścieżką rowerową.
Według szacunków projektowanie kosztowałoby około 100 tys. złotych. Wartość samej inwestycji powinna mieścić się w przedziale 5 – 6 mln złotych.
Jak może wyglądać stadion?
Na razie zaplanowano, aby bieżnia miała tartanową nawierzchnię i liczyła 6 torów 400 – metrowych oraz 8 torów (na prostej) 120 – metrowych. Wokół bieżni i boiska musi znaleźć się system odwodnienia. Pole gry na boisku zostałoby powiększone do 105 m x 68 m. Wymianie uległaby warstwa humusu, a drenaż zostałby uzupełniony i włączony do systemu odwodniania. Całość wymaga też nowego oświetlenia. Pomyślano także o systemie nawadniania, przy wykorzystaniu studni ze źródła przy ul. Parkowej. Na zakolach stadionu byłaby skocznia do skoków w dal i trójskoku oraz rzutnia do pchnięcia kulą.
W koncepcji uwzględniono zadaszoną trybunę na 400 – 600 miejsc siedzących. Jej konstrukcja pozwoliłaby na zagospodarowanie przestrzeni pod trybuną na budowę sanitariatów ogólnodostępnych, szatni dla zawodników z węzłami sanitarnymi oraz pomieszczeń technicznych i magazynowych. Całości dopełni parking za trybuną wraz z drogą dojazdową od ul. Parkowej.
Gdzie szukać dotacji?
We wstępnym zarysie planowanej modernizacji wymieniono kilka źródeł, z których można uzyskać dofinansowanie. Jednym z nich jest Program Rozwoju Regionalnej Infrastruktury Społecznej dysponujący środkami z Funduszu Kultury Fizycznej na przebudowy czy remonty obiektów sportowych ujętych w Wojewódzkich Wieloletnich Programach Sportowych. Dotacja może pokryć do 33 proc. wydatków kwalifikowanych, ale nie więcej niż 2 mln złotych.
Maksymalnie 1 mln złotych (do 50 proc. wydatków kwalifikowanych) wynosi dotacja z Programu Modernizacji Infrastruktury Sportowej. Kolejnym źródłem dofinansowania jest Program Rozwoju Infrastruktury Lekkoatletycznej, dotyczący poprawy stanu infrastruktury lekkoatletycznej (obiekty o ogólnodostępnym, bezpłatnym charakterze).
Do wykorzystania są też środki unijne, w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020. Tutaj chodzi o rewitalizację głównych ośrodków miejskich w regionie. Dotacje te przewidziano na realizację inwestycji służących rozwiązaniu zdiagnozowanych problemów społecznych w oparciu o Lokalny Program Rewitalizacji.
Jak Wam się podobają wstępne założenia rewitalizacji południowej części ośrodka na Czarnej Górze? Może macie swoje sugestie i uwagi? Czekamy na nie na www.przeglad.olkuski.pl!
a dlaczego tylko stadion i bieżnia ? marzyła by mi sie jeszcze muszla koncertowa i popisy w niej młodzików ze szkoły muzycznej, domorosłych muzykantów i kabareciarzy i coniedzielne potancówki pod chmurką.
Moim zdaniem stadion na Czarnej Górze to zapomniane miejsce żyjące własnym życiem. Czy ktoś zwrócił uwagę na to jak wygląda bieżnia przez cały rok? Po wiosennych roztopach lub po większych opadach deszczu jest tam takie bagno, że lepiej nie wchodzić, a nierzadko bywa, że część stadionu znajduje się pod wodą. Znowu kiedy nawierzchnia dobrze wyschnie tumany czarnego pyłu osiadają na poruszającym się tam człowieku od stóp do głów , nie mówiąc już o tym ile pyłu dostaje się do płuc. Dlaczego nikt nie pomyśli o biegaczach z olkuskich klubów którzy osiągają bardzo dobre wyniki ale i o amatorach i nie stworzy im warunków do treningów? Z resztą czasem mam wrażenie, że stadion jest przede wszystkim dla piłkarzy bo o czym świadczą sytuacje kiedy pan malujący linie na murawie krzyczy na matkę z dzieckiem która znajduje się po przeciwległej stronie stadionu lub na biegaczy którzy zrobili kilka kroków na brzegu murawy? A temu samemu panu nie przeszkadza kiedy maluje linie podczas treningu piłkarzy? Nie mówię już o pryskaniu murawy jakimiś chemikaliami w czasie kiedy znajdują się tam ludzie. Jednym słowem, jest dużo do zrobienia aby stworzyć ze stadionu miejsce przyjazne dla mieszkańców a nie tylko takie którym można się „pochwalić” przy okazji wspominania o kompleksie basenów.
„Jedzie baca bryczką przez granicę,…”reszta na parafiarodaki.
Przydałyby się panele słoneczne dla podgrzewania wody. XXI wiek a woda niemal zamrożona.
[quote name=”młody”]Zaangażować posła Osucha, niech się weźmie do roboty i poszuka pieniędzy dla Olkusza w ministerstwach. Przecież zdaje się, że jest w komisji sportu. To ludzie z naszego miasta go przede wszystkim wybrali i to dzięki nam jest posłem to teraz oczekujemy spłaty długu jaki ma wobec społeczeństwa.[/quote]
Broń Panie Boże aby poseł pomagał , On może tylko …….
Już niedługo i wszyscy Osuch, Gondek, Orkisz, Ryszka rozpoczną kampanię wyborczą i okaże się jak w przypadku Komorowskiego że przeszłość w dokonaniach jakaś mglista a wręcz jej nie ma no i trzeba znowu naobiecywać co to się dla regionu tym razem zrobi ale wyborcy już jakby zmądrzeli trochę …[/quote]
Żadne z nich nie ma już najmniejszej szansy. Mandat z Olkusza zgarnie ktoś od Kukiza.
[quote name=”młody”]Zaangażować posła Osucha, niech się weźmie do roboty i poszuka pieniędzy dla Olkusza w ministerstwach. Przecież zdaje się, że jest w komisji sportu. To ludzie z naszego miasta go przede wszystkim wybrali i to dzięki nam jest posłem to teraz oczekujemy spłaty długu jaki ma wobec społeczeństwa.[/quote]
Już niedługo i wszyscy Osuch, Gondek, Orkisz, Ryszka rozpoczną kampanię wyborczą i okaże się jak w przypadku Komorowskiego że przeszłość w dokonaniach jakaś mglista a wręcz jej nie ma no i trzeba znowu naobiecywać co to się dla regionu tym razem zrobi ale wyborcy już jakby zmądrzeli trochę …
Czemu czepiacie się ciągle jednych i tych samych. A przecież jest taka pani o nazwisku Lidia Gondek. Uwielbia się fotografować przy rożnych okazjach. W ubiegłym roku dwukrotnie witała byłego prezydenta Komorowskiego – oczywiście w tym samym dniu – raz w Miechowie i drugi raz w Olkuszu, a może jeszcze gdzieś, tego nie wiem. I tak całą kadencję, tu fotka w nowej sukieneczce, tam spotkanie z dzieciaczkami, a to znowu jakieś koło gospodyń po drodze odwiedzi i kadencja leci. W krakowskiej czytałem, że walczy z otyłością u dzieci. Jaką otyłością, dzieci nie dojadają, należy im załatwić darmowe posiłki, I to byłoby cenne. Dzieciom należy zapewnić należytą im strawę i zdrowe spędzanie czasu. W tym kierunku pracujmy.
znów mydlenie oczu
skończy sie na kilku posiedzeniach komisji( udział płatny oczywiście)
NIE MA SZAN S NA REALIZACJĘ
nie wiedzą o czym mówią
należy sie wstydzić- miasto powiatowe?- nie , wisoki mają ładniejsze stadiony
wstyd wstyd wstyd
Dzień Dziecka,Weekend Czerwcowy już minął….zaraz miną upały a BASEN świeci PUSTKAMI i straszy. Masakra
Parkingi pod wiaduktem, a czy bierze się pod uwagę wypłatę odszkodowań za zniszczone samochody przez beton odpadający z wiaduktu? Skoro Olkusz dzięki wcześniejszym władzom dostał „kukułcze gniazdo”w postaci wiaduktu. Czyżby znowu było zamiatanie problemu pod dywan do chwili, aż nie dojdzie do tragedii?!
[quote name=”pavv”][quote name=”pływak”]a basen dlaczego jeszcze nieczynny? taki upał…[/quote]
Taka moda. Kiedyś basen na Czarnej Górze był otwierany 1 czerwca dzięki czemu można było z niego korzystać kilka dni dłużej. Niestety bez podgrzewanej wody basen czynny jest raptem 10-15 dni w roku.[/quote]
a po cholere podgrzewać wode w basenie skoro jest upał 30 stopni??? Woda ma być zimna a z czasem sie sama podgrzeje od słońca …wystarczy nalać i wpuścić ludzi 🙂 Taki piękny basen się marnuje zamknięty ! Gdzie jest gospodarz?
[quote name=”młody”]Zaangażować posła Osucha, niech się weźmie do roboty i poszuka pieniędzy dla Olkusza w ministerstwach. Przecież zdaje się, że jest w komisji sportu. To ludzie z naszego miasta go przede wszystkim wybrali i to dzięki nam jest posłem to teraz oczekujemy spłaty długu jaki ma wobec społeczeństwa.[/quote]
Może czas na podsumowanie tych 8 lat i co zrobił dla Olkusza.
Z basenem nie radził sobie poprzedni dyrektor MOSiR co później zajmował się niby promocją i nie radzi sobie obecny. Czas na zmiany panie burmistrzu. Tylko nie na tego od promocji. to już przerabialiśmy. Nieudaczników wysłać na podrzędne stanowiska np; do kasowania biletów.
Tyle prezesow w wodociagach i innych zena korytarzach biurka maja (np ten co kradl paliwo w umigu, w ramach degradacji tam wyladowal)
A mosirowi nie ma kto wody odkrecic, powinni zamiast tylu wice dyrektorow w publicznych placowkach, wziac ta kase i i wybudowac zadaszenie nad basenem.
Moze w koncu za nieobecnosci burmistrza na komisjach obetna mu pensje i kasa bedzie na inwestycje.
Ludzie! To jest chore! Upały jak nie wiem co, a w basenie wody nie ma! Mało tego oni teraz wzięli się za poszukiwanie ludzi do pracy na basenie! Czyli jak dobrze pójdzie to w sierpniu popływamy?! Ktoś kto zarządza MOSIRem powinien być zwolniony dyscyplinarnie! Otworzą basen wtedy jak będzie lało, a upały grzejemy pusty basen! A potem lament, że basen przynosi małe dochody, wręcz straty, a otworzyć go na dłużej, i zmniejszyć cenę biletów, a nie otwierać na kilkanaście dni w sezonie przy jednoczesnym ustaleniu cen biletów na chore kwoty! Do tego, może by tak rozwinąć gastronomię na basenie, a nie otworzyć sklepik (w szkołach sklepiki są większe) i niech ludziska stoją w kolejce kilku metrowej, a co! przynajmniej się poopalają. Nie wiem kto zarządza tym basenem osobiście, ale chyba zależy mu na rychłym końcu tego obiektu! Paranoja jakaś! No i byłbym zapomniał o parkingu pod tak wielki obiekt! Nie zdziwiłbym się jakby Kmita miał udział w tym bezsensownym zarządzaniu tym obiektem, jak na razie pokazał, że nigdy nie skalany pracą Prezes potrafi tylko brać pieniądze….autobusy są w stanie tragicznym, nie ma przetargów na nowe, nie ma pieniędzy dla pracowników, kierowców. Tak to jest jak się nigdy nie pracowało a teraz jest sie prezesem! Idiotyzm!
Można by do tych cudownych filtrów na basenie podłączyć kolektory słoneczne i mamy basen czynny dłużej.Co ja gadam ,a pieniądze skąd
[quote name=”pływak”]a basen dlaczego jeszcze nieczynny? taki upał…[/quote]
Taka moda. Kiedyś basen na Czarnej Górze był otwierany 1 czerwca dzięki czemu można było z niego korzystać kilka dni dłużej. Niestety bez podgrzewanej wody basen czynny jest raptem 10-15 dni w roku.
Chore było odbudowanie przed laty basenu i w tym samym czasie generalny remont basenu na Os. Młodych. A wystarczyło połączyć te dwie inwestycje i wybudować całoroczny basen na Czarnej Górze.
Na razie czytamy o stadionie do piłki nożnej i bieżniach. Oprócz obiektu piłkarskiego na Czarnej Górze są też korty tenisowe, co z nimi? Jaki jest pomysł na zagospodarowanie pobliskiego parku? Co dalej z basenem otwartym przez 3-4 miesiące?
Jakby ktoś z jajami tym zarządzał to i basen byłby otwarty,strefa weekendowego grilla,o występach lokalnych zespołów młodzieżowych nie wspomnę. Mieszkam w Jönköping w Szwecji,tam maja np.weekend pod namiotami,całe rodziny,wszyscy się zajebiście bawią,poznają sąsiadów itd. A u nas w Olkuszu mandat jak dzieciak do fontanny na Rynku wejdzie!! Chore to jest. Cofamy się??? W cywilizacji
Zaangażować posła Osucha, niech się weźmie do roboty i poszuka pieniędzy dla Olkusza w ministerstwach. Przecież zdaje się, że jest w komisji sportu. To ludzie z naszego miasta go przede wszystkim wybrali i to dzięki nam jest posłem to teraz oczekujemy spłaty długu jaki ma wobec społeczeństwa.
[quote name=”pływak”]a basen dlaczego jeszcze nieczynny? taki upał…[/quote]
Tak w pocie czoła planowali że nie było czasu otworzyć …
NAJWYŻSZY CZAS NA REMONT BO WSTYD NA TAKA GMINE ŻEBY ŻWIREK NA STADIONIE BYL….O TRYBUNACH NIE MOWIE…..
SA MIEŚCINKI ZE MAJA LEPSZA INFRASTRUKTURE….
a basen dlaczego jeszcze nieczynny? taki upał…
taka kwota nie wchodzi w grę w tej kadencji. ale za pare kadencji moze sie uda. czas pokaze.