Konferencja prezentująca wyniki odkryć dokonanych w trakcie prac rewitalizacyjnych rozpoczęła czterodniowe obchody Uroczystego Otwarcia Rynku. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać kilku wykładów związanych z archeologią i historią miasta. Spotkanie było próbą podsumowania tego, co działo się na rynku przez ostatnie trzy lata. Wiadomo już, że na dotychczasowych pracach rewitalizacja się nie kończy. Kolejnym etapem będzie zagospodarowanie tego miejsca tak, żeby stało się ono centrum życia społecznego Olkusza.

– Projekt obejmował nie tylko prace, które widać dzisiaj na powierzchni. Została wymieniona cała infrastruktura podziemna. Kompleksową rewitalizacją została objęty teren około dwóch hektarów. Ze względu na odkrycia archeologiczne, w tym przede wszystkim zachowane w bardzo dobrym stanie relikty ratusza,  projekt podlegał ciągłym zmianom. Mieliśmy wiele dylematów, ale ostatecznie wybraliśmy historię dla przyszłości. Nie było łatwo, jednak naszym celem cały czas było to, żeby tutaj wróciło życie – podsumował Dariusz Rzepka, burmistrz Olkusza.

Kiedy podejmowano decyzje o rewitalizacji, wiedza o tym, co kryje się pod płytą była niewielka. Dalsze losy projektu zweryfikowało odkrycie piwnic ratusza. Nadarzyła się okazja, by przywrócić Olkuszowi część jego historii. Moim zdaniem nowy rynek będzie katalizatorem pozytywnych przemian – uważa Jacek Hajkowski, architekt i projektant. Jak podkreśla, projekt rynku w nowej odsłonie musiał uwzględniać wszystkie potrzeby – konserwatorskie, społeczne, estetyczne i funkcjonalne.

Chociaż ma on swoich zwolenników i przeciwników, to według fachowców jest pewnego rodzaju kompromisem i próbą pogodzenia różnych oczekiwań. Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków, na tle innych miast, które w tym samym czasie rewitalizowały swoje starówki, Olkusz wykorzystał swoją szansę, ale w dalszym ciągu musimy podejmować kroki, żeby w pełni wykorzystywać potencjał, jaki mamy. – Małe miasta Małopolski są niewykorzystaną szansą regionu. Wydaje się, że w Olkuszu idzie to w dobrym kierunku, ale trzeba zastanowić się, jak maksymalnie wykorzystać możliwości, żeby był on magnesem na turystów – uważa Jan Janczykowski. Jego zdaniem kolejnym krokiem powinno być zadbanie o to, co jest wokół rynku, w tym przede wszystkim o siedzibę dawnego starostwa. – Jest to najcenniejszy olkuski budynek z okresu Królestwa Kongresowego. Obiekt bardzo atrakcyjny i mam nadzieję, że uda się go doprowadzić do świetności – zaznaczył wojewódzki konserwator zabytków.

Magnesem dla turystów z całą pewnością może być multimedialne muzeum zlokalizowane w piwnicach ratusza. Autorzy wizualizacji obecni na konferencji zaprezentowali swój pomysł na zaaranżowanie muzeum. Projekt spotkał się z bardzo dobrym przyjęciem uczestników konferencji, więc miejmy nadzieję, że również mieszkańcom i turystom przypadnie do gustu. – Olkusz jest miastem ze wspaniałą historią, którą warto przypomnieć. Multimedialne muzeum w ratuszu będzie z całą pewnością znane w całym kraju – uważa archeolog dr Wojciech Głowa, który wspólnie z Mieczysławem Bielawskim opracowuje projekt. Ich najlepszym portfolio niech będzie podziemne muzeum na Rynku w Krakowie.  

Jak zaznaczają olkuscy urzędnicy, na tym nie koniec. – Rewitalizacja trwać będzie dalej, chociaż to, co najważniejsze, zostało już zrobione. Nowy rynek ma służyć przede wszystkim mieszkańcom i mamy wiele pomysłów na wykorzystanie potencjału społecznego w sercu miasta. Chcemy, żeby rynek tętnił życiem – podkreśla Agnieszka Kaczmarczyk, kierownik Biura Miejskiego Konserwatora Zabytków.  

Dotychczasowe prace kosztowały 20 mln złotych, z czego połowę pokryła Unijna dotacja.

Podczas konferencji zaprezentowano również referaty dotyczące historii Olkusza. Andrzej Feliksik przypomniał, jak wyglądał handel ołowiem w średniowiecznym mieście. Doktor Waldemar Komorowski opowiedział historię olkuskiego ratusza nawiązując do tego typu budynków użyteczności publicznej w Polsce i w Europie.

Dużą dawkę wiedzy dostarczyła Izabela Mianowska, która kierowała badaniami archeologicznymi podczas rewitalizacji. – Podczas prac ziemnych trafiliśmy na wiele niespodzianek archeologicznych bezcennych dla uzupełniania historycznych luk. Rzeczywistość zweryfikowała wiele hipotez. Prawdą jest, że te badania przedłużały ostateczny termin zakończenia prac, ale ich wykonanie było konieczne i dostarczyło ogromu wiedzy – mówi Izabela Mianowska.

Bezdyskusyjnie największym i najbardziej zaskakującym odkryciem są zachowane w doskonałym stanie mury ratusza. Pierwsza grupa olkuszan już miała szansę zwiedzić je i z pomocą przewodników Agnieszki Lis i Henryka Witeckiego poznać jego interesującą historię.

Na olkuskim rynku można oglądać wystawę zdjęć fotografów z Olkuskiego Klubu Miłośników Fotografii. Zaprezentowano prace wykonane przed, w trakcie i po rewitalizacji, co okazało się interesującą retrospekcją..

Czy Olkusz rzeczywiście wykorzystał swoją szansę i lifting rynku pobudzi go do życia? Odpowiedź na to pytanie zostawiamy Wam.

Zobacz naszą fotogalerię:

{joomplu:42564}{joomplu:42566}{joomplu:42542}{joomplu:42572}

 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
40 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Explanatory
Explanatory
9 lat temu

Szkoły ponadgimnazjalne są w gestii Starosty a nie Burmistrza.

[quote name=”gdzie gospodarz ?”]Z PRZODU LICEUM Z TYŁU MUZEUM
Rynek cacy ,to może czas zająć sie peryferiami Olkusza.
Na ZSZ przy OFNE dziurawa rynna, wodospad po scianie sie leje. zaraz tynk odpadnie, grzyb i budynek do rozbiórki lub sprzedazy za grosze jako rudera. A przeciez dopiero co był remontowany, z nową instalacją CO. Można by było go wykorzystac chociażby na mieszkania socjalne, hotel czy nawet wynająć pomieszczenia . Władzo olkuska, dobry gospodarz to nie tylko myśli o pomnażanie dorobku ale i szanuje to co już jest aby nie popadło w ruine.[/quote]

Atla
Atla
9 lat temu

[quote name=”iza”]Mam dość władz olkuskich pod kazżym względem. To ludzie bez wyobraźni, aroganci, którzy nie liczą się z mieszkańcami. Np. nocne zakłócanie ciszy czy to na terenach ofne, czy na rynku olkuskim. Dudnienie nie do zniesienia dla dorosłogo a jak mają sobie z tym poradzić małe dzieci czy zdezorientowane zwierzęta? Odpowiedz prymitywna władzo![/quote]

ja też mam ich dość

iza
iza
9 lat temu

Mam dość władz olkuskich pod kazżym względem. To ludzie bez wyobraźni, aroganci, którzy nie liczą się z mieszkańcami. Np. nocne zakłócanie ciszy czy to na terenach ofne, czy na rynku olkuskim. Dudnienie nie do zniesienia dla dorosłogo a jak mają sobie z tym poradzić małe dzieci czy zdezorientowane zwierzęta? Odpowiedz prymitywna władzo!

Luk
Luk
9 lat temu

Po co ci praca jak masz zaj…sty rynek.
[quote name=”Jeszcze młody”]Widać, że władze w tym burmistrz Rzepka nie mają pomysłów na rozwiązanie prawdziwych problemów Olkusza, dlatego wydają 21 mln zł na remont ładnego wcześniej rynku…a nie na tworzenie warunków do powstawania w gminie miejsc pracy. A młodzi od dawna masowo uciekają gdzie się tylko da, byle daleko stąd, bo nie ma tu przyszłości.[/quote]

Jeszcze młody
Jeszcze młody
9 lat temu

Widać, że władze w tym burmistrz Rzepka nie mają pomysłów na rozwiązanie prawdziwych problemów Olkusza, dlatego wydają 21 mln zł na remont ładnego wcześniej rynku…a nie na tworzenie warunków do powstawania w gminie miejsc pracy. A młodzi od dawna masowo uciekają gdzie się tylko da, byle daleko stąd, bo nie ma tu przyszłości.

Realista
Realista
9 lat temu

[quote name=”qbuś”][quote name=”Bez zciemy”][quote name=”Moniqe”]Dobrze zrobiona robota, fajny rynek nie ma się co wstydzić jak ktoś przyjedzie..[/quote]

Trzeba być nieźle zakompleksionym człowiekiem by wstydzić się za jakiś rynek….przecież to nie twoja działka…[/quote]
Twój nick jak coś powinien być „bez ściemy” a nie zciemy. Widać jak ograniczonym człowieczkiem jesteś, zacznij od zakupu słownika, a jeśli jesteś nieudolnym bezrobotnym matołkiem …[/quote]

Odezwała się „robotna” i „wykształcona”, może jesteś taka gorliwa i „robotna” bo dostajesz pieniądze z urzędu? Niestety jak życie często pokazuje najbardziej zachwycają się rynkiem i tym co robi burmistrz Rzepka ludzie z nim w jakiś sposób związani, oni też atakują oponentów, którzy chcą by w mieście coś w końcu naprawdę ruszyło i by była praca. Ale po co im praca w końcu oni grzeją ciepłe posadki, dlatego ludzie ich mało obchodzą.

qbuś
qbuś
9 lat temu

[quote name=”Bez zciemy”][quote name=”Moniqe”]Dobrze zrobiona robota, fajny rynek nie ma się co wstydzić jak ktoś przyjedzie, dajcie sobie luzu krytykanci, startujcie w wyborach może was wybiorą wtedy to wy będziecie decydować. Burmistrz nie jest moim faworytem, zresztą nawet w Olkuszu czy regionie się nie urodził, ale cos zrobił z tą paskudną płytą rynku która była. Tyle w temacie[/quote]

Trzeba być nieźle zakompleksionym człowiekiem by wstydzić się za jakiś rynek….przecież to nie twoja działka…[/quote]
Twój nick jak coś powinien być „bez ściemy” a nie zciemy. Widać jak ograniczonym człowieczkiem jesteś, zacznij od zakupu słownika, a jeśli jesteś nieudolnym bezrobotnym matołkiem to przede wszystkim dlatego że jesteś tak ograniczony. Rynek jest fajny. Odpuścicie sobie niedojdy życiowepzz8

alek
alek
9 lat temu

[quote name=”demostenes”]brak toalet[/quote]
no właśnie. muszę teraz sikać po murach magistratu (choć nie tylko). wiadomo że jak człowiek wypije dwa/trzy piwa to musi gdzieś oddać mocz.

czesiek
czesiek
9 lat temu

[quote name=”Moniqe”]Dobrze zrobiona robota, fajny rynek nie ma się co wstydzić jak ktoś przyjedzie, [/quote]
a kto ma przyjechać moniczko?
na prawdę wstydziłaś się „starej płyty” olkuskiego rynku?

gdzie gospodarz ?
gdzie gospodarz ?
9 lat temu

Z PRZODU LICEUM Z TYŁU MUZEUM
Rynek cacy ,to może czas zająć sie peryferiami Olkusza.
Na ZSZ przy OFNE dziurawa rynna, wodospad po scianie sie leje. zaraz tynk odpadnie, grzyb i budynek do rozbiórki lub sprzedazy za grosze jako rudera. A przeciez dopiero co był remontowany, z nową instalacją CO. Można by było go wykorzystac chociażby na mieszkania socjalne, hotel czy nawet wynająć pomieszczenia . Władzo olkuska, dobry gospodarz to nie tylko myśli o pomnażanie dorobku ale i szanuje to co już jest aby nie popadło w ruine.

Młody
Młody
9 lat temu

Obejrzałem fotogalerię i skojarzyłem z fundacją „władza dla władzy”

marcinK
marcinK
9 lat temu

Olkusz to MY!

Pokażmy, że jesteśmy razem a nie przeciwko sobie!

Rynek mi się podoba. Jest czysto i schludnie. Małymi krokami zmienimy nasze miasto.

mario
mario
9 lat temu

[quote name=”Artykuł”]Czy Olkusz rzeczywiście wykorzystał swoją szansę i lifting rynku pobudzi go do życia?[/quote]
A jakimże to cudem stać się może? Do życia pobudzone zostały firmy zewnętrzne, które tenże lifting przez kilka lat wykonywały – nie tylko budowlane, ale i archeologiczne. Olkusz nie zacznie raptem tętnić turystycznym, dochodowym życiem tylko dlatego, że od czasu do czasu jakaś zabłąkana wycieczka zechce obejrzeć piwnice ratusza. Nie będzie także kolejek chętnych, którzy sowicie zapłacą za podziwianie nowej nawierzchni płyty.Kopa do życia dać może Olkuszowi wyłącznie mądra ekonomia, a nie kosmetyka. Czysty Rynek to za mało, aby nie było to miasto tych, którzy już z niego uciekli i tych, którzy marzą, aby jak najszybciej zrobić podobnie, tylko nie mają gdzie na bilet zarobić.

Pryt1
Pryt1
9 lat temu

[quote name=”Głowy Cukru”][quote name=”xyz pisior”]Są dwie bzdurne tablice unijne na Rynku. Polska nie jest wolnym krajem. Piórniki by lepiej biednym dzieciom za to kupić. Tak nas okradają.[/quote]
Jak Polska nie jest wolnym krajem to wyprowadź się na Białoruś albo do Korei Pn, a dzieciom nie piórnik, tylko tobie pióropusz trzeba kupić, ozdobić i wysłać na karnawał do Rio, takiś zdolny i śmieszny zarazem :lol:[/quote]

sam się wyprowadź

Głowy Cukru
Głowy Cukru
9 lat temu

[quote name=”xyz pisior”]Są dwie bzdurne tablice unijne na Rynku. Polska nie jest wolnym krajem. Piórniki by lepiej biednym dzieciom za to kupić. Tak nas okradają.[/quote]
Jak Polska nie jest wolnym krajem to wyprowadź się na Białoruś albo do Korei Pn, a dzieciom nie piórnik, tylko tobie pióropusz trzeba kupić, ozdobić i wysłać na karnawał do Rio, takiś zdolny i śmieszny zarazem 😆

Bez zciemy
Bez zciemy
9 lat temu

[quote name=”Moniqe”]Dobrze zrobiona robota, fajny rynek nie ma się co wstydzić jak ktoś przyjedzie, dajcie sobie luzu krytykanci, startujcie w wyborach może was wybiorą wtedy to wy będziecie decydować. Burmistrz nie jest moim faworytem, zresztą nawet w Olkuszu czy regionie się nie urodził, ale cos zrobił z tą paskudną płytą rynku która była. Tyle w temacie[/quote]

Trzeba być nieźle zakompleksionym człowiekiem by wstydzić się za jakiś rynek….przecież to nie twoja działka…

Bez zciemy
Bez zciemy
9 lat temu

[quote name=”Moniqe”]Dobrze zrobiona robota, fajny rynek nie ma się co wstydzić jak ktoś przyjedzie, dajcie sobie luzu krytykanci, startujcie w wyborach może was wybiorą wtedy to wy będziecie decydować. Burmistrz nie jest moim faworytem, zresztą nawet w Olkuszu czy regionie się nie urodził, ale cos zrobił z tą paskudną płytą rynku która była. Tyle w temacie[/quote]

taaa….a świstak siedzi i zawija w sreberka…

xyz
xyz
9 lat temu

Są dwie bzdurne tablice unijne na Rynku.Polska nie jest wolnym krajem.Piórniki by lepiej biednym dzieciom za to kupić.Tak nas okradają.

Moniqe
Moniqe
9 lat temu

Dobrze zrobiona robota, fajny rynek nie ma się co wstydzić jak ktoś przyjedzie, dajcie sobie luzu krytykanci, startujcie w wyborach może was wybiorą wtedy to wy będziecie decydować. Burmistrz nie jest moim faworytem, zresztą nawet w Olkuszu czy regionie się nie urodził, ale cos zrobił z tą paskudną płytą rynku która była. Tyle w temacie

nick
nick
9 lat temu

pieniądze wyrzucone w błoto

Luk
Luk
9 lat temu

Teraz będą wywiady, autografy, wizyty w zakładach pracy… hmm a właśnie w jakich zakałdach?

Może i rynek ładny, ale czy ktoś się zastanawiał czy tak naprawdę tyle to powinno kosztować? Teraz jeszcze igrzyska i lud będzie hepi.

Pan burmistrz i tak kończy kadencję więc się pochwali, że w kampani miał być rynek – jest, miał być skejtpark – będzie. A co nie stać nas?

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
9 lat temu

[quote name=”ania”]ludzie , choć by wam du..pę miodem smarowali to i tak wam źle…[/quote]

Powiedziała ta co jej wysmarowali….

Rozbawiony
Rozbawiony
9 lat temu

Najlepszym sposobem wydania tych pieniędzy byłoby dofinansowanie elektrowni wiatrowej w Zimnodole.

[quote name=”Inters”]Szkoda tych 21mln, powinny byś przeznaczone na inne dużo ważniejsze dla mieszkańców cele.[/quote]

z urzędu
z urzędu
9 lat temu

Jaki pan taki kram – burmistrz dba głównie o pijar.

ania
ania
9 lat temu

ludzie , choć by wam du..pę miodem smarowali to i tak wam źle!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Inters
Inters
9 lat temu

Te pieniądze powinny być przeznaczone na Specjalną Strefę Ekonomiczną, w Olkuszu przede wszystkim potrzeba ludziom pracy, bo takie „atrakcje” chleba nie dają.

Inters
Inters
9 lat temu

Szkoda tych 21mln, powinny byś przeznaczone na inne dużo ważniejsze dla mieszkańców cele.

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
9 lat temu

[quote name=”klara”]LUDZIE przestańcie narzekać….[/quote]
Kobieto stąd! Fruwasz w obłokach. Mamy przestać myśleć i reagować? O wiele było napisać, stulcie pyski. Kto tych propozycji wysłucha… Jak wysłuchano mieszkanców Olkusza w sprawie „pseudo obwodnicy. Jak odbierane sa głosy mieszkańców olkuskich blokowisk, których magistrat nie widzi i nie chce widzieć. Odpisy podatkowe naliczne są na każdego mieszkańca, a dla magistratu liczy sie tylko centrum. Rozliczne remonty tych samych ulic centrum powtarzaja się w kółko bez ładu i składu. Na osiedlach smutek, marazm i beznadzieja. Ulice nie są remontowane od momentu ich budowy tu i ówdzie okraszone jak krowimi plackami łatami z byle jakiego asfaltu, pełne dziur, wyboin i kolein, a miasto ani myśli robić cokolwiek. Zdecydowana wieszość mieszkańców naszego miasta z tego, że mieszkaja w Olkuszu ma zwyczajne zero. Czas najwyższy to radosne partolenie wszystkiego i wyrzucanie pieniędzy w błoto przez magistrackich decydentów skończyć.

taki sobie pan
taki sobie pan
9 lat temu

a mnie tam dynda bo tam nie chodze,
kto ma dzis czas wysiadywac na rynkowych ławeczkach ?

yorek
yorek
9 lat temu

To totalna kompromitacja z olbrzymie pieniądze.Pustynia kamienna ze szklarnią przyklejoną do niewiadomo czego. Brak związku z górniczą historią miasta. żenada. Wykonawstwo fatalne. Ale jaka władza taki rynek.

gogo
gogo
9 lat temu

Część Rynku, ta od strony Batorówki – OK. Sympatyczne klomby, fontanny mogą być, ławeczki ładne. Część centralna, ta z resztkami ratusza – bez wyrazu. Amfiteatrzyk paskudny, szklarnia przyklejona do ratuszowych murów pasuje do nich jak pięść do nosa. Część przed urzędem – no cóż można powiedzieć o łysym, gigantycznym parkingu poza tym, że jest łysym, gigantycznym parkingiem. Nabijanie statystyk odwiedzalności punktowi informacji turystycznej poprzez zrobienie z istniejącej tam toalety publicznego szaletu – żenada.Natomiast niezaprzeczalnym sukcesem jest odnowienie uliczek odchodzących od Rynku. Bóżnicza, Augustiańska, Żuradzka są klimatyczne i urocze. Jedyne co należałoby jeszcze tam zrobić to chwycić za fraki właścicieli Batorówki (ohydne, zabite dechami podwórko na tyłach budynku), właścicieli zielono-niebieskich, liniejących kamienic, właścicieli powiewającej folią na dachu. chałupy rogu Rynku i Żuradzkiej. Szpecą niesamowicie!

demostenes
demostenes
9 lat temu

Droga Klaro, nie denerwuj się.Na tzw „rewitalizację” olkuskiej Starówki wydano ponad 20 000 000 złotych z budżetu Gminy.Wydano 20 mln zł w imieniu mieszkańców Olkusza , w znaczącej części pochodzące z ich podatków i opłat.Dlatego mieszkańcy mają prawo wyrażać swoje opinie.Nie odbieraj im tego prawa.I zrozum, że jeżeli są mieszkańcy, którym się ten Rynek nie podoba , to żadne zaklęcia i pokrzykiwania nie pomogą. Jeżeli Tobie, szanowna Klaro, ten Rynek się podoba, przedstaw nam swoje argumenty- dlaczego?.Z wielką przyjemnością je przeczytam.

JKT
JKT
9 lat temu

ten rynek to [quote name=”demostenes”]Tzw „rewitalizacja” olkuskiej Starówki to inwestycja nieudana,zrealizowana bez pomysłu, za olbrzymie pieniądze i nieprzyjazna dla mieszkańców.Olkuski Rynek jest pozbawiony jakiejkolwiek idei, jakiejkolwiek myśli architektonicznej.Nie ma na nim zaznaczonego żadnego śladu wielowiekowej historii miasta (gdzie są jakieś elementy górnictwa, które przez wieki stanowiło o bogactwie miasta, a wkrótce odejdzie do historii).Tak naprawdę na Rynku są tylko dwa elementy archit. – fontanna i dziwny budynek z przyczepioną drewnianą sceną i plastikowym pawilonem.Fontanna ma niezwykle prostą formę ; trudno doszukać się w niej jakiegoś olkuskiego charakteru.Budynek na środku Rynku to jakiś architektoniczny potworek.Najzabawniejsza w tym artykule jest wypowiedż Pani Ka czmarzyk, że nowy Rynek ma służyć mieszkańcom.Kompletnie nie myślano o mieszkańcach- niewielka ilość ławek i innych miejsc do siedzenia,…[/quote]

ten rynek to kompromitacja

klara
klara
9 lat temu

LUDZIE przestańcie narzekać!!!! To be, tamto be,.. przecież nie da sie czytać tych komentarzy! Uważacie że było lepiej? To co było lepsze? Konkrety proszę. Trzeba było iść na konsultacje społeczne i się wykazać. jest ładnie, a będzie jeszcze ładniej, bo jeszcze duzo rzeczy da sie zrobic. Chcecie elementy górnicze? Zaproponujcie coś. Kwiatki, ławki, kosze? Zgłoście to.

Nie mogę znieść tego olkuskiego narzekania na wszystko i wszystkich!

Jestem dumna z tego, że rynek tak wygląda i sie nie wstydze, ze stad jestem.

demostenes
demostenes
9 lat temu

Tzw „rewitalizacja” olkuskiej Starówki to inwestycja nieudana,zrealizowana bez pomysłu, za olbrzymie pieniądze i nieprzyjazna dla mieszkańców.Olkuski Rynek jest pozbawiony jakiejkolwiek idei, jakiejkolwiek myśli architektonicznej.Nie ma na nim zaznaczonego żadnego śladu wielowiekowej historii miasta (gdzie są jakieś elementy górnictwa, które przez wieki stanowiło o bogactwie miasta, a wkrótce odejdzie do historii).Tak naprawdę na Rynku są tylko dwa elementy archit. – fontanna i dziwny budynek z przyczepioną drewnianą sceną i plastikowym pawilonem.Fontanna ma niezwykle prostą formę ; trudno doszukać się w niej jakiegoś olkuskiego charakteru.Budynek na środku Rynku to jakiś architektoniczny potworek.Najzabawniejsza w tym artykule jest wypowiedż Pani Ka czmarzyk, że nowy Rynek ma służyć mieszkańcom.Kompletnie nie myślano o mieszkańcach- niewielka ilość ławek i innych miejsc do siedzenia,, brak toalet, brak możliwości schronienia się przed deszczem i upałem, mało zieleni .

Mieszkaniec3
Mieszkaniec3
9 lat temu

olkuski rynek wygląda gorzej niż przed wymianą płyty

Mieszkaniec3
Mieszkaniec3
9 lat temu

Na olkuskim rynku wygląda gorzej niż przed wymianą płyty.

????????
????????
9 lat temu

Lifting typowy – rynek wygląda gorzej niż przed liftingiem. Oprócz kiepskiej koncepcji wykonanie jest fatalne – zobaczcie, jak wygląda „scena”.
Dla „ożywienia'” rynku proponuje jeszcze kilka zakazów :))))

bmx
bmx
9 lat temu

Mało ławek,szkoda bo udane,toporne stojaki na rowery,b nieudane,

Dr Watson
Dr Watson
9 lat temu

Pomijając rzeczy niewątpliwie ciekawe, bulwersujący jest fakt, że burmistrz Rzepka chce przywrócić „życie” olkuskiemu rynkowi. Już dawno wspólnie z Łysoniem zapomnieli, że Olkusz w ogóle nie składa się z rynku, w którym mieszka zaledwie garstka olkuszan, lecz z kilku wielkich osiedli – pustyń, na których, tak apropos, po dwóch kadencjach mieszkańcy nie wiedzą jak Rzepka i Łysoń wyglądają, i raczej nie chcą wiedzieć.
Rynek jest piękny, ale to nie olkuska władza rynek rewitalizowała, władza tylko drepta, uśmiecha się i wyczekuje laurów.
Kto będzie przychodził na olkuski rynek na razie trudno wyczuć, należy przypuszczać, że najbardziej będą przyciągały odpusty i kolacje wigilijne… na pokaz. O odkrytych zabytkach będziemy się wypowiadać jak poznamy szczegóły, ale rozumiemy, że to w swoim czasie.
Cieszymy się, że rynek jest piękny, cieszymy się, że został otwarty, nie cieszymy się, że upiększy widok z okien zaledwie kilku burmistrzom. Prawdziwy Olkusz jest inny.