pytajnik

Taki pomysł nie od dziś „krąży” wśród mieszkańców około 600-osobowego sołectwa. Powód? Małe zainteresowanie wsią ze strony władz miasta i gminy. Czy niesułowiczanie zdecydują się na przyłączenie do gminy Trzebinia?

 

Temat został podjęty na zebraniu wiejskim na początku września. – Zaprosiliśmy starostę i burmistrza. Starosta Kwaśniewski przyjechał, chociaż w tym czasie były organizowane powiatowe dożynki. Z kierownictwa urzędu nie pojawił się nikt. Taka sytuacja ma miejsce nie po raz pierwszy – komentuje sołtys Ryszard Lasoń. Sołtys podkreśla, że do poruszenia tematu zobligowali go rodzice przedszkolaków, które chodzą do oddziału przedszkolnego w sąsiedniej Lgocie. – Utrzymanie przedszkoli w całości spoczywa na samorządach. Naturalne jest, że za naszych dwanaścioro dzieci płaci gmina Olkusz. W czerwcu pojawiła się informacja, że dzieci mogą nie zostać przyjęte do placówki w Lgocie, ponieważ Olkusz nie uregulował płatności. Od stycznia dyrekcja placówki wystosowała już trzy pisma w sprawie zapłaty około 30 tys. złotych – wyjaśnia Ryszard Lasoń.

Powodem niezadowolenia mieszkańców jest również fakt, że w tym roku nie zostaną zrealizowane drogowe inwestycje, zgłoszone przez Radę Sołecką do tegorocznego budżetu. Dwa wnioski dotyczyły dokończenia remontów ulic Głębowiec i Młyńskiej. Trzecią inwestycję, budowę boiska do piłki plażowej, zdecydowano się ostatecznie realizować z funduszu sołeckiego. – Niestety, nasze wnioski przepadły. W budżecie miasta nie ma pieniędzy, a w odpowiedziach na pisma wysyłane również przez mieszkańców od kilku lat dowiadujemy się, że realizacja np. remontów dróg będzie możliwa, jeśli tylko pojawia się oszczędności. W sprawie uciążliwości związanych z drogą wojewódzką numer 791 do dziś nie ma odpowiedzi – mówi sołtys Lasoń.

Burmistrz Dariusz Rzepka przyznaje, że rzeczywiście na ostatnim zebraniu nie było przedstawiciela władz gminy. – Tym razem tak się złożyło. Do przekazywania dotacji na przedszkolaków jesteśmy zobowiązani wówczas, gdy chodziło o prywatną placówkę. Dyrekcja zespołu szkół, gdzie mieści się oddział przedszkolny w Lgocie, została już poinformowana, że przekażemy im dobrowolną dotację po zaakceptowaniu jej przez radnych. Pomysł przyłączenia Niesułowic do gminy Trzebinia nie jest nowy. Po ostatnim spotkaniu z przedstawicielami rady sołeckiej wiem, że wśród mieszkańców zdania są podzielone.  W Lgocie mają szkołę, kościół, cmentarz, do niedawna w Niesułowicach nie było domu kultury. Z drugiej strony łatwiejszy dojazd jest do Olkusza niż do Trzebini, czy też stolicy powiatu, Chrzanowa. Postaramy się być na najbliższym spotkaniu z mieszkańcami na początku października – twierdzi burmistrz Dariusz Rzepka.

Sprawa odłączenia się Niesułowic od ziemi olkuskiej została poruszona na ostatniej sesji Rady Powiatu. – Mieszkańcy Niesułowic dążą do tego, by pożegnać się z gminą Olkusz i powiatem olkuskim, bo są traktowani jak piąte koło u wozu. Mieszkańcy wielokrotnie występowali w sprawie złego stanu drogi –  łącznika między Niesułowicami a Gorenicami, głównie w okresie zimowym. Wtedy, przy dużym oblodzeniu, wieś jest odcięta od świata. Powinno im się złożyć konkretne deklaracje. Ludzie są bardzo rozgoryczeni. Sołtys już prowadzi zaawansowane rozmowy ze starostą chrzanowskim i burmistrzem Trzebini, by dokonała się secesja tego sołectwa. Dlatego proszę o rozmowę starosty z sołtysem – mówił radny Paweł Piasny.

Starosta twierdzi, że jest już po rozmowie z mieszkańcami sołectwa. – W poprzedniej kadencji, pięć lat temu, pojechałem na spotkanie do Niesułowic. Od tamtego czasu nigdy nie zapraszano mnie na spotkania z mieszkańcami. Przed wyborami sołtys zaprosił pana Piasnego i mojego poprzednika. Wtedy rzeczywiście padły obietnice, że ta droga będzie zrobiona. Ja o tę drogę upominałem się jeszcze w interpelacji w 2007 roku. Co się okazuje? Wcześniej, przed tym spotkaniem, ktoś z władz powiatu zwrócił się do nadleśnictwa, żeby przekazać im tę drogę, bo powiatowi jest niepotrzebna. Byłem w Niesułowicach na ostatnim spotkaniu, przedstawiłem mieszkańcom, jaka jest moja propozycja, jakie są możliwości. Mieszkańcy przyjęli to do wiadomości, podziękowali za spotkanie – poinformował Jerzy Kwaśniewski.

– Mieszkańcy Niesułowic naprawdę dążą do odłączenia się od Olkusza. Obawiam się, że im się to uda, tracimy po kolei ważne instytucje w powiecie i za chwilę nie będziemy powiatem. Obym się myliła – dodała radna Zdzisława Szczygieł.

Na początku października w Niesułowicach zaplanowano spotkanie mieszkańców. Wtedy okaże się,  jakie zdanie w kwestii przynależności do danej gminy mają niesułowiczanie. – Ostateczne zdanie należy do mieszkańców – puentuje sołtys Lasoń.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
27 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
August II
August II
11 lat temu

(moderacja) Pamiętajcie tylko o jednym Pan Lasoń i Pan Piasny nie wróżą Wam nic dobrego. Oni zrobią to co będzie się im opłacało. IM NIE WAM. Na was nie będą się oglądać. Oczkiem w głowie innej gminy nie będziecie. Nikt się Wami nie interesuje to świadczy o sołtysie.
Więc jak chcecie to idźcie ale nie zapomnijcie zabrać ze sobą tych entuzjastów wiatraków Piasnego i Lasonia.

autostop
autostop
11 lat temu

przecież do tych Niesłowic nawet nie ma czym dojechać,za górami, za lasami,,,,,,

Galicyjski
Galicyjski
11 lat temu

[quote name=”mieszkaniec”]A może w interesie sołtysa jest przejście sołectwa pod powiat Chrzanów Gminę Trzebinia bo w wyborach samorządowych do Gminy Olkusz nie może się „biedak” załapać.[/quote]
Mieszkańcy Niesułowic już dawno panu podziękowali za działalnośc nie wybierając pana na radnego. Tu w grę wchodzi prywata i PR tego pana mydlącego oczy – choc jest w tym świetny na szczęście wielu go przejrzało. Parcie na szkło coraz widoczniejsze…

G....t
G....t
11 lat temu

Potrzeby mieszkańców są zasadne i nie nalezy ich lekceważyć. Ale sołtys mając świadomość że reprezentuje małą społeczność przespał ostatnie 6 lat. Czy zrobił
cokolwiek na rzecz integracji z mieszkańcami innych miejscowości aby wspólnie lobować za potrzebami ? Ma wokół siebie Żuradę, Witeradów i Gorenice – czy rada za namową sołtysa próbowala wspólnymi siłami jakiejkolwiek inicjatywy ? Nie słyszałem, ale wszytkiego nie wiem. Wiem natomisat , że sołtys spotkał się (na wódce ? )z sołtysem oraz radnym z Zimnodołu i wyuczył przemówienia podanego na karteczce. Gdzie Zimnodół a gdzie Niesułowice ? Z takiej pracy nie może być drogi i kołaczy. Wg mnie jak się chce wezwać burmistrza na dywanik to trzeba mieć argumenty i sojuszników a nie pustą szkalnkę i roszczenia. Mam nadzieję że sprawy zwiazane z szkoła uda się uregulować.

wisdom_tooth
wisdom_tooth
11 lat temu

Niestety Olkusz musi pozostać przy powiecie olkuskim…

tttttttttttttttttttt
tttttttttttttttttttt
11 lat temu

[quote name=”YOGI”]Trudno się dziwić tym planom. Czy ktoś jest w stanie podać chocby jeden powód dla którego warto byłoby zostać w Olkuszu albo „trzymać się” Olkusza? Przeciez jedynym pomysłem na funkcjonowanie tego miasta jest zamykanie, likwidowanie, likwidowanie i zamykanie. Najwazniejsze dla władz nie jest przetrwanie ich samych i widac to gołym okiem.. Do zarządzania potrzebny jest madry łeb i umiejetności a nie liczenie że opatrzność zrewanzuje się nagłym cudem za dymanie na pielgrzymki i odmawianie różańca. .[/quote]
„święta” prawda!!!!!!

YOGI
YOGI
11 lat temu

Trudno się dziwić tym planom. Czy ktoś jest w stanie podać chocby jeden powód dla którego warto byłoby zostać w Olkuszu albo „trzymać się” Olkusza? Przeciez jedynym pomysłem na funkcjonowanie tego miasta jest zamykanie, likwidowanie, likwidowanie i zamykanie. Najwazniejsze dla władz nie jest przetrwanie ich samych i widac to gołym okiem.. Do zarządzania potrzebny jest madry łeb i umiejetności a nie liczenie że opatrzność zrewanzuje się nagłym cudem za dymanie na pielgrzymki i odmawianie różańca. .

bez pudru
bez pudru
11 lat temu

Wcale nie jestem tym zaskoczony, że sołtys myśli bardziej perspektywicznie od burmistrza i starosty. Krótkowzroczność obu jest podobna. Jeden widzi tylko rynek, drugi Gorenice. Może to z sprawą rynku, z którego remontem Trzebinia już dawno się uporała, a może z powodu szpitala, który bez prywatyzacji funkcjonuje o wiele lepiej niż nasz, a być może z powodu planów budowy kopalni węgla w okolicach Płok. Powody można mnożyć, bo jest ich zdecydowanie więcej na korzyść takiej decyzji, bo szans rozwoju należy upatrywać tam gdzie tworzy się dla nich warunki. Olkuska władza stworzyła takie dla supermarketów i ….??? Brak lecytyny, czy smutna rzeczywistość.

ankaq
ankaq
11 lat temu

[quote name=”Red”][quote name=”Tomek123456″]Niebawem przyłączą nas do powiatu Chrzanowskiego, dziś powiat olkuski jest najmniejszy w małopolsce. Ja jestem za![/quote]
Należy dążyć do tego aby wzmocnić powiat, np. przez zatrzymanie instytucji znajdujących się w nim – Sanepid, Inspektorat budowlany itp. Oraz starać się o inne. Nie można uprawiać czarnowidztwa np.przyłączenie do chrzanowskiego, bo się spełnią jak kryzys.Powiat olkuski wcale nie jest najmniejszy w Małopolsce! Jest jak na województwo całkiem sporym 114 000 mieszkańców i długą tradycję. Więc należy o niego dbać a nie wieszać psy.[/quote]
czy to od redakcji czy od władz?

ankaq
ankaq
11 lat temu

[quote name=”felek”][quote name=”pavv”]Smutne ale prawdziwe. Wolbrom zmierza w kierunku Miechowa, Bolesław i Bukowno utworzą własną gminę, Witeradów i Gorenice przyłączone zostaną do Krzeszowic i Olkusz ulegnia upadkowi.[/quote]
nie dziwota, wszyscy myśla o przyszłosci i chcą sie rozwijać a Olkusz się cofa w rozwoju do czasów XVIII wiecznych piwnic i zapadlisk pokopalnianych. Zycie gospodarcze olkusza toczy sie wokól dziury na rynku, jeszcze troche i zostaniemy skansenem ,[/quote]
ciekawe co w Olkuszu (mieście i w powiecie) należy pozamykać, aby załatać dziurę budżetową? Wstyd samorządowcy!!!

mieszkaniec
mieszkaniec
11 lat temu

A może w interesie sołtysa jest przejście sołectwa pod powiat Chrzanów Gminę Trzebinia bo w wyborach samorządowych do Gminy Olkusz nie może się „biedak” załapać.

Red
Red
11 lat temu

[quote name=”Tomek123456″]Niebawem przyłączą nas do powiatu Chrzanowskiego, dziś powiat olkuski jest najmniejszy w małopolsce. Ja jestem za![/quote]
Należy dążyć do tego aby wzmocnić powiat, np. przez zatrzymanie instytucji znajdujących się w nim – Sanepid, Inspektorat budowlany itp. Oraz starać się o inne. Nie można uprawiać czarnowidztwa np.przyłączenie do chrzanowskiego, bo się spełnią jak kryzys.Powiat olkuski wcale nie jest najmniejszy w Małopolsce! Jest jak na województwo całkiem sporym 114 000 mieszkańców i długą tradycję. Więc należy o niego dbać a nie wieszać psy.

Tomek123456
Tomek123456
11 lat temu

[quote name=”tttttttttttttttttttt”]Jak burmistrzem jest świętoszek to myśli tylko o ryneczku i okolicy kościoła i tylko o „miasteczku” Olkusz a wioski to mają w d…….e!
Utworzymy Gminę:Żurada-Niesułowice-Witeradów-Osiek!!!![/quote]
Burmistrz to PO wiec a oni ni…………..i POlaków, zresztą ten koleś urodził się w Tarnowskich Górach nigdy olkuszaninem nie był. Niech się wynosi stąd, nic dopbrego nie zrobił, miasto upada

Tomek123456
Tomek123456
11 lat temu

Niebawem przyłączą nas do powiatu Chrzanowskiego, dziś powiat olkuski jest najmniejszy w małopolsce. Ja jestem za!

Matiss
Matiss
11 lat temu

a miejscowością Zederman to może tak ? tylko jak się coś stanie albo jak wybory to pierwsi wolał bym gdyby Zederman przeszedł na Krakowskie

albo swoją gminę z Zawada,gorenice i Zederman tak jak Przeginia i Jerzmanowice

Dyl_Sowizdrzał
Dyl_Sowizdrzał
11 lat temu

[quote name=”Red”]Przyłączmy Lgotę do powiatu olkuskiego jak w latach 1954-58! Pomiędzy tymi sołectwami biegnie granica Galicji i Kongresówki z lat 1815-1914, tak że mentalnie się różnią! Nie może być tak że powiat olkuski będzie się kurczył co parę lat. Tak już od początku istnienia. Władze muszą o tym pomyśleć i zadbać o siłę Olkusza i powiatu![/quote]

Władze Olkusza?
Wygląda na to, że pilnują jedynie własnych partykularnych interesów i udają, że cokolwiek robią dla społeczności olkuskiej. Ta ekipa juz dawno powinna zostać odesłana do lamusa.
Tak zarzadzajac miastem i gminą doprowadzą do likwidacji gminy w Olkuszu i wkrótce Olkusz będzie nalezał do gminy Rabsztyn albo Sieniczno.

Hugo
Hugo
11 lat temu

Skoro włodarze tego miasta doprowadzili do upadku OFNE jedynej takiej żywicielki wielu pikoleń Olkuszan i nie tylko, to jedynie to miasto zasługuje na zaoranie i zapomnienie. Dalej właźcie w pośladki „kieckowym” i ich poplecznikom. Słusznie robią ościenne „wichury”, że nie chcą mieć nic wspólnego z Olkuszem. „Lepiej z mądrym zgubić niż z głupim znaleźć”.

ok.
ok.
11 lat temu

[quote name=”tttttttttttttttttttt”]Jak burmistrzem jest świętoszek to myśli tylko o ryneczku i okolicy kościoła i tylko o „miasteczku” Olkusz a wioski to mają w d…….e!
Utworzymy Gminę:Żurada-Niesułowice-Witeradów-Osiek!!!![/quote]
Dobry pomysł. Dołączyć jeszcze Zimnodół, Zawadę i Zederman, Gorenice do gminy Krzeszowice. Ciekawe czy miasto będzie miało więcej? Dotychczas Olkusz tylko doi sołectwa.

felek
felek
11 lat temu

[quote name=”pavv”]Smutne ale prawdziwe. Wolbrom zmierza w kierunku Miechowa, Bolesław i Bukowno utworzą własną gminę, Witeradów i Gorenice przyłączone zostaną do Krzeszowic i Olkusz ulegnia upadkowi.[/quote]
nie dziwota, wszyscy myśla o przyszłosci i chcą sie rozwijać a Olkusz się cofa w rozwoju do czasów XVIII wiecznych piwnic i zapadlisk pokopalnianych. Zycie gospodarcze olkusza toczy sie wokól dziury na rynku, jeszcze troche i zostaniemy skansenem ,

pavv
pavv
11 lat temu

Smutne ale prawdziwe. Wolbrom zmierza w kierunku Miechowa, Bolesław i Bukowno utworzą własną gminę, Witeradów i Gorenice przyłączone zostaną do Krzeszowic i Olkusz ulegnia upadkowi.

mmmm
mmmm
11 lat temu

Gorenice też mają się odłączyć od powiatu olkuskiego i dołaczyć do krakowskiego

misiek
misiek
11 lat temu

Olkusz za wami tęsknił nie będzie tyle w temacie bye bye

tttttttttttttttttttt
tttttttttttttttttttt
11 lat temu

Jak burmistrzem jest świętoszek to myśli tylko o ryneczku i okolicy kościoła i tylko o „miasteczku” Olkusz a wioski to mają w d…….e!
Utworzymy Gminę:Żurada-Niesułowice-Witeradów-Osiek!!!!

iza
iza
11 lat temu

uświadomcie sobie Państwo przykry fakt – władze się nami interesują tylko w chwilach konieczności dla nich (cztaj: wybory, zbyt „duży szum”,…), wiem, że to przykre, ale jakze prawdziwe

rrrrrrrrrrrrrrr
rrrrrrrrrrrrrrr
11 lat temu

A ZURADA TO SIE INTERESUJA????

Red
Red
11 lat temu

Przyłączmy Lgotę do powiatu olkuskiego jak w latach 1954-58! Pomiędzy tymi sołectwami biegnie granica Galicji i Kongresówki z lat 1815-1914, tak że mentalnie się różnią! Nie może być tak że powiat olkuski będzie się kurczył co parę lat. Tak już od początku istnienia. Władze muszą o tym pomyśleć i zadbać o siłę Olkusza i powiatu!

Bolo
Bolo
11 lat temu

Myślę, że w Trzebini będą” oczkiem w głowie”.