jeżówka

Wolbromscy radni zdecydowali: w przekazanym przez powiat do dyspozycji gminy na 20 lat budynku, w którym kończy niedługo działalność Ośrodek Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży w Jeżówce będzie funkcjonował Dom Pomocy Społecznej. W domu tym zamieszkają i znajdą opiekę przede wszystkim osoby starsze i przewlekle somatycznie chore, pochodzące z terenu gminy.

Podczas grudniowej sesji Rady Miejskiej w Wolbromiu jednomyślnie podjęta została uchwała o powołaniu do życia DPS w Jeżówce, który będzie nową jednostką organizacyjną gminy. Dom będzie funkcjonował w sposób zgodny ze standardami określonymi dla tego typu jednostek i będzie świadczył usługi opiekuńcze w zakresie potrzeb bytowych (mieszkanie, wyżywienie, ubranie, itp.), opiekuńczych (pielęgnacja, pomoc w podstawowych czynnościach życiowych i sprawach osobistych) oraz wspomagających w innym zakresie przede wszystkim osoby pochodzące z terenu gminy Wolbrom, które korzystają dotąd z podobnych placówek poza jej granicami. Głównym argumentem otwarcia przez samorząd gminny własnego domu opieki społecznej mają być oszczędności, bowiem kwoty płacone przez gminę za utrzymanie mieszkańców gminy Wolbrom w różnych DPS-ach są bardzo wysokie. Zdaniem władz Wolbromia prowadzenie i utrzymanie własnego domu będzie bardziej opłacalne.

Zapisy przyjętego przez Radę statutu nowej jednostki organizacyjnej gminy przewidują, że Dom Opieki Społecznej w Jeżówce będzie mógł świadczyć usługi opiekuńcze i specjalistyczne usługi opiekuńcze nie tylko na rzecz własnych pensjonariuszy, ale także dla innych podopiecznych spoza domu. Wysokość opłat za specjalistyczne usługi opiekuńcze zostanie ustalona w drodze uchwały Rady Miejskiej w Wolbromiu. Kierownika gminnego DPS będzie zatrudniał burmistrz, a podopieczni będą umieszczani w placówce na podstawie wydanych przez niego decyzji administracyjnych.

Zanim nowy DPS w Jeżówce rozpocznie funkcjonowanie upłynie jeszcze sporo czasu. Planowane jest przeprowadzenie remontu pomieszczeń, trzeba zatrudnić odpowiedni personel. W domu znajdzie opiekę od szesnastu do dwudziestu kilku osób. Pierwszeństwo będą mieli mieszkańcy gminy Wolbrom, a pensjonariusze spoza gminy będą przyjmowani tylko w miarę wolnych miejsc. Szczegóły organizacyjne nie zostały jeszcze podane do publicznej wiadomości.

Mieszkańcy Jeżówki cieszą się z likwidacji kłopotliwego sąsiedztwa ośrodka dla trudnej, uzależnionej młodzieży. Od miesięcy, po uciążliwych incydentach z ich udziałem,  intensywnie zabiegali o przywrócenie stanu sprzed powstania Ośrodka Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży. W budynku w latach 1994 – 2007 funkcjonowała filia olkuskiego DPS w Jeżówce. Mają także nadzieję, że przy okazji zmian do budynku, stanowiącego obecnie majątek powiatu olkuskiego, a który wiele lat temu sami budowali społecznie, wróci także zlikwidowany jednocześnie z  pierwszym Domem Pomocy Społecznej  gabinet lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Obecnie mieszkańcy Jeżówki do lekarza pierwszego kontaktu jeżdżą do sąsiednich miejscowości.

Zdj. archiwalne: protesty mieszkańców przeciwko istnieniu w budynku po byłym DPS Ośrodka Terapii Uzależnień Dzieci i Młodzieży w styczniu 2015 r.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
4 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
theon
theon
7 lat temu

[quote name=”ziarnik”]Skandal
Powiat olkuski podjął się terapii ludzi uzależnionych. Unia Europejska dała kasę na terapię narkomanów. Piasny wypiął się na młodzież, która wprawdzie zbłądziła, ale oczekuje wsparcia.Starosta zdradził ideę pomocy. Wieśniacy górą![/quote]

i ja myślę że to stan przejściowy, z czasem przerobią na remizę 😉

ziarnik
ziarnik
7 lat temu

Skandal
Powiat olkuski podjął się terapii ludzi uzależnionych. Unia Europejska dała kasę na terapię narkomanów. Piasny wypiął się na młodzież, która wprawdzie zbłądziła, ale oczekuje wsparcia.Starosta zdradził ideę pomocy. Wieśniacy górą!

4312
4312
7 lat temu

[quote name=”2134″]Copka albo myca – wiadomo kogo – jest na tym zdjęciu najlepsza HA HA HA HA :):)[/quote]
Przynajmniej nie skrywa łysej lub siwej pały. 😆

2134
2134
7 lat temu

Copka albo myca – wiadomo kogo – jest na tym zdjęciu najlepsza HA HA HA HA :):)