akcja4

W niedzielne przedpołudnie na ulicy Krakowskiej w Olkuszu odbyła się akcja happeningowa z okazji Święta Drzewa. Happening został zorganizowany przez Miejski Ośrodek Kultury przy współpracy z olkuskim Nadleśnictwem, Wydziałem Ochrony Środowiska i Terenów Rolnych Urzędu Miasta i Gminy Olkusz oraz Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie. Każdy, kto w niedzielę pojawił się na ulicy Krakowskiej, został obdarowany pięknym drzewkiem, a także mógł pogłębić swoją wiedzę na temat ochrony środowiska.

– Jest to pierwsza tego typu akcja organizowana przez nas i mamy nadzieję, że nie ostatnia. Chcielibyśmy zwrócić mieszkańcom uwagę na sprawy związane z ekologią. Przede wszystkim, aby dzieci oraz młodzież zainteresowały się i od najmłodszych lat zwracały uwagę na miejsce, w którym żyjemy, jak również pamiętały o ochronie środowiska. Zależałoby nam żeby Olkusz kojarzył się nie tylko ze srebrem i przemysłem, ale przede wszystkim z czystym, pełnym pięknych, kolorowych drzew miastem – mówił Maciek Nabiałek z olkuskiego MOK-u.

Podczas niedzielnego happeningu młodzież wręczała ulotki z cennymi informacjami dotyczącymi segregacji śmieci i odpowiednim postępowaniem, które przyczynia się do ochrony środowiska naturalnego. Natomiast panowie z Nadleśnictwa, którzy ufundowali wszystkie drzewka, udzielali wskazówek jak je sadzić i o nie dbać. Ponadto uczestnicy z olkuskiej grupy teatralnej „Glutaminian Sodu” rozdawali wszystkim zainteresowanym sadzonki. Impreza obfitowała także w wiele atrakcji o charakterze artystyczno – rozrywkowym. Na scenie zaprezentowała się m.in. sekcja wokalna z olkuskiego MOK-u prowadzona przez Wiesława Barana.akcja_1

– Takie akcja ja ta dzisiejsza są jak najbardziej potrzebne w naszym mieście, ponieważ mało osób dba o środowisko. W dzisiejszych czasach niestety na pierwszym miejscu jest praca i pogoń za pieniędzmi, natomiast na drugi plan schodzą obowiązki związane z segregacją śmieci i troska o czystość otoczenia – mówił młody olkuszanin, Piotr Koncerz.

Niedzielny happening był częścią akcji zorganizowanej z okazji Święta Drzewa, która trwa od początku października i jest połączona z akcją „Czysta Jura” oraz „Sprzątanie Miasta”. Święto Drzewa jest programem edukacji ekologicznej Klubu Gaja- jednej z najstarszych polskich organizacji społecznych zajmujących się ochroną środowiska naturalnego i ochroną zwierząt. Program realizowany jest od 2003 roku. Jego inauguracją jest ogólnopolska i międzynarodowa akcja sadzenia drzew, odbywająca się co roku 10 października. Celem programu jest edukacja dla rozwoju zrównoważonego i podnoszenie świadomości ekologicznej społeczeństwa w zakresie ochrony środowiska oraz zainspirowanie uczestników do podjęcia lokalnych działań dotyczących sadzenia i ochrony drzew w celu zmniejszenia skutków zmian klimatu na Ziemi.

Czystość naszego otoczenia zależy od każdego z nas. Pamiętajmy, że ochrona środowiska rozpoczyna się już przed wrzuceniem śmieci do kosza. Segregowanie śmieci to zmniejszenie opłat za ich wywóz i składowanie na wysypisku, a tym samym oszczędność naszych pieniędzy. Ponadto prawidłowo wyselekcjonowane odpady stają się surowcami, które mogą być odpowiednio wykorzystane w przyszłości.

akcja2Warto również dodać, że w ramach akcji z okazji Święta Drzewa zorganizowany został konkurs plastyczny dla szkół podstawowych oraz konkurs fotograficzny dla uczniów szkół, gimnazjalnych i średnich. Rozstrzygnięcie obydwu konkursów oraz wręczenie nagród odbyło się w poniedziałek w olkuskim MOK-u.  W konkursie fotograficznym wśród gimnazjalistów pierwsze trzy miejsca zajęły dziewczęta z Gimnazjum nr 3 w Olkuszu – Aleksandra Wiśniewska, Anita Gałka oraz Olga Nocoń. W kategorii szkoły średnie na pierwszym miejscu znalazła się Anna Wiaderka z IV LO, drugie miejsce zajęła Sandra Zając z II LO, trzecie miejsce natomiast przyznano Kamili Kozioł z Zespołu Szkół nr 3 w Olkuszu.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze