Jest nieźle, a może być tylko lepiej – tyle można wywnioskować z odpowiedzi Ministerstwa Gospodarki na interpelację posła Jacka Osucha w sprawie dotyczącej m.in. stanu infrastruktury służącej do przesyłu energii elektrycznej w powiecie olkuskim.
Parlamentarzysta, już po październikowych opadach śniegu, zwracał uwagę na bezpieczeństwo energetyczne mieszkańców powiatu olkuskiego oraz dostaw energii dla ZGH Bolesław.
– 22 października skierował do Ministra Gospodarki stosowne pismo. Po przeszło dwóch
miesiącach oczekiwania dostał odpowiedź, z której wynika, że cyt.: „Należy zaznaczyć, że opisany powyżej sposób zasilania obszaru Olkusza zapewnia wysoką pewność zasilania, w standardzie wyższym niż powszechnie przyjęty na terenie kraju.”Nad prawdziwością tych stwierdzeń można długo dyskutować – podnosi dyrektor biura poselskiego Łukasz Kmita, wskazując na ostatnie tygodnie, gdy prądu była pozbawiona spora część powiatu olkuskiego.
– Stan techniczny linii zasilających obszar Olkusza należy ocenić jako zadowalający, niemniej jednak są to linie budowane w latach 60. i 70. ubiegłego wieku, przez co będą wymagać w najbliższych latach modernizacji. W ramach pierwszego etapu modernizacji, w ostatnim okresie, wymieniono na tych liniach większość awaryjnych NRD-owskich izolatorów na nowe, kompozytowe – czytamy w odpowiedzi ministerstwa.
– Według informacji uzyskanych od spółki Enion SA, stan techniczny stacji zasilających jest zadowalający, niemniej jednak urządzenia stacji będą wymagać w najbliższych latach znaczącej modernizacji, ponieważ, podobnie jak linie, budowane były w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Część aparatury 110 kV w stacjach GPZ Olkusz i GPZ Bukowno została w znaczącej części zmodernizowana w latach 2006-2008 – twierdzi podsekretarz stanu, Joanna Strzelec-Łobodzińska.
Poseł Osuch nawiązał również do awarii z października zeszłego roku, gdy na skutek braku prądu zaszła konieczność ewakuacji kopalni „Pomorzany”.
– Wyciągając wnioski z awarii, Enion SA podjął rozmowy z ZGH Bolesław, których celem jest próba wypracowania rozwiązań w sieci zasilającej Enion SA oraz w sieci wewnętrznej kombinatu, zapewniających w przyszłości minimalizację skutków wystąpienia podobnej awarii – dodaje przedstawicielka ministerstwa.
Zakład energetyczny i kopalnia podjęły rozmowy na temat zmiany sposobu zasilania kombinatu. Trwają już prace nad przygotowaniem koncepcji rezerwowego zasilania części wydobywczej z istniejącej sieci SN. Również ZGH Bolesław podjął działania w celu pozyskania agregatów prądotwórczych jako dodatkowego zabezpieczenia przed skutkami dłuższych przerw w dostawie energii elektrycznej.