Olkusz

Pomysł Eventu sportowego na rzecz osób z dysfunkcjami zrodził się na zebraniu Zarządu LKSu „Kłos”. Janusz Mentlewicz wziął na siebie część organizacyjną, a wiceprezes Jacek Czekaj wziął na siebie finanse Eventu.

2 października na stadionie MOSiR Olkusz od godziny 10-14 przewijały się tłumy uczestników. Do pokonania były dwie trasy; jedno okrążenie na boisku 400 m lub jedno okrążenie wokół obiektów 1000 m. Za każdą osobę, która pokona jedną z tych dwóch tras, firma Marlibo Medica zobowiązała się przekazać uzgodnioną kwotę na rzecz Stowarzyszenia „Res Sacra Miser”. Aby inicjatywa Zarządu Kłosa się zrealizowała, wybrano właśnie do współpracy to Stowarzyszenie. Należy podkreślić, że Stowarzyszenie Dobroczynne RSM bardzo chętnie podjęło współpracę. Całość Eventu obsługiwało ponad 30 wolontariuszy, którymi między innymi byli: byli zawodnicy LKS-u Kłos, rodzice dzieci zrzeszonych w Stowarzyszeniu RSM, wolontariusze Stowarzyszenia Otwarci Bydlin, nauczyciele oraz fachowa obsługa MOSiR.

Jak wynikało z regulaminu Eventu, część sportową dla osób z dysfunkcjami zabezpieczali wolontariusze LKS-u Kłos. Odbyły się trzy konkurencje dla osób z dysfunkcjami: bieg na 60 m, pchnięcie kulą oraz bieg na 1 okrążenie stadionu. Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów na starcie stanęło po kilkanaście osób w każdej konkurencji i nie najważniejsze było zwycięstwo, ale sam udział. Każdy uczestnik tych zmagań lekkoatletycznych otrzymał puchar oraz nagrodę rzeczową.

Cały czas równolegle do zmagań lekkoatletycznych uczestnicy Eventu pokonywali trasy biegnąc, jeżdżąc na rowerze, na rolkach, z kijkami lub po prostu odbywając aktywny spacer. Na trasie jednego kilometra można było spotkać Panią Paulinę Polak Wicestarostę Powiatu Olkuskiego, dyrektora MOSiR-u Jacka Bujasa wraz z całą rodziną, byłego zastępcę Burmistrza Łukasza Rychlewskiego, radną gminy Olkusz Marię Beszterdo, a także uczestnika  programu TVN „Lego Masters” Szymona Mentlewicza. Ponieważ wielu uczestników miało taki pomysł, aby jeden z wariantów trasy pokonać wraz z organizatorami, stąd Jacek Czekaj i Janusz Mentlewicz wielokrotnie pokonywali trasę 1000 lub 400 m. Wolontariusze Stowarzyszenia przygotowali zaplecze techniczne między innymi rozstawiając namioty i ustawiając stoły dla prawidłowego funkcjonowania Eventu. Dużą aktywność wykazywała w tym względzie Prezes Anna Dela. Ważną rolę odgrywała także grupa nauczycieli ZS nr 3, Agata Wdowik, Dorota Natkaniec i Marta Gurgul, które wspomagały przyjmowanie zapisów od uczestników Eventu.

Podczas gdy na trasach trwały Eventowe marsze na płycie stadionu pokaz modeli kosmicznych zaprezentowały zawodniczki LKS-u Kłos w osobach Wicemistrzyni Świata Kingi Maj – Kopciuch oraz 4-krotnej medalistki Mistrzostw Świata Juniorek Natalii Kopciuch. Pokaz ten w wydaniu czołowych zawodniczek świata wzbudził bardzo duże zainteresowanie i zdumienie oglądających.

Przez cały czas w okolicy basenu Stowarzyszenie Otwarci Bydlin serwowało potrawy z grilla oraz wypieki cukiernicze.

Ustawione były także dmuchańce dla dzieci, a do udziału w tej części Eventu osobiście zachęcał prezes Stowarzyszenia Otwarci Jacek Grzanka.

Należy podkreślić znaczącą i fachową pomoc pracowników MOSiRu, którzy byli do dyspozycji organizatora eventu. Po godzinie 14, gdy skończył się Event i podliczono ilość uczestników okazało się, że w ciągu tych 4 godzin było to prawie 800 osób.

Głowni organizatorzy, Jacek Czekaj i Janusz Mentlewicz nie kryli swojego dużego zadowolenia a Jacek Czekaj publicznie zadeklarował, że jego firma Marlibo Medica będzie kontynuowała wsparcie takiej imprezy na przyszły rok.

LKS „Kłos” Olkusz

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze