Już za kilka miesięcy z wolbromskiej fabryki wyjadą na drogi nowiutkie ciężarówki. Właśnie została podpisana umowa między Leszkiem Łazarczykiem, właścicielem Linter Group, a Lu Rongdongiem, asystentem dyrektora generalnego firmy Zhongtong. Oznacza to, że w tymczasowej montowni w Łobzowie na początku 2011 roku zostanie wyprodukowanych pierwszych 10 ciężarówek.

W tym samym czasie będzie trwała budowa nowego zakładu. Zaplanowano, że polsko-chiński zakład powstanie na obszarze specjalnej strefy ekonomicznej w Wolbromiu. Teren, na którym kiedyś planowano fabrykę Opla lub wielki terminal przeładunkowy, wreszcie zostanie zagospodarowany w taki sposób, że nie tylko da impuls do rozwoju gospodarczego miasta, ale także zagwarantuje nowe miejsca pracy. Okoliczne firmy mają szansę na kooperację z nowym zakładem.

Umowę o współpracy podpisano podczas pobytu chińskiej delegacji w Polsce. Na jej czele stanął Wang Xiao, dyrektor z Shandong Economic and Information Technology Commission. Dziesięcioosobowa delegacja swoją wizytę w Polsce rozpoczęła od stolicy, gdzie spotkała się z przedstawicielami Zarządu Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych SA. W Katowicach biznesmeni z Państwa Środka spotkali się z polskimi przedsiębiorcami  w Polskiej Izbie Gospodarczej. W Wolbromiu odbyło się spotkanie z burmistrzem Janem Łaksą. – Stronę chińską szczególnie interesowało stanowisko władz lokalnych w zakresie poparcia lokalizacji na terenie naszej gminy dla naszych wspólnych inwestycji – komentował spotkanie Leszek Łazarczyk, właściciel Linter Group. Burmistrz Łaksa zapewniał, że władze są gotowe do podjęcia nowych inwestycji i chętnie nawiązują współpracę z chińskim partnerem. NIe ukrywa zadowolenia z pozyskania kolejnego inwestora w gminie Wolbrom.

W wolbromskim zakładzie produkowane będą specjalistyczne samochody ciężarowe, takie jak na przykład: betoniarki, cysterny, śmieciarki i wywrotki. Będą montowane zarówno z części sprowadzanych z Chin, jak również tych produkowanych w Polsce. Wszystkie samochody będą musiały przejść przez szereg testów. Jak udało nam się dowiedzieć, oprócz działalności produkcyjnej umowa przewiduje również budowę magazynów logistycznych, w których składowane będą łożyska produkowane w Chinach. Oznacza to, że Wolbrom ma szansę stać się europejskim potentatem w tej dziedzinie przemysłu.

Umowa polsko-chińska w branży jest postrzegana w kategoriach sukcesu, choćby dlatego, że negocjacje z azjatyckim partnerem do łatwych nie należą. Tym bardziej, iż większość krajów europejskich ubiega się o pozyskanie tego partnera biznesowego. Już niebawem Linter kupi tereny pod zakład i zacznie się budowa. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
6 komentarzy
najnowszy
najstarszy oceniany
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kotek
kotek
13 lat temu

Łaksa musi zarabiać bo ma przecież trzy żony jak szejk i nieślubne dziecko 😀 😀 😀 😀 😀

kotek
kotek
13 lat temu

haha Łaksa nic zrobił dla Gołaczew więc nie gadaj nawet nie miał kto odśnieżać zamiast dać jakiś pług to tak nas zaje.b.ało, że busy nie miały jak jeździć …. ale z tymi zagrywkami to macie racje w gazecie piszą jak on dużo robi… tylko że zaraz przed wyborami i znowu mu się udało bo głupie ludzie głosowali…. a z tą fabryką to powinno wypalić bo to LINTER planuje, a Łaksa ani nic nie pomógł tylko siedział za stołem na spotkaniu i może jeszcze jak to wypali to będą gadać, że to też zasługa Łaksy ….bez przesady… jedyne co zrobił to remont Krakowskiej w Wolbromiu ale wiadomo, że przed wyborami bo żeby ludzie sobie czasami nie zapomnieli co on zrobił dla miasta! żal mi go niby koleś jest „swój” a zagarnia tylko do kieszeni i ładuje do du…. swojej rodzince..

gawron
gawron
13 lat temu

1 wielkie plany
2 duże pomysły
3długo dlugo nic
4k… znowu sie nie udało
5…….ale wybory wygrałem

Zosia
Zosia
13 lat temu

faktycznie jakoś w Wolbromiu burmistrzowie kontynuują tradycję pachnie mi tu dokładnie zachowaniami typu Górnicki brawo Panie Łaksa czegoś się Pan jednak nauczył za te 4 lata

pałka
pałka
13 lat temu

brawo dla Lintera ale nie dla Łaksy przecież żadnych jego zasług tu nie ma ,jak zwykle podszywa się pod cudze sukcesy.I co dzień przed wyborami jakaś nowa sensacja filmik chwalący a czemuż to przez 4 lata nic dobrego nie zrobił ,żadnej inwestycji w mieście ani na wsiach ( za wyjątkiem Gołaczew)?A teraz nagle mamienie ludzi ,nie dajmy się poraz kolejny nabra na zagrywki wyborcze

mika
mika
13 lat temu

coś mi się zdaje że z tą fabryką to tak jak z terminalem są przed wyborami miejsca pracy inwestorzy itd a potem szara rzeczywistośc 😥