Budowa sali gimnastycznej przy wolbromskim Zespole Szkół stoi pod znakiem zapytania. Pierwsze prace budowlane ruszyły w ubiegłym roku, ale wkrótce zostały przerwane po tym, jak w miejscu jej powstania, w trakcie wykopywania fundamentów, natrafiono na ludzkie szczątki z przedwojennego cmentarza żydowskiego. Po interwencji naczelnego rabina Polski, władze powiatu podjęły decyzję o przesunięciu budowy o kilka metrów dalej, by nie obejmowała terenu dawnego cmentarza.
Ostateczna decyzja o realizacji inwestycji będzie należała do współfinansujących ją władz województwa. Postawiły one warunek, że dotacja będzie utrzymana jeśli do końca czerwca starostwo wykona nowy projekt techniczny, uwzględniający zmianę lokalizacji obiektu oraz uzyska prawomocne pozwolenie na budowę.

Inwestycję po pierwszym przetargu wyceniono na 6 mln 127 tys. zł,  z tego 2 mln 37 tys. zł miała pokryć dotacja z województwa (z Małopolskiego Regionalnego Funduszu Operacyjnego na lata 2007-13), a pozostałe koszty wzięły na siebie władze powiatu (3 mln) i gminy Wolbrom (1 milion 45 tys. zł). Kiedy pojawiły się problemy brano pod uwagę fakt, że zmiana pierwotnego projektu pociągnie za sobą konsekwencje finansowe, nie spodziewano się jednak, że będą tak wielkie. Obecnie wartość kosztorysowa inwestycji wynosi ponad 11 mln zł. i nie wiadomo kto je wyłoży. Aby inwestycja w ogóle doszła do skutku, konieczne jest ogłoszenie nowego przetargu, ponieważ umowa zawarta przez powiat w ubiegłym roku z ówczesnym wykonawcą została rozwiązana. Pierwotny termin realizacji inwestycji planowany był na luty 2011 roku, ale ulegnie przesunięciu (jeżeli budowa w ogóle dojdzie do skutku).
Ostatnio w Starostwie Powiatowym w Olkuszu odbyło się spotkanie w sprawie budowy sali, na które zaproszono również władze Wolbromia. Władze Powiatu przekazując zebranym informacje na temat obecnej sytuacji związanej z inwestycją poinformowały, że nie widzą możliwości pokrycia zwiększenia kosztów z własnego budżetu. Władze gminy Wolbrom podtrzymały wolę i możliwość własnego udziału w inwestycji na dotychczasowym poziomie, również nie widząc możliwości zwiększenia wkładu własnego, bowiem już na obecnie potrzeby tegorocznego budżetu konieczne było wzięcie kredytu. Jak powiedział nam burmistrz Jan Łaksa, powiat rozważa nawet przygotowanie nowego, typowego projektu budowy sali, który zmniejszy koszty. Jeżeli dojdzie do realizacji budowy sali gimnastycznej Gmina Wolbrom będzie wspomagać inwestora zgodnie z wcześniejszymi umowami.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze