– Kierowca może zgromadzić maksymalnie 24 punkty karne, wówczas traci prawo jazdy. W stosunku do osób, które posiadają uprawnienia nie dłużej niż rok, ten limit jest niższy i wynosi tylko 20 punktów. Warto pamiętać, że taką ilość można zgromadzić bardzo szybko, bo niektóre wykroczenia, jak np. przekroczenie prędkości o ponad 51 km/h, są zagrożone wysokim mandatem i 10 punktami karnymi. Punkty kasują się dokładnie po roku od popełnienia wykroczenia.

Jeśli więc dzisiaj ktoś popełnił wykroczenie, za które otrzymał pięć punktów karnych, to „skasowane” zostaną one dokładnie za rok. Istnieje możliwość uczestnictwa w płatnym kursie reedukacyjnym, który organizuje Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego. Wtedy z naszego konta zniknie sześć punktów karnych. Każdy kierowca może sprawdzić swoje „konto” w jednostce policji, uprawniony policjant sprawdza liczbę punktów w Krajowym Systemie Informacyjnym. Trzeba jednak do komendy przyjść osobiście, nie można takiej informacji uzyskać telefonicznie.

1
Dołącz do dyskusji

Zaloguj się się aby komentować
1 Wątków
0 Odpowiedzi
0 Subskrybentów
 
Najbardziej aktywny
Najczęściej komentowany
0 Autorzy komentarzy
Michał Ostatni autorzy komentarzy
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
Michał
Michał

Po przekroczeniu 24 punktów kierowca zapraszany jest do Wydziału Komunikacji i informowany o tym fakcie. Tam nie zabierają mu prawa jazdy tylko informują o konieczności pójścia na egzamin sprawdzający kwalifikacje (Sam egzamin bez kursu). Prawko zabiera mu dopiero policja jeśli skontroluje mu uprawnienia przed egzaminem (o ile go złapie). Prawo jazdy traci kierowca który uzbiera powyżej 20 pkt. do roku od egzaminu.